Dziecko z igłą w płucach jest w ciężkim stanie. Lekarze przerwali operację
Fot.: ChristinLola / Getty Images
Mała Nel ma w płucach igłę. Prawdopodobnie ktoś wrzucił ją dziewczynce do rurki tracheostomijnej, przez którą ta oddycha. Lekarze podjęli próbę wyjęcia igły, ale operacja musiała być przerwana. Ryzyko śmierci dziecka było zbyt duże.
Nel trafiła do szpitala w Warszawie przy ul. Niekłańskiej jeszcze w grudniu. Miała wtedy zapalenie płuc i sepsę. 5 stycznia tego roku lekarze zadecydowali o wypisaniu dziecka, jednak nie poinformowali matki o igle odkrytej w płucach Nel.
Igła ma 21 milimetrów i znajdowała się na zdjęciu rentgenowskim wykonanym w dniu przyjęcia dziecka do szpitala. Jednak w dokumentacji medycznej nie ma wzmianki o ciele obcym w płucach dziecka. Dopiero, gdy Nel zabrała z domu karetka pogotowia na oddział intensywnej terapii, lekarze zorientowali się, że w płucach dziecka coś jest.
Jak się tam dostała? - Pani doktor powiedziała, że ktoś musiał jej wrzucić przez rurkę tracheostomijną – mówiła Olga Guz, mama. Nel ma wielowadzie, nie chodzi, słabo widzi i słyszy, oddycha właśnie przez rurkę tracheostomijną.
Operacja przerwana
Dziewczynka została przeniesiona do szpitala przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Lekarze zadecydowali, że będą próbować dotrzeć do igły przez bronchoskopię, wpuścili dziecku kabelek z kamerką, ale nie udało się zlokalizować ciała obcego. Zapadła decyzja o operacji, ale ryzyko śmierci pacjentki w trakcie było bardzo duże (w pięciostopniowej skali anestezjolodzy ocenili je na cztery). W piątek Nel została jednak poddana operacji. Igła znajduje się w oskrzelu, co ustalono dopiero na stole operacyjnym. Lekarze nie zdecydowali się na podjęcie ryzyka i kontynuowanie operacji. Dziecko musi urosnąć, kolejna próba wydobycia igły będzie mogła być podjęta za kilka lat.
Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka.
O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce?
Mimo wielu badań naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci?
Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów?
W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?
Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?
Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.
Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.
Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej.
Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać?