Co to są zatoki sitowe? Zapalenie zatok sitowych – objawy i leczenie

Fot. Ghislain & Marie David de Los / Getty Images

Zapalenie zatok sitowych częściej rozwija się u dzieci niż u dorosłych. Czasami wystarczy leczenie domowe, stosowanie inhalacji i leków obkurczających błonę śluzową nosa, a niekiedy konieczne jest wdrożenie antybiotyku, szczególnie ze względu na sąsiedztwo zatok sitowych z nerwem wzrokowym.

Zatoki sitowe rozwijają się już w okresie niemowlęcym, stopniowo udrażniają się i rozwijają aż do dorosłości. Są to nieregularne jamki pomiędzy oczodołem a nasadą nosa. Są wysłane błoną śluzową. Osiągają objętość około 2 cm3. Uchodzą do przewodu nosowego środkowego i górnego. Zapalenie zatok sitowych jest bardzo niebezpieczne, ponieważ od kanału nerwu wzrokowego oddziela te zatoki jedynie cieniutka blaszka kostna. Wobec tego zapalenie zatok sitowych może w konsekwencji doprowadzić do zapalenia nerwu wzrokowego i uszkodzenia wzroku. Zapalenie zatok sitowych daje takie objawy, jak ból u nasady nosa i łzawienie. W leczeniu pomocne bywają zarówno domowe sposoby, np. inhalacje czy płukanki, jak również stosowanie antybiotyków.

Zatoki sitowe – czemu służą?

Zatoki sitowe wraz z zatokami czołowymi, szczękowymi, klinowymi tworzą zespół zatok przynosowych, czyli przestrzeni w twarzoczaszce w okolicach nosa. Do funkcji zatok, w tym zatok sitowych, zalicza się m.in. ogrzewanie i nawilżanie powietrza, udział w odczuwaniu węchu, wydawanie dźwięków mowy, a także funkcje ochronne. Zatoki sitowe są parzyste, znajdują się pomiędzy nasadą nosa a oczodołem. Przednie komórki sitowe uchodzą do środkowego przewodu nosowego, natomiast tylne do przewodu nosowego tylnego.

W jaki sposób odróżnić zwykły katar od zapalenia zatok? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak zbudowane są zatoki? Jak leczyć ich zapalenie? Źródło: 36,6

Dlaczego rozwija się zapalenie zatok?

Do izolowanego zapalenia zatok sitowych dochodzi rzadko. Najczęściej zapalenie zatok sitowych współistnieje z zapaleniem innych zatok przynosowych. Zapalenie zatok przynosowych może wystąpić w każdym wieku. Na ogół rozpoznaje się je u dorosłych. Zdecydowanie częściej również zapalenie zatok wywołane jest przez wirusy niż przez bakterie. Z kolei na zapalenie zatok sitowych zwykle cierpią dzieci. Patogeny dostają się do zatok przynosowych drogą wstępującą przez nos. Błona śluzowa wyściełająca jamę nosową ma wykształcone mechanizmy obronne, które chronią przed rozwojem zakażenia zatok przynosowych. Czasami jednak mechanizm oczyszczania nosa z patogenów jest niewydolny i bakterie lub wirusy dostają się do zatok. Rzadko dochodzi do zakażenia drogą krwi.

Objawy zapalenia zatok sitowych

Objawy zapalenia zatok sitowych obejmują przede wszystkim:

  • zatkany nos, a wobec tego również nosową mowę, problemy z oddychaniem przez nos,
  • wydzielinę z nosa (żółtawą, białą lub przezroczystą przy zakażeniu wirusowym, a żółtozieloną, ropną przy zapaleniu bakteryjnym),
  • ból głowy lokalizujący się u nasady nosa, nasilający się przy pochylaniu głowy do przodu czy schylaniu się,
  • ból w okolicy oczodołu,
  • wzrost temperatury ciała,
  • obrzęk w okolicy wewnętrznego kącika oka i policzków,
  • łzawienie oczu.

Zapalenie zatok sitowych dzieli się na ostre, podostre i przewlekłe. Odróżnia je czas trwania i nasilenie objawów. Ostre zapalenie zatok sitowych trwa do 4 tygodni, podostre do 12, a przewlekłe powyżej 12. Zapalenie trwające około tygodnia, o niezbyt nasilonych objawach klinicznych, najczęściej jest zapaleniem wirusowym. Zapalenie utrzymujące się powyżej tygodnia częściej bywa zakażeniem na tle bakteryjnym, wymagającym antybiotykoterapii.

Jak rozpoznać zapalenie zatok sitowych?

Najczęściej rozpoznanie stawia się na podstawie objawów klinicznych. Czasami można rozszerzyć diagnostykę o badania dodatkowe, jak morfologia krwi z rozmazem, a także poziom wskaźników zapalnych, jak odczyn Biernackiego (OB) czy poziom białka C-reaktywnego (CRP). Niekiedy konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej głowy lub rezonansu magnetycznego, jeśli objawy stają się dla lekarza niepokojące.

Zatoki sitowe – jak leczyć?

Leczenie zatok sitowych najczęściej jest objawowe, szczególnie jeśli objawy wskazują na zakażenie wirusowe. W przypadku pojawienia się wysokiej gorączki, ropnej wydzieliny z zatok i nasilonego bólu głowy z zaburzeniami wzroku lekarz może wysunąć podejrzenie ropnego zapalenia zatok i wdrożyć leczenie antybiotykami. Stosuje się wtedy najczęściej amoksycylinę, azytromycynę lub klarytromycynę.

W leczeniu objawowym sięga się po gotowe apteczne spraye do nosa na bazie soli morskiej czy ksylometazoliny, które obkurczają śluzówkę nosa i ułatwiają oddychanie. Domowe leczenie obejmuje również stosowanie inhalacji z użyciem soli fizjologicznej, rumianku, olejków eterycznych, jak olejek eukaliptusowy czy mentolowy.

W przypadku częstych, nawracających zapaleń zatok sitowych należy skonsultować się z laryngologiem, by wykluczyć konieczność operacji korekcyjnej przegrody nosowej. Większość populacji ma skrzywioną przegrodę nosową, która nie wymaga korekcji. Jednak w sytuacji, kiedy zapalenia zatok nawracają, warto pomyśleć o zabiegu korekcyjnym przegrody nosowej.

Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 24.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Choroby zatoki klinowej – objawy, przyczyny i leczenie

Zatoki klinowe to jeden z rodzajów zatok przynosowych. Są one położone w trzonie kości klinowej. Ich funkcją jest ogrzewanie i oczyszczanie powietrza oraz wspomaganie węchu. Tworzą także przestrzeń rezonacyjną dla głosu. Zatoki klinowe są narażone na rozwój niektórych procesów chorobowych. Do najczęstszych należy zapalenie, torbiel i polip.

Czytaj więcej
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok

Kiedy zwykłe przeziębienie nie ustępuje, a dodatkowo zaczynają nasilać się bóle głowy, prawdopodobnie doszło do zapalenia zatok. Chorobę powodują wirusy i bakterie, może też być wynikiem alergii lub następstw krzywej przegrody nosowej. Nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań.

Czytaj więcej
Inhalacje. Najlepszy sposób na problemy z zatokami

Inhalacja łagodzi stan zapalny zatok przynosowych. Domowe inhalacje na zatoki najłatwiej wykonać z użyciem inhalatora lub nebulizatora. W celach leczniczych wykorzystuje się sól fizjologiczną albo olejki. Godne polecenia są też zioła do inhalacji zatok.

Czytaj więcej
Zapalenie nerwu przedsionkowego. Jakie są objawy i jak wygląda leczenie?

Zapalenie nerwu przedsionkowego to ostra choroba, najprawdopodobniej o podłożu infekcji wirusowej, która powoduje zaburzenia w poczuciu równowagi. Głównymi objawami zapalenia nerwu przedsionkowego są napadowe, krótkotrwałe zawroty głowy, którym towarzyszyć mogą nudności oraz wymioty.

Czytaj więcej
Rozmaryn to nie tylko przyprawa.  Herbatka, nalewka i olejek z rozmarynu działają niczym lek

Rozmaryn jest rośliną leczniczą o silnym prozdrowotnym działaniu na ludzki organizm. W przemyśle spożywczym może stanowić alternatywę dla chemicznych konserwantów i przeciwutleniaczy.

Czytaj więcej
W czasie pandemii rzadziej się przeziębiamy i łapiemy infekcje. Dlaczego?

Noszenie maseczki, dezynfekcja rąk, dystans społeczny chronią nie tylko przed koronawirusem SARS-CoV-2, ale też przed innymi wirusami – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia.

Czytaj więcej
Kit pszczeli – naturalny lek na wiele dolegliwości. Jak przygotować nalewkę i maść z propolisu?

Kit pszczeli, czyli propolis,  jest składnikiem wielu farmaceutyków. I nic dziwnego, ponieważ ma silne właściwości prozdrowotne. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Wzmacnia odporność, chroni wątrobę, ma też właściwości przeciwnowotworowe i cytostatyczne. Z propolisu można samodzielnie przyrządzić nalewkę.

Czytaj więcej
7 domowych sposobów na zatkane zatoki – jak sobie radzić z bólem?

Zatkane zatoki są niezwykle dokuczliwe. Jest to ostry, rozpychający ból, który promieniuje na czoło przy niemal każdym ruchu głową. Może się pojawić bez względu na porę roku – zimą może być wynikiem nagłej zmiany temperatury, wiosną reakcją alergiczną, latem reakcją na klimatyzację, a jesienią mogą zaatakować infekcje wirusowe i bakteryjne.

Czytaj więcej
Co może oznaczać ból głowy przy schylaniu i kaszlu?

Ból głowy przy schylaniu czy kaszlu to nietypowe sytuacje, w których pojawiają się dolegliwości odczuwane w okolicy czaszki. Stanowią cenne informacje w procesie diagnostyki. Zwykle świadczą o chorobie, której zaniechanie leczenia prowadzi do groźnych powikłań zdrowotnych.

Czytaj więcej