Jak wspierać rozwój mowy dziecka? Ekspertka zwraca uwagę na popularny błąd rodziców

Getty Images

Co zrobić, by pomóc dziecku zacząć mówić? Jakie są najpopularniejsze błędy rodziców? Co ogranicza wypowiadanie słów przez maluchy? Posłuchaj, co sądzi specjalista.

Jedne dzieci mówią bardzo szybko, drugim zajmuje to nieco więcej czasu. Czy istnieje jakaś norma, jeśli chodzi o tę kwestię? Logopeda Aneta Zając – twierdzi, że przeciętny dwulatek powinien wypowiadać około 272 słów. Weź jednak pod uwagę, że wyrazy tupu „lala” czy „am am” to też są słowa – tyle tylko, że w dziecięcym języku. Oczywiście jest to historia dość indywidualna, a co za tym idzie, trzeba przyjąć, że gdy maluch wypowiada tylko kilkadziesiąt pojęć – nie jest to od razu powód do paniki.

A co w przypadku, gdy nasze dziecko po około 24 miesiącach życia nie mówi w ogóle? Jest to jasny sygnał, że należy udać się z tym problemem do specjalisty. Bo o ile, ilość wypowiadanych słów jest kwestią, która posiada pewne ramy, tyle za normę nie możemy uznać nie powiedzenie ani jednego słowa przez dwuletniego człowieka.

Kiedy dziecko jest rokujące w temacie mowy? Gdy reaguje na swoje imię, pokazuje palcem i jest w stanie naśladować po dorosłych pewne dźwięki. Jeśli jednak żadna z tych rzeczy nie występuje, należy problemu poszukać głębiej.

A w jaki sposób możemy wesprzeć rozwój mowy dziecka? Przede wszystkim poświęcając maluchom czas, czytając im bajki, a także mówiąc do nich. Ale uwaga! Pamiętaj, dać swojej pociesze czas na odpowiedź. Mówmy do nich spokojnie, powoli, przedłużając (nie dzieląc!) poszczególne wyrazy. Warto również wiedzieć, że „powiedz” czy „powtórz” to komendy, które przyniosą nam raczej odwrotny do zamierzonego skutek.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz film: Pierwsze słowa dziecka

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 28.02.2020,
Opublikowano: 28.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej