Operacje prenatalne, czyli te wykonywane jeszcze w łonie matki przeprowadzają także lekarze z Polski. Jedną z trudniejszych operacji tego typu był zabieg korekcji rozszczepu kręgosłupa.
Jak wygląda taki zabieg?
Zabieg tego rodzaju jest bardzo skomplikowany i wymaga odpowiedniego przygotowania. Do jamy macicy wprowadza się dwutlenek węgla i jednocześnie odpompowuje płyn owodniowy, który jest naturalnym środowiskiem płodu. Następnie przez trzy małe otwory lekarze wprowadzili kamerę oraz specjalne narzędzia laparoskopowe. Jednym z narzędzi była trzynastomilimetrowa igła, która umożliwia bardzo precyzyjne wycięcie uszkodzonej tkanki w dolnej części kręgosłupa. Jak wygląda taki zabieg? Na co lekarze muszą szczególnie uważać? Dowiecie się tego z powyższego filmu!
Kiedy wykonuje się operacje prenatalne?
Dzięki postępowi medycyny lekarze potrafią zoperować wiele różnych wad rozwojowych. Operacje prenatalne wykonuje się u dzieci, u których rozpoznano wady serca, układu moczowego, przepukliny przeponowej i układu oddechowego. Tego rodzaju zabiegi umożliwiają operowanie także powikłań, które pojawiają się u ciąż mnogich.
Mimo że medycyna potrafi sobie radzić z tego rodzaju schorzeniami, to tylko wczesne wykrycie zmiany daje szansę na pełne wyleczenie. Dlatego, tak ważne jest wykonywanie badań prenatalnych.
Zobacz także: Badania prenatalne - kiedy trzeba je wykonać? Jakie wady wykrywają?
Program Raport Life możecie oglądać na antenie stacji Discovery Life!