Elektrolity u dzieci – czy ich niski poziom przy biegunce i wymiotach jest groźny?

Fot.Catherine Delahaye / Getty Images

Elektrolity dla dzieci muszą być dobre w smaku. Zaburzenia elektrolitowe zdarzają się głównie w stanach chorobowych przebiegających z biegunką lub wymiotami, gdyż właśnie wtedy dziecko traci znaczną ilość płynów i dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu.

Elektrolity pełnią w organizmie bardzo ważną funkcję, gdyż są odpowiedzialne za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej. Gdy ich poziom jest nieodpowiedni, może dochodzić do wielu zaburzeń np. w pracy serca, mózgu, a także innych organów. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci za niski lub zbyt wysoki poziom elektrolitów związany jest z nieodpowiednim funkcjonowaniem organizmu, jednak to u najmłodszych występuje większe ryzyko odwodnienia, gdyż nie mają jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów obronnych.

Zobacz film: Co zrobić, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Elektrolity dla dzieci – co to takiego?

Elektrolity aniony i kationy znajdujące się w płynach i komórkach ludzkiego ciała. Zalicza się do nich m.in. potas, sód, magnez i wapń. Ich główną funkcją jest utrzymanie równowagi w gospodarce wodno-elektrolitowej. Ponadto ich zadaniem jest również zapewnienie prawidłowego ciśnienia osmotycznego, przewodzenie impulsów nerwowych, odpowiednią pracę serca oraz rozdysponowanie wody w organizmie. Warto podkreślić, że poziom elektrolitów w organizmie nie jest stały. Procesy takie jak oddychanie, pocenie się czy oddawanie moczu zmieniają ich poziom. Ponadto do niedoborów elektrolitów i odwodnienia organizmu dochodzi także na skutek stanów chorobowych, szczególnie przy biegunce, wymiotach i wysokiej gorączce. Niskie stężenie elektrolitów u dzieci może wynikać np. z przegrzania, przyjmowania zbyt małej ilości płynów, krwotoku, niewłaściwej diety lub przewlekłej niewydolności nerek.

Zbadaj elektrolity – normy dla dzieci

Aby sprawdzić poziom elektrolitów u dzieci, wystarczy wykonać standardowe badanie krwi. Niepotrzebne jest wcześniejsze przygotowanie (nie trzeba wykonywać go na czczo). Próbkę krwi pobiera się zazwyczaj z żyły łokciowej. Optymalne wartości elektrolitów w organizmie dla dzieci wynoszą:

  • sód (Na+) – 136–145 mmol/l,
  • potas (K+) – 3,5–5,1 mmol/l,
  • chlorki (Cl-) – 95–105 mmol/l,
  • magnez (Mg2+) – 0,8–1,0 mmol/l,
  • wapń (Ca2+) – 2,1–2,6 mmol/l (8,5–10,5 mg/dl),
  • fosforany – 0,81–1,62 mmol/l u dorosłych i 1,3–2,26 mmol/l u dzieci.

Warto jednak podkreślić, że normy te mogą być zależne od laboratorium i przyjętej metody pomiaru, dlatego wyniki zawsze musi ocenić specjalista.

Elektrolity dla niemowląt

Jeśli dziecko poniżej pierwszego roku życia zachoruje i boryka się np. z biegunką, to bardzo łatwo może dojść u niego do odwodnienia. Aby temu zapobiec, warto stosować elektrolity dla niemowląt, które zoptymalizują ich poziom w organizmie. Jeśli dziecko nadal jest karmione piersią bądź mlekiem modyfikowany, to nie należy tego przerywać również w trakcie wymiotów lub biegunki. W przypadku niemowląt, które mają rozszerzoną dietę, warto podawać im specjalne płyny z glukozą i elektrolity (np. dla rocznego dziecka), które w bezpieczny sposób je nawodnią. Należy pamiętać, aby płyn był chłodny, a także podawać go często i w niewielkich ilościach. Dzięki temu objawy nie będą się nasilać. Warto podkreślić, że z uwagi na to, że niemowlęta nie mają jeszcze w pełni rozbudowanego odczuwania pragnienia, to ryzyko odwodnienia jest u nich znacznie większe. Tym samym to rodzic powinien pamiętać, że wymioty u dziecka lub oddanie przez nie stolca wymagają uzupełnienia poziomu płynów (wody i elektrolitów) w jego organizmie. Zaleca się, aby była to ilość napoju dostosowana do masy ciała. U dzieci ważących między 1-10 kg zaleca się 100 ml/kg, u dzieci z masą ciała 11-20 kg - 1 l + 50 ml na każdy kolejny kg, a ważących więcej niż 20 kg - 1,5 l + 20 ml na każdy kolejny kg masy ciała.

Elektrolity dla dzieci – jakie są najlepsze?

Elektrolity dla dzieci są szczególnie wskazane przy wymiotach, przy biegunce i podobnych dolegliwościach. Niestety gdy dziecko choruje, nie chce przyjmować w takim stanie czegokolwiek, co może smakować jak lekarstwo. Dlatego też elektrolity dla dzieci muszą być dobre w smaku. Najczęstszą ich formą są preparaty do picia. Z reguły dostępne są w aptece bez recepty. Saszetki z proszkiem wystarczy rozpuścić w wodzie i podać dziecku. Obecnie wiele z nich jest smakowych, więc chętnie przyjmowane są nawet przez chore maluchy. Zaburzenia elektrolitowe u dzieci można również zminimalizować preparatami w kroplach. Są one wskazane szczególnie dla niemowląt. 

Zobacz film: Jak rozpoznać odwodnienie organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 02.06.2018,
Opublikowano: 02.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej