Jak długo zostaje się w szpitalu po porodzie?

Fot: materiał partnera

Poród jest wielkim wydarzeniem w życiu całej rodziny. Choć przyjście dziecka na świat wiąże się z wielką radością, to konieczność pobytu w szpitalu zaraz po porodzie niejednokrotnie bywa źle odbierana przez świeżo upieczoną matkę. Ile trzeba być w szpitalu po porodzie? Liczba dób na oddziale zależy w dużej mierze od ogólnego stanu zdrowia obojga, a także od przebiegu narodzin.

Ile dni kobieta musi spędzić w szpitalu po porodzie?

Prywatne kliniki oferują ciężarnym specjalnie dostosowane do ich wymogów pakiety porodowe. W klasycznym modelu pobyt na oddziale po porodzie siłami natury nie jest dłuższy niż 2 doby. Kobieta przebywa początkowo na sali poporodowej, a następnie jest przewożona do pokoju dwuosobowego.

W pakiecie obejmującym cesarskie cięcie czas ten wydłuża się o jedną dobę. Jest to konieczne, ponieważ bezpieczeństwo matki i dziecka stawia się na pierwszym miejscu. Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, matka może wrócić z noworodkiem do domu, ale powinna stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Wszystkie szczegóły są opisane na stronach internetowych klinik, np. https://porody.medicover.pl/.

Liczba dni, które kobieta musi spędzić w szpitalu po porodzie, zależy od placówki. Jeśli ciężarna rodzi w szpitalu publicznym, jest pewne, że pozostanie na oddziale co najmniej 3 dni, bo tego wymaga polski NFZ. Zasada ta zobowiązuje, jeżeli rozwiązanie nastąpiło siłami natury, a kobieta i noworodek mają się dobrze i nie stwierdzono konieczności pozostania dłużej. Czas pobytu zmienia się, gdy u ciężarnej zaplanowano zabieg cesarskiego cięcia. Po operacji musi ona pozostać w placówce 5-7 dni, w zależności od jej ogólnego samopoczucia. Czas ten praktycznie nie różni się od pobytu na oddziale w prywatnej placówce.

Najdłuższy pobyt w prywatnym szpitalu to 5 pełnych dób. Jest on proponowany w ramach pakietu Prestige, który zawiera wiele dodatkowych usług. Jego koszt sięga nawet dwudziestu tysięcy złotych. Jest tak drogi, ponieważ ciężarną umieszcza się w apartamencie porodowym, w którym ma ona warunki na najwyższym poziomie. Spędzenie w luksusie 5 dób jest obligatoryjne, ponieważ lekarz może zdecydować o wcześniejszym wyjściu do domu. Pobyt można też wydłużyć, jeśli są ku temu wskazania.

Zasady porodu w placówce prywatnej i państwowej

Sam przebieg porodu w placówce prywatnej nie odbiega od tego w placówce publicznej, jednakże matce i nowonarodzonemu malcowi proponuje się nieco inny rodzaj opieki. W placówce publicznej ciężarna nie może decydować, w jakiej sali będzie umieszczona po rozwiązaniu ani ile dni spędzi na oddziale. Prywatne kliniki dają przyszłej mamie możliwość wybrania pakietu, który będzie zgodny z jej osobistymi preferencjami. Jeśli ona i dziecko są zdrowi i czują się dobrze, mogą wyjść do domu niedługo po porodzie. Mimo że podobne zasady panują w placówkach publicznych, to mama i noworodek nie mogą opuścić placówki wcześniej, niż liczba wymaganych dni pobytu na oddziale. Jest to zarządzenie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), który zwraca jednostce finanse za poród.

Data aktualizacji: 21.08.2020,
Opublikowano: 21.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej