Coraz więcej dzieci i młodzieży cierpi na nadciśnienie. Ekspert zdradza, co może być przyczyną

Getty Images/ Rana Faure

Nadciśnienie tętnicze to choroba, którą przypisuje się głównie dorosłym. Niemniej to błędna teza, ponieważ coraz więcej małych pacjentów słyszy właśnie taką diagnozę. Dlaczego tak się dzieje? Posłuchaj co mówi specjalista - dr Piotr Gryglas. 

Nadciśnienie tętnicze – choroba ponad 10 milionów ludzi w Polsce

30 procent polskiego społeczeństwa ma problemy z nadciśnieniem tętniczym. Dodajmy, że choroba ta jest jedną z głównych przyczyn zgonu populacji światowej. Sama w sobie co prawda nie zabija szybko, ale nieleczona powoduje uszkodzenia serca, nerek oraz naczyń krwionośnych. I taki stan zdrowia przyczynia się z kolei do skrócenia życia pacjenta.

Przeczytaj też: Masz problemy z wysokim ciśnieniem? Sprawdź, jak je obniżyć bez leków!

Nadciśnienie tętnicze – objawy

Do najczęściej występujących symptomów można zaliczyć:

  • Uciski w głowie
  • Silne zmęczenie
  • Zawroty głowy
  • Krwawienie z nosa
  • Nerwowość
  • Zaburzenia snu
  • Duszności

Możliwa jest jednak sytuacja, kiedy pacjent żyje przez wiele lat z ciśnieniem 160/100 i w ogóle tego nie odczuwa. Chory nie zdaje sobie też często sprawy, że tak wysokie ciśnienie powoduje powolne uszkadzanie nerek, naczyń oraz serca. Dodajmy, że nieleczone nadciśnienie tętnicze po latach może prowadzić tez do uszkodzenia mózgu serca.

Nadciśnienie tętnicze – dlaczego występuje też u dzieci i młodzieży?

Niepokojący jest też fakt, że coraz częściej diagnozę „nadciśnienie” słyszą również dzieci oraz młodzież. Dlaczego tak się dzieje?

Coraz częściej u młodzieży diagnozuje się nadciśnienie pierwotne. Warto podkreślić, że 95 procent pacjentów z rozpoznanym nadciśnieniem, choruje na tak zwane nadciśnienie pierwotne, czyli bez uchwytnej przyczyny. Ogromne znaczenie mają tutaj geny, obciążające wywiad rodzinny, ale także styl życia. Mam na myśli na przykład nieprawidłową dietę – jedzenie dużych ilości słonych produktów, otyłość, palenie tytoniu i brak ruchu

- wyjaśnia dr Piotr Gryglas. 

Przeczytaj też: Nadciśnienie tętnicze w ciąży – objawy i leczenie nadciśnienia w ciąży

Chcesz wiedzieć więcej na temat nadciśnienia tętniczego? Gorąco zachęcamy do obejrzenia odcinka „Cegiełka zdrowia” już w najbliższy poniedziałek o godzinie 5:50!

Źródło: Discovery Life


Data aktualizacji: 25.09.2020,
Opublikowano: 25.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej