Ich narządy są wielkości ziarna fasoli. Jak operuje się dzieci w łonie matki? 

Zobacz film: Jak operuje się wcześniaki? Źródło: Raport Life

Wada rozwojowa u dziecka wcale nie musi oznaczać trwałego kalectwa, nie musi też przerodzić się w ciężką chorobę. Postęp medycyny sprawił, że lekarze potrafią zoperować dziecko jeszcze w łonie matki, dzięki czemu na świat przychodzi całkowicie zdrowy mały człowiek. Jak to możliwe?

Operacje prenatalne, czyli te wykonywane jeszcze w łonie matki przeprowadzają także lekarze z Polski. Jedną z trudniejszych operacji tego typu był zabieg korekcji rozszczepu kręgosłupa.

Jak wygląda taki zabieg?

Zabieg tego rodzaju jest bardzo skomplikowany i wymaga odpowiedniego przygotowania. Do jamy macicy wprowadza się dwutlenek węgla i jednocześnie odpompowuje płyn owodniowy, który jest naturalnym środowiskiem płodu. Następnie przez trzy małe otwory lekarze wprowadzili kamerę oraz specjalne narzędzia laparoskopowe. Jednym z narzędzi była trzynastomilimetrowa igła, która umożliwia bardzo precyzyjne wycięcie uszkodzonej tkanki w dolnej części kręgosłupa. Jak wygląda taki zabieg? Na co lekarze muszą szczególnie uważać? Dowiecie się tego z powyższego filmu!

Kiedy wykonuje się operacje prenatalne?

Dzięki postępowi medycyny lekarze potrafią zoperować wiele różnych wad rozwojowych. Operacje prenatalne wykonuje się u dzieci, u których rozpoznano wady serca, układu moczowego, przepukliny przeponowej i układu oddechowego. Tego rodzaju zabiegi umożliwiają operowanie także powikłań, które pojawiają się u ciąż mnogich.  

Mimo że medycyna potrafi sobie radzić z tego rodzaju schorzeniami, to tylko wczesne wykrycie zmiany daje szansę na pełne wyleczenie. Dlatego, tak ważne jest wykonywanie badań prenatalnych.

Zobacz także: Badania prenatalne - kiedy trzeba je wykonać? Jakie wady wykrywają?

Program Raport Life możecie oglądać na antenie stacji Discovery Life!

Data aktualizacji: 11.12.2019,
Opublikowano: 28.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej