Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa

Fot.: Tomsickova / stock.adobe.com

Pojawienie się rodzeństwa wywołuje u dziecka rozmaite reakcje, czasem jest to zachwyt i radość, niekiedy jednak także strach, rozczarowanie, smutek czy poczucie zagrożenia. Co powinni zrobić rodzice, by przygotować pociechę na narodziny nowego członka rodziny?

Pojawienie się rodzeństwa bywa trudnym doświadczeniem dla dziecka, jednak w dłuższej perspektywie posiadanie brata lub siostry okazuje się dla niego zwykle korzystne. Psychologowie podkreślają bowiem, że osoby pochodzące z rodzin wielodzietnych mają w przyszłości mniej problemów w nawiązywaniu znajomości czy budowaniu zdrowych relacji międzyludzkich niż jedynacy, na których skupia się uwaga całej rodziny. Rodzeństwo stanowi też bardzo potrzebny w rozwoju psychicznym materiał porównawczy, pozwalający na kształtowanie większej pewności siebie, potrzebnej w dorosłym życiu.

Zalety posiadania brata czy siostry docenia się zwykle dopiero po latach. W momencie narodzin nowego członka rodziny, a często jeszcze przed nimi, w starszym dziecku dominują bowiem niepewność, strach i poczucie zagrożenia. Od rodziców zależy, czy i jak szybko uda się je złagodzić.

Reakcja dziecka na ciążę mamy

Przygotowanie dziecka na pojawienie się rodzeństwa warto rozpocząć już na wstępnym etapie ciąży, choć w tym wypadku wiele zależy od jego wieku. Jeśli jest to 2- czy 3-latek, prawdopodobnie nie zrozumie do końca istoty sprawy, przynajmniej do czasu, gdy brzuch mamy nie zacznie gwałtownie rosnąć. Wówczas łatwiej jest dziecku wytłumaczyć, że w brzuchu rozkwita nowe życie.

Trochę starsze dziecko będzie szczęśliwe, gdy dowie się o planowanym powiększeniu rodziny jako pierwsze. Jeśli jeszcze otrzyma szansę, by poinformować o tym innych, np. dziadków, poczuje się ważne i dowartościowane.

Bardzo istotne jest, by rodzice przygotowali się do rozmowy z dzieckiem i odbyli ją w spokoju, nie ukrywając zmian, które zajdą w domu. Warto się zastanowić, jak może wyglądać nowy plan dnia, ustalić z pociechą, kto będzie teraz czytał przed snem książeczki, a kto odprowadzał i odbierał z przedszkola lub szkoły. Takie drobiazgi pozwalają oswoić przyszłość, zwłaszcza że większość dzieci nie lubi niespodziewanych zmian, których przyczyn ani natury nie rozumie.

Równocześnie należy akcentować korzyści płynące z pojawienia się rodzeństwa, podkreślając, że dziecko będzie miało z kim się bawić i poznawać świat. Podczas rozmowy przydadzą się atlas anatomiczny lub inna książka ilustrująca kolejne etapy ciąży. To pozwoli maluchowi wyobrazić sobie, jak w danym momencie wygląda jego rodzeństwo oraz jak będzie wyglądało i zachowywało się zaraz po urodzeniu.

Bunt dziecka po narodzinach rodzeństwa

Dziecko powinno być włączone w przygotowania na przyjęcie nowego członka rodziny. Poczuje się ważne i potrzebne, uczestnicząc np. w wyborze akcesoriów dla niemowlaka czy modelu wózka, w którym będzie podróżował brat lub siostra.

Jednak nie zawsze udaje się zapobiec buntowi dziecka po narodzinach rodzeństwa, wywołanego zazwyczaj zazdrością, poczuciem zagrożenia własnej pozycji w domowej hierarchii i obawą, że noworodek skradnie całą miłość rodziców. Jego emocje znajdują wówczas ujście na różne sposoby: od agresji i głośnego wyrażania złości (niekiedy nawet przemocy fizycznej wobec brata czy siostry) po apatię i naśladowanie niemowlaka w zachowaniach, co ma zwrócić uwagę rodziców.

To od dorosłych zależy w dużej mierze rozładowanie nerwowej sytuacji. Trzeba być wyrozumiałym dla uczuć i potrzeb starszego dziecka, okazywać mu dużo empatii, a przede wszystkim zainteresowania, by nie czuło się odtrącone. Jeśli przed narodzinami rodzeństwa w domu panowały pewne rytuały, np. niedzielny wyjazd do lasu, rodzice nie powinni z niego rezygnować. Mama może wówczas zostać z niemowlakiem, a tata wybrać się na spacer ze starszym dzieckiem, które dzięki temu poczuje, że wciąż jest ważne.

Zobacz film: Czy podawać dziecku soki owocowe? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 01.02.2018,
Opublikowano: 09.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej