Dwuletnie dziecko zostawione w nagrzanym samochodzie

Fot. deepblue4you / Getty Images

Dwuletnie dziecko pozostawiono samo w nagrzanym samochodzie. Malec spędził w aucie około 3 godzin. Uratowali go policjanci, którzy wybili szybę. 

W piątek, 8 czerwca, na parkingu w pobliżu dworca w miejscowości Rumia, ekipa telewizyjna usłyszała płacz dziecka. Marta Hertha, dziennikarka TTM Wejherowo, zlokalizowała malca - był zamknięty w samochodzie, miał kłopoty z oddychaniem. Dziennikarze natychmiast wezwali straż miejską i policję. Funkcjonariusze, który przybyli na miejsce, zdecydowali o wybiciu szyby. Kiedy udało się wyciągnąć dziecko na świeże powietrze było w niepokojącym stanie - przepocone, spragnione, z problemami oddechowymi. 

Warto wiedzieć: Udar słoneczny grozi zgonem: objawy udaru słonecznego, przyczyny i pierwsza pomoc

Dwulatka zabrało pogotowie, na szczęście wypuszczono go do domu ponieważ nie doznał obrażeń. Z zapisu monitoringu wynika, że dziecko mogło spędzić w nagrzanym samochodzie około 3 godzin. Policja wyjaśnia sprawę. Za pozostawienie dziecka samego bez opieki w nagrzanym samochodzie grożą 3 lata więzienia. 

Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Chłopiec w samochodzie w pełnym słońcu. "Mógł być zamknięty ponad 3 godziny" 

Pamiętajcie także, że dzieci nie powinno się karmić podczas podróży samochodem:

Zobacz film: Karmienie dziecka podczas jazdy samochodem - dlaczego nie powinno się tego robić. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co się dzieje z człowiekiem w nagrzanym samochodzie? 

Samochód pozostawiony na słońcu bardzo szybko się nagrzewa. Dzieje się tak nie tylko podczas upałów - wystarczy pozostawić pojazd na słońcu, by temperatura w nim szybko wzrosła. Kiedy na dworze jest ponad 30 stopni, w samochodzie może być ich nawet 70! 

Każda minuta spędzona w nagrzanym samochodzie jest niebezpieczna - pamiętajmy, że kiedy temperatura ciała dziecka osiąga 40 stopni organy wewnętrzne przestają działać, a przy 41,6 stopniach - dziecko umiera. 

Pierwszymi oznakami przegrzania są skurcze - początkowo w mięśniach kończyn, później brzucha. Później pojawiają się symptomy wyczerpania, czyli zawroty głowy, bladość, przepocenie, nudności, wymioty, ból głowy, omdlenie. Może dojść do udaru - temperatura ciała przekracza 40,5 stopni, pojawiają się drgawki, oddech jest płytki, a puls słaby.

Co robić, jeśli widzimy dziecko lub zwierzę pozostawione w samochodzie?

Przede wszystkim mamy prawo wybić szybę! Najpierw należy podejść do samochodu, zapukać w szybę, sprawdzić reakcję i stan dziecka. Jeśli w pobliżu nie ma rodziców, a stan malca jest niepokojący to pora reagować - wezwać służby, pogotowie, a także wybić szybę. 

Jeśli uda nam się wyjąć dziecko z samochodu, a rodziców nadal nie ma w pobliżu, to w oczekiwaniu na przyjazd służb należy podawać chłodną wodę do picia, zdjąć przepocone ubranie i przenieść dziecko w chłodne miejsce. Warto także przykładać chłodne okłady do kończyn i głowy. 

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy omdleniu. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 27.07.2018,
Opublikowano: 11.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej