Hulajnoga i rower dla dziecka - jak wspierać malucha w nauce i jaki sprzęt wybrać?

Fot. AE Pictures Inc. / Getty Images

Wiosna i lato to najlepszy czas dla dzieci - ochoczo spędzają czas na świeżym powietrzu ucząc się nowych umiejętności. Dla wielu z nich to czas nauki jazdy na rowerze czy hulajnodze. Jak pomóc dziecku w tych aktywnościach? 

Kiedy za oknem panuje piękna pogoda dzieci nie siedzą w domu. Bawią się na dworze grają w piłkę i jeżdżą na rowerze lub hulajnodze. Jednak czy taka hulajnoga jest w pełni bezpieczna dla malca? Tak, jest natomiast trzeba do tego podejść odpowiedzialnie. Przede wszystkim dziecko powinno być nauczone jazdy w kasku i ochraniaczach. Nie ma tutaj wyjątków - maluch musi mieć dobry kask. A jaki to dobry kask? Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wagę kasku. Im lżejszy, tym lepszy. Dodatkowo kask powinien mieć regulowany obwód, tzn. musi trzymać się na główce dziecka sam, bez zapięć i to podczas ruchów. 

A jaka hulajnoga będzie najlepsza? Dwulatek poradzi sobie na trójkołowej hulajnodze, natomiast te z dwoma kółkami są wskazane dla dzieci od 5. -6. roku życia. Należy zwrócić uwagę na antypoślizgową powierzchnię (dziecko będzie stabilniejsze) oraz na wysokość kierownicy - najlepsze są te regulowane, a kierownica powinna być na wysokości brzucha dziecka. Więcej na temat wyboru hulajnogi dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Czy hulajnoga jest bezpieczna dla dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Dziecko ucząc się jazdy na hulajnodze odpycha się przeważnie jedną nogą. Oznacza to, że będzie aktywizować tylko pewne grupy mięśni z pominięciem innych. Rodzic nie jest w stanie upilnować malucha i zmusić go do jazdy na obie nogi i aktywizacji obu stron. Co polecają eksperci? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czy układ ruchu dziecka, które jeździ na hulajnodze rozwija się prawidłowo i równomiernie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wybrać rower dla dziecka?

Pierwszy rower dla dziecka to trudny wybór. Eksperci polecają jako pierwszy kupić rower biegowy. Ten typ roweru (bez pedałów) przygotowuje dziecko do jazdy na prawdziwym rowerze, uczy prawidłowej postawy i utrzymania równowagi. Taki rower można kupić dziecku w wieku między 18. a 20. miesiącem (zależnie od umiejętności dziecka, tutaj rodzic powinien umieć ocenić). Co ważne to wysokość siodła - musi być ono dopasowane, zbyt wysokie może powodować asymetrię w napięciu mięśniowym, zbyt niskie - problem z odpychaniem się nogami i nieprawidłowe przetaczanie stopy.

Polecamy: Apteczka rowerowa – jakie elementy powinna zawierać?

Rowerek dla dziecka powinien być maksymalnie prosty – bez przerzutek i bez hamulców w manetkach. W przypadku roweru z pedałami hamulec powinien być uruchamiany za pomocą pedałów. Warto pamiętać o rozmiarze kół - dla dziecka w wieku 3 lat polecane są koła o wielkości 10 lub 12 cali. Dziecko trzeba do rowerku przymierzyć, żeby zakup był udany. I najważniejsze - rowery zmieniamy wraz z rozwojem dziecka - jeśli maluch szybko rośnie, prędko będzie potrzebował większego rowerku. 

Zobacz film: Pierwszy rower dziecka - co wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 04.06.2019,
Opublikowano: 04.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej