Gdzie jest moje dziecko?! Jak nie zgubić dziecka na wakacjach?

Fot: Flashpop / gettyimages.com

Każdy rodzic wie, że wystarczy chwila nieuwagi, aby dziecko zniknęło z pola widzenia. Choć takie sytuacje mogą się zdarzyć wszędzie, to zdecydowanie najczęściej dochodzi do nich na wakacjach. Co zrobić w sytuacji, gdy dziecko się zgubi i jak przygotować malucha na taką ewentualność?

Wakacje to przede wszystkim czas beztroski i odpoczynku. Mimo to każdy rodzic powinien stale kontrolować gdzie jest i co robi jego dziecko. Niestety na plaży czy w tłumie turystów nie jest to proste i łatwo się zgubić.

Wizja zgubienia dziecka nie jest niczym przyjemnym, jednak wakacyjne zatłoczone plaże sprzyjają takim wypadkom. Łatwo jest wpaść w panikę, a tak naprawdę spokój i opanowanie jest wtedy najważniejsze - mówi mgr Pauliny Mikołajczyk, psycholog, neuropsycholog, Centrum Medyczne Damiana. 

Najważniejsza jest czujność

Zgubienie dziecka to wypadek, który może się przytrafić wszystkim rodzicom. Każda rodzina, która wyjeżdża na wspólne wakacje, zwłaszcza do miejsca, gdzie może być dużo ludzi, powinna się do tego odpowiednio przygotować.

Rodzice powinni się kierować przede wszystkim zasadą ograniczonego zaufania. Ostrożność trzeba zachować także w przypadku dzieci, którym nie przyjdzie do głowy, aby odłączyć się od rodzica. Warto wyposażyć dziecko w zegarek z lokalizacją. Dzięki temu urządzeniu rodzic z pomocą smartfonu będzie mógł dokładnie określić gdzie znajduje się dziecko. Ale nie to jest najważniejsze.

Każdy rodzić musi mieć pewno, że dziecko zna podstawowe dane na swój temat. Wie jak się nazywa, zna imiona i nazwiska rodziców lub opiekunów bądź nazwę ośrodka, w którym mieszka. Mniejszym dzieciom warto założyć na rękę specjalną opaskę (można ją kupić samemu lub wziąć za darmo od ratownika) z takimi informacjami - dodaje psycholog.

Bardzo ważne jest, aby dziecko wiedziało, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi oraz wsiadać z obcymi do samochodu. Jeśli się zgubi i będzie szukało pomocy, powinno wiedzieć, że może zaufać kobiecie z dzieckiem, policjantowi czy ratownikowi

Jeśli wybieramy się na plaże warto pokazać dziecku gdzie znajduje się budka ratownika. Dobrym pomysłem będzie ubranie dziecka w kostium, który ma jasny kolor lub charakterystyczny wzór, który łatwo rzuca się w oczy - dodaje psycholog.

Kiedy dziecko zniknie nam z oczu

Niestety nie da się przewidzieć wszystkiego i może się zdarzyć, że dziecko zniknie rodzicowi czy opiekunom z oczu. Co wtedy robić? Przede wszystkim trzeba zachować spokój, nie panikować i poprosić o pomoc. 

Do poszukiwań dziecka warto zaangażować inne osoby, które akurat znajdują się na plaży. W pierwszej kolejności należy sprawdź linię brzegową. Na jednej z hiszpańskich plaż wykorzystano trik z klaskaniem. Jeden z plażowiczów zobaczył błąkające się dziecko i poprosił ludzi wokół żeby klaskali. Liczył na to, że przyciągnie uwagę rodziców dziewczynki. Tak też się stało i dziecko bardzo szybko wróciło pod ich opiekę. Najważniejsze, aby dziecko nie znajdowało się w wodzie, ryzyko utonięcia wśród dzieci jest wysokie, nawet jeśli ma na sobie dmuchane rękawki - mówi specjalistka.

O zaginięciu dziecka trzeba poinformować także ratownika, który powinien być na plaży. Zazwyczaj ratownicy posiadają odpowiednie przeszkolenie i wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach. Dodatkowo posiadają megafony. Jeśli zawoła przez niego dziecko, są większe szanse ze zgubiony malec usłyszy wołanie.

Wezwij pomoc

Jeśli poszukiwania nie przyniosą efektu należy wezwać odpowiednie służby. Można od razu zadzwonić po numer alarmowy 112 lub do WOPR 601 100 100 lub GOPR 601 100 300. Osoby, które są na wakacjach poza granicami kraju powinny skontaktować się z organizacją pozarządową, która zajmuje się poszukiwaniem zaginionych dzieci. Aby to zrobić wystarczy zadzwonić pod numer 116 000. W Polsce jest on obsługiwany przez fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Jak bezpieczne spędzić wakacje nad wodą? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Bezpieczne wakacje nad wodą Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 23.06.2020,
Opublikowano: 23.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej