Czy można stosować ibuprofen w ciąży? Skutki przyjmowania ibuprofenu przez ciężarne

Fot: stock_colors / gettyimages.com

Ibuprofen, mimo że można go stosować w przypadku zdecydowanej konieczności w pierwszym trymestrze ciąży, to należy wiedzieć, że zwiększa ryzyko poronienia. Bezwzględnie nie powinno się zażywać ibuprofenu w trzecim trymestrze ciąży ze względu na jego szkodliwe działanie na płód, przebieg ciąży i porodu.

Leki posiadające w składzie ibuprofen są jednymi z częściej przyjmowanych środków o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Ciężarne powinny w możliwie największym stopniu je ograniczyć, a najlepiej całkiem zrezygnować z przyjmowania nie tylko ibuprofenu, ale także innych leków, które mogą mieć niekorzystny wpływ na dziecko.

Czy można stosować ibuprofen w ciąży?

Ibuprofen należy do dużej i mocno zróżnicowanej grupy NLPZ-ów, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest to pochodna kwasu arylopropionowego. Jest jednym z częściej stosowanych środków o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Kobieta powinna pamiętać przed zastosowaniem ibuprofenu lub innych leków w czasie ciąży, żeby skonsultować z lekarzem lub farmaceutą potencjalne zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem danego medykamentu.

Zgodnie z opracowanymi przez Agencję Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) kategoriami ryzyka szkodliwego działania na płód ibuprofen w zależności od okresu ciąży zaliczony został do:

  • kategorii B – pierwszy i drugi trymestr ciąży – substancje lecznicze, dla których w badaniach przedklinicznych na zwierzętach nie wykazano ryzyka szkodliwego wpływu na płód, ale wobec braku odpowiednio liczebnych, dobrze kontrolowanych badań u ludzi, produkt może być stosowany, gdy jest to bezwzględnie konieczne;
  • kategorii D – trzeci trymestr ciąży – istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne); obecnie producenci leków dostarczają szczegółowe informacje o ryzyku, jakie stanowi dla płodu stosowanie preparatu leczniczego w ciąży (na ulotkach dołączonych do leków zawierających ibuprofen napisane jest: „Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży”).

Zobacz film: Co zawierają w swoim składzie leki przeciwbólowe? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Gdy zajdzie konieczność zażycia ibuprofenu przez kobietę będącą w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży, należy stosować możliwie najmniejszą dawkę leku przez najkrótszy czas. Dawka maksymalna ibuprofenu w drugim trymestrze ciąży wynosi 600 mg/dobę.

Ibuprofen w ciąży a ryzyko poronienia

Stosowanie leków we wczesnej ciąży, kiedy kobieta nie jest świadoma jej istnienia, może zakończyć się niepomyślnie. Panie sięgają po ibuprofen, próbując zniwelować przykre dolegliwości typowe dla ciąży. Badania przeprowadzone przez specjalistów z wielu krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i Danii, wykazały, że przyjmowanie na początkowym etapie ciąży niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym ibuprofenu, wpływa na proces zagnieżdżania się zarodka w macicy i podnosi ryzyko poronienia. Potwierdzają to badania wykonane przez zespół pod kierownictwem Aricka Berarda z Uniwersytetu w Montrealu. Naukowcy donoszą, że kobiety, które od poczęcia do 20 tygodnia ciąży zażywały ibuprofen, były 2,4 razy bardziej narażone na poronienie w porównaniu z tymi, które go nie brały.

Skutki przyjmowania ibuprofenu w ciąży

Zażywanie ibuprofenu w ciąży może pociągać za sobą negatywne skutki dla rozwoju płodu. Szczególnie zauważa się to w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy odbywa się proces organogenezy. Przyjmowanie ibuprofenu w trzecim trymestrze ciąży, a szczególnie w ostatnich dwóch miesiącach przed rozwiązaniem, może wywołać u dziecka m.in. nadciśnienie płucne, przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego Botalla i zaburzenia czynności nerek, które mogą przejść w niewydolność z małowodziem. Dodatkowo spowodować może niedobór płynu owodniowego i skazę krwotoczną u płodu. Nie pozostaje też obojętny dla przyszłej matki. Ibuprofen zażywany przez ciężarną w okresie okołoporodowym może zahamować czynność skurczową macicy, co przekłada się na opóźnioną lub wydłużoną akcję porodową. Może także powodować działanie antyagregacyjne, które wydłuża czas krzepnięcia krwi i zwiększa jej utratę podczas porodu.

Ibuprofen w ciąży a płodność dziecka

Według badań przeprowadzonych w ostatnim czasie przez zespół naukowców z Uniwersytetu Edynburskiego pod kierownictwem Roda Mitchella przyjmowanie ibuprofenu w ciągu pierwszych tygodni ciąży zmniejsza ilość pierwotnych pęcherzyków jajnikowych u dziewczynek i działa destabilizująco na męskie hormony. Przez to leki zawierające ibuprofen negatywnie rzutują na płodność dzieci w przyszłości. Badacze prowadzili doświadczenia na fragmentach jąder i jajników pobranych z ludzkich płodów, które pochodziły z ciąż zakończonych przedwcześnie w pierwszym trymestrze. Hodowano je w obecności ibuprofenu przez 7 dni w dawkach stosowanych w łagodzeniu bólu u ludzi. Zauważono, że lek powodował specyficzne zmiany chemiczne w DNA (tzw. zmiany epigenetyczne), które nie wpływały na sekwencje genów, a ich aktywność. Badacze donoszą, że mogą być one dziedziczone i powodować odległe w czasie skutki przekazywane nawet kolejnym pokoleniom.

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn.

Bibliografia:

1. Niżnik B., Gaweł K., Stanisz B., Farmaceutyki – pomoc czy zagrożenie dla kobiet w ciąży?, „Farmacja Polska”, 2014, 70(7), s. 373-384.

2. Szałek E., Grześkowiak E., Bezpieczeństwo farmakoterapii w okresie ciąży, „Farmacja Współczesna”, 2008, 1, s. 109-115.

3. Frieske K., Morike K., Neumann G., Windorfer A., Leki w ciąży i laktacji, Wrocław, MedPharm Polska, 2014.

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 08.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej