Czy krew pierścienic zastąpi respirator? 

Fot: Christine Rose Photography / gettyimages.com

Francuscy naukowcy badają piaskówki, czyli maleńkie pierścienice, które żyją w tamtejszych wodach. Zdaniem badaczy hemoglobina, która znajduje się w ich krwi może być pomocna w leczeniu pacjentów z COVID-19.

Prof. Laurent Lanteiri, chirurg plastyczny i prof. Franck Zal, biolog morski twierdzą, że są w stanie stworzyć lek, który znacznie ułatwiłby oddychanie osobom chorym na COVID-19. Jego bazę ma stanowić hemoglobina, która występuje we krwi piaskówek.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Lepsze dotlenienie organizmu

Badania przeprowadzone przez prof. Zala dowiodły, że piaskówki mogą gromadzić znaczne ilości tlenu w hemoglobinie. Dzięki jednej specyficznej cząsteczce krew piaskówki ma 40 razy lepszą zdolność wiązania tlenu niż ludzka krew.

Co ciekawe, niezwykłe właściwości krwi tych morskich bezkręgowców są już znane nauce. Hemoglobinę piaskówki wykorzystuje się obecnie do transportu organów przygotowywanych do przeszczepów, dzięki niej mogą one dłużej pozostać bez tlenu.

Krew zamiast respiratora

Zdaniem obu naukowców podanie takiej hemoglobiny osobie chorej na COVID-19 może poprawić dotlenienie organizmu, a tym samym podłączenie do respiratora może nie być konieczne.

Choć pomysł wydaje się surrealistyczny, to tej nowatorskiej metodzie leczenia chorych na COVID-19 już przyglądają się lekarze z paryskiego szpitala Georges Pompidou. Specjaliści już wystosowali prośbę o zgodę na testy na ludziach.

Jak wygląda leczenie chorych na COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Leczenie zarażonych COVID-19. Jak to wygląda? Źródło: 36,6

Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które może przejść w niewydolność oddechową. U chorych obserwuje się zazwyczaj wysoką gorączkę, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Osoby, które mają takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.

Zakażenie koronawirusem może być niebezpieczne dla każdego z nas. Zdaniem specjalistów szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze oraz przewlekle chore. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a także diabetyków i osób z chorobami autoimmunologicznymi.

Data aktualizacji: 08.04.2020,
Opublikowano: 08.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej