Groźna bakteria wykryta w szpitalnej wodzie w Kościerzynie 

Fot. RUNSTUDIO / Getty Images

W ciepłej wodzie w szpitalu w Kościerzynie wykryto przekroczone stężenie bakterii legionelli. Na terenie placówki obowiązuje zakaz kąpieli, ograniczono także przyjęcia na oddział dziecięcy. 

W szpitalu specjalistycznym w Kościerzynie wykryto w ciepłej wodzie przekroczenie norm stężenia legionelli. Legionella to  Gram-ujemna pałeczka, która powoduje ciężkie zapalenie płuc oraz gorączkę Pontiac. Postać płucna obejmuje od 3 do 8 proc. wszystkich zakażeń legionellą, jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia pacjentów. Objawy to suchy kaszel, zaburzenia w oddychaniu, temperatura powyżej 40 °C i zaburzenia świadomości. Gorączka Pontiac ustępuję samoistnie po około 5 dniach, a jej objawy przypominają grypę.

Legionella występuje między innymi w instalacjach wodociągowych ciepłej wody i systemach klimatyzacyjnych. Bakterie legionelli mogą znajdować się w wewnętrznej części rur z ciepła wodą, zbiornikach na ciepłą wodę, a nawet w głowicach pryszniców. Do zakażeń bakteriami Legionella pneumophila dochodzi poprzez wdychanie powietrza z kropelkami wody, w której występują.

Aby skutecznie wyeliminować legionellę należy podgrzewać wodę, w której się znajduje, do temperatury 70 stopni. 

Obecnie w szpitalu w Kościerzynie obowiązuje zakaz kąpieli i korzystania z ciepłej wody. Ograniczono także przyjęcia pacjentów - zwłaszcza dzieci, gdyż są one szczególnie narażone na zachorowanie. Pobyt w placówce będzie utrudniony jeszcze przez około 2 tygodnie - tyle czasu potrzeba, aby Sanepid uznał, że wyeliminowano skażenie z wody. Do tej pory nie stwierdzono przypadków zachorowań ani na gorączkę Pontiac, ani na atypowe zapalenie płuc wywołane przez bakterie Legionella pneumophila.

Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Groźna bakteria w szpitalnej wodzie. "Przyjmujemy tylko w stanie zagrożenia życia" 

Zobacz film: Jak uniknąć salmonelli? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 28.05.2019,
Opublikowano: 12.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej