Ile dni kobieta musi spędzić w szpitalu po porodzie?
Prywatne kliniki oferują ciężarnym specjalnie dostosowane do ich wymogów pakiety porodowe. W klasycznym modelu pobyt na oddziale po porodzie siłami natury nie jest dłuższy niż 2 doby. Kobieta przebywa początkowo na sali poporodowej, a następnie jest przewożona do pokoju dwuosobowego.
W pakiecie obejmującym cesarskie cięcie czas ten wydłuża się o jedną dobę. Jest to konieczne, ponieważ bezpieczeństwo matki i dziecka stawia się na pierwszym miejscu. Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, matka może wrócić z noworodkiem do domu, ale powinna stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Wszystkie szczegóły są opisane na stronach internetowych klinik, np. https://porody.medicover.pl/.
Liczba dni, które kobieta musi spędzić w szpitalu po porodzie, zależy od placówki. Jeśli ciężarna rodzi w szpitalu publicznym, jest pewne, że pozostanie na oddziale co najmniej 3 dni, bo tego wymaga polski NFZ. Zasada ta zobowiązuje, jeżeli rozwiązanie nastąpiło siłami natury, a kobieta i noworodek mają się dobrze i nie stwierdzono konieczności pozostania dłużej. Czas pobytu zmienia się, gdy u ciężarnej zaplanowano zabieg cesarskiego cięcia. Po operacji musi ona pozostać w placówce 5-7 dni, w zależności od jej ogólnego samopoczucia. Czas ten praktycznie nie różni się od pobytu na oddziale w prywatnej placówce.
Najdłuższy pobyt w prywatnym szpitalu to 5 pełnych dób. Jest on proponowany w ramach pakietu Prestige, który zawiera wiele dodatkowych usług. Jego koszt sięga nawet dwudziestu tysięcy złotych. Jest tak drogi, ponieważ ciężarną umieszcza się w apartamencie porodowym, w którym ma ona warunki na najwyższym poziomie. Spędzenie w luksusie 5 dób jest obligatoryjne, ponieważ lekarz może zdecydować o wcześniejszym wyjściu do domu. Pobyt można też wydłużyć, jeśli są ku temu wskazania.
Zasady porodu w placówce prywatnej i państwowej
Sam przebieg porodu w placówce prywatnej nie odbiega od tego w placówce publicznej, jednakże matce i nowonarodzonemu malcowi proponuje się nieco inny rodzaj opieki. W placówce publicznej ciężarna nie może decydować, w jakiej sali będzie umieszczona po rozwiązaniu ani ile dni spędzi na oddziale. Prywatne kliniki dają przyszłej mamie możliwość wybrania pakietu, który będzie zgodny z jej osobistymi preferencjami. Jeśli ona i dziecko są zdrowi i czują się dobrze, mogą wyjść do domu niedługo po porodzie. Mimo że podobne zasady panują w placówkach publicznych, to mama i noworodek nie mogą opuścić placówki wcześniej, niż liczba wymaganych dni pobytu na oddziale. Jest to zarządzenie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), który zwraca jednostce finanse za poród.