Co zrobić, gdy rodzeństwo zabiera sobie zabawki?Sprawdź, co mówi ekspert programu "Wychować i nie zwariować"

Getty Images

Bitwa o zabawki znana jest prawdopodobnie wszystkim tym rodzicom, którzy wychowują przynajmniej dwójkę dzieci w zbliżonym wieku. I choć zachowanie to budzi niepokój mam, ekspert twierdzi, że z naukowego punktu widzenia, konkurencja między rodzeństwem być musi.

Kiedy w jednym domu mieszka przynajmniej dwójka dzieci w podobnym wieku, prędzej czy później większość rodziców zauważa, że jeden maluch zabiera zabawki drugiemu. I choć to zachowanie może doprowadzić mamę czy tatę do białej gorączki, okazuje się, że tego typu ruchy z naukowego punktu widzenia są całkowicie normalne i zrozumiałe.

Przeczytaj też: Rusza tydzień z dniem matki na Discovery Life. Sprawdź, co znajdziesz w paśmie parentingowym

Czy to normalne, że rodzeństwo zabiera sobie zabawki?

Z punktu widzenia czysto naukowego – konkurencja między dzieciakami musi być. Jeśli starsze dziecko chce się jakoś odróżnić od młodszego, to musi wykroić jakiś swój kawałek. Zaznaczyć swoje terytorium. To terytorium jest zaznaczone zabawką czy ubraniami. Dziecko ma dużą siłę, żeby tego bronić, bo to jest jego indywidualność – tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, lekarz pediatra oraz ekspert w dziedzinie immunologii i profilaktyki.

Ekspert zaznacza także, że zabieranie zabawek jest działaniem, które ma dać do zrozumienia, że dany teren jest konkretnego dziecka. Jest to pewien rodzaj dbania o swoją osobowość i indywidualność. Dr Grzesiowski podkreśla także, że najmłodsi mają silne poczucie własności – zdecydowanie większe, niż dorośli. W tym kontekście dana zabawka to jest przeniesienie ich pewnych emocji.

Przeczytaj też: Na kłopoty Zawadzka. O czym opowiada nowy program na antenie Discovery Life?

Co zrobić, gdy starsze dziecko zabiera młodszemu zabawki?

Postępowanie ze strony dorosłych musi pokazywać poszanowanie indywidualności dwojga dzieci. Każde z nich powinno mieć swoje zabawki. Czy mogą mieć część zabawek wspólnych? Oczywiście. Czasami nawet dobrze jest kupować takie same zabawki. Nie można mieć też żalu o to, że starsze dziecko zakreśla swój teren i odbiera zabawki młodszym – tłumaczy pediatra.

Ekspert dodaje także, że interweniować należy dopiero w momencie, gdy dochodzi do agresji. Należy wytłumaczyć dziecku, że lepiej jest poprosić o zwrot, niż wyrywać. Rolą rodziców jest zatem gaszenie konfliktów i wyłącznie agresji. I tu potrzebna jest konsekwencja. Ta strona, która jest bardziej agresywna musi ponieść jakieś konsekwencje.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie zobacz program „Wychować i nie zwariować” na antenie Discovery Life. Na premierowy odcinek zapraszamy we wtorek, 02.06 o godzinie 7:20.

Źródło: Discovery Life

„Wychować i nie zwariować” – program parentingowy na Discovery Life Polska

Nie ma ani perfekcyjnych rodziców, ani idealnych dzieci. Każda rodzina boryka się z mniejszymi lub większymi trudnościami jakie niesie dzieciństwo. Często drobny problem urasta do rangi sytuacji niemożliwej do rozwiązania, a szukanie gotowych recept w Internecie zazwyczaj tylko pogarsza sprawę. Nie mówiąc już o bezcennych radach teściowych, babć i cioć.

Paulina Krupińska, mama dwójki dzieci i absolwentka pedagogiki wraz ze znanym pediatrą Pawłem Grzesiowskim zrobią wszystko, żeby dobrze poznać wybraną rodzinę i pomóc jej odnaleźć się w trudnej sytuacji. Wspólnie prześledzą jej zwyczaje i nawyki. Porozmawiają ze wszystkimi domownikami i przyjrzą się dziecku. Na koniec przedstawią swoje wnioski i „receptę" na dręczące problemy. Odpowiedzą także na wszystkie nurtujące pytania. Czy dzięki temu rodzice odzyskają wreszcie spokój i razem z dziećmi zaczną się cieszyć życiem rodzinnym?

Data aktualizacji: 29.05.2020,
Opublikowano: 29.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej