Ból kręgosłupa: kiedy wystarczą leki przeciwbólowe, a kiedy potrzebne jest specjalistyczne leczenie

Fot. Filip_Krstic / Getty Images

Ból kręgosłupa dotyka wielu z nas. Nie zawsze jest on niepokojący - zwykle spowodowany jest szkodliwymi nawykami. Siedząca praca, zła postawa, brak ruchu i wiele innych wpływa negatywnie na stan całego naszego organizmu. 

Ból kręgosłupa daje różne objawy - czasem pojawia się chwilowo, czasem jest przewlekły, a bywa i tak, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. W leczeniu bólu pleców na początku stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a następnie rehabilitację. Jeśli te zabiegi nie pomagają, warto wykonać dalszą diagnostykę.

Ból kręgosłupa jest tak powszechnym zjawiskiem, że doświadcza go niemal 100 proc. dorosłej populacji. Na szczęście większość bólów nie wymaga specjalnego leczenia. Zwykłe leki przeciwbólowe oraz odpoczynek pomagają w większości przypadków, a potrafi zaordynować je (leki) lekarz pierwszego kontaktu. Chorego wysyła się zwykle na rehabilitację (masaże, prądy, laser, itd.) - jeśli to nie pomaga wykonujemy badania diagnostyczne, które pozwolą nam znaleźć konkretną przyczynę. Wtedy leczenie wchodzi w fazę specjalistyczną, może okazać się, że potrzeba będzie interwencja chirurga. Jeżeli bóle są nieustępliwe pomimo leczenia chorego trzeba skierować do lekarza specjalisty na dalszą diagnostykę

- wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg i specjalista w leczeniu operacyjnym schorzeń kręgosłupa.

Ból kręgosłupa - najczęstsze przyczyny

Za problemami z kręgosłupem stoimy zwykle my sami. Niewłaściwa, niedbała postawa ciała, mało ruchu, zła dieta i idąca za nią otyłość, nieodpowiednie podnoszenie ciężarów, dźwiganie zakupów, a nawet - zły sposób spania. Wszystko to ma wpływ na nasze plecy.

Podczas występowania bólów nie wolno ograniczać aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie  - trzeba o nią odpowiednio zadbać. Nasz kręgosłup kocha ruch i to właśnie on utrzymuje go w dobrej kondycji.

Ósmy odcinek programu 36,6°C już za nami! Rozwiąż quiz i przekonaj się co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Ból kręgosłupa może być różny - czasem dopada nas po  nocy, czasem po całym dniu w pracy, a czasem właśnie po aktywnym weekendzie. Jakie są przyczyny takiego bólu? Może okazać się, że stoi za nim zły materac albo poduszka!

Ból po nocy może mieć wiele różnych przyczyn. Zawsze myślimy o przyczynach spotykanych najczęściej, dopiero potem myślimy o patologiach kręgosłupa. Ból po nocy może być spowodowany używaniem nieprawidłowego materaca, może być obecny w chorobach reumatoidalnych, może być objawem zwykłego zwyrodnienia kręgosłupa, które zaczyna się po spoczynku nocnym dlatego, że chory nie używa właściwego materaca

- tłumaczy prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejcza.

Ból kręgosłupa - badania i leczenie

W diagnozie schorzeń i problemów z kręgosłupem należy zacząć od podstawowych badań i kontaktu z lekarzem rodzinnym. Zwykle okazuje się, że pacjent cierpi na zwyrodnienie, które leczy się zachowawczo - lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi oraz rehabilitacją. Dalsza diagnostyka jest potrzebna, kiedy ból kręgosłupa uniemożliwia normalne funkcjonowanie pacjenta. Może także okazać się, że niezbędna będzie operacja.

Diagnostykę trzeba rozpocząć od RTG kręgosłupa. Jeśli wykaże ono jakaś patologię, wtedy należy wykonać dokładniejsze badania - tomografię lub rezonans magnetyczny. Szczegółowe badania diagnostyczne wykonujemy wówczas, gdy dolegliwości są oporne na leczenie zachowawcze, czyli leki przeciwbólowe i rehabilitację. Badanie takie jak zwykłe zdjęcie rentgenowskie może zlecić każdy lekarz pierwszego kontaktu. Dokładniejsze badania zleca specjalista, do którego pacjenta wysyła lekarz pierwszego kontaktu

- wylicza prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejcza.

Więcej na temat bólu kręgosłupa znajdziecie tutaj: Zobacz zapis czatu o bólu kręgosłupa. Na pytania odpowiadał prof. dr hab. Andrzej Maciejczak

Ból kręgosłupa - kiedy powinien zaniepokoić?

Są przypadki, kiedy ból kręgosłupa powinien nas zaniepokoić. Dzieje się tak zawsze wtedy, kiedy ból pojawia się nagle i bez określonej przyczyny. Pacjent powinien wtedy poddać się szczegółowej diagnozie, aby mieć pewność, że wykluczono poważne dolegliwości.

Jeśli pacjent miewa sporadycznie bóle kręgosłupa promieniujące do brzucha warto sprawdzić czy nie jest przypadkiem na odwrót - bóle brzucha rozchodzą się do kręgosłupa. To robi wielką różnicę. Ból kręgosłupa rzadko promieniuje do brzucha. W chorobach np. trzustki czy nerek może pojawić się złudne wrażenie, że chorego boli kręgosłup. Ból, który pan opisuje jest bardzo nietypowy, dlatego zdecydowanie warto zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu

- wyjaśnia ekspert.

Nawracający i zdiagnozowany ból nie jest powodem do niepokoju. Wystarczy stosować odpowiednie leki oraz wdrożyć program rehabilitacji. Jakie choroby kręgosłupa diagnozowane są najczęściej? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jakie choroby kręgosłupa diagnozowane są najczęściej? Źródło: Discovery live

Program Cegiełka zdrowia można oglądać na antenie Discovery life!

Data aktualizacji: 18.10.2020,
Opublikowano: 18.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej