Asymetria ułożeniowa – jakie są przyczyny i konsekwencje?

Fot. DigitalVision / gettyimages.com

Po rozpoznaniu asymetrii ułożeniowej konieczna jest konsultacja neurologiczna i ortopedyczna. Rodzice wraz z fizjoterapeutą muszą współpracować, ponieważ konsekwencją zaniedbanej asymetrii mogą być późniejsze zaburzenia w rozwoju fizycznym.

Asymetria ułożeniowa czy inne nieprawidłowości u noworodków i niemowląt to bardzo złożony problem. Podstawą rozpoznania jest właściwe badanie kliniczne, które wykazuje wszelkie nieprawidłowości pod postacią przykurczów czy ograniczeń ruchomości. Noworodki czy niemowlęta z asymetrią ułożeniową powinny być kierowane do poradni neurologicznej i ortopedycznej.

Asymetria ułożeniowa – na czym polega?

Asymetria ułożeniowa to problem, który obejmuje przede wszystkim noworodki i niemowlęta w pierwszym półroczu życia. Na jej powstawanie może mieć wpływ wiele różnych czynników zewnętrznych, jak również może być to objaw choroby. Po urodzeniu lekarz może mieć bardzo duży problem z oceną i wysunięciem wstępnego rozpoznania względem asymetrii ułożeniowej ciała dziecka. Noworodki mają bowiem wiele przyzwyczajeń z czasu życia płodowego, które z reguły bardzo łatwo i szybko można skorygować.

Badanie asymetrii ułożeniowej u niemowląt i noworodków wymaga dużego doświadczenia. Dziecko w pierwszym półroczu życia nie współpracuje podczas wykonywania badań obrazowych, jak badanie rentgenowskie, nie przyjmie ono również pozycji stojącej, przez co ocena postawy jest bardzo utrudniona. U rodziców niepokój zazwyczaj wzbudza każde odbiegające od ogólnego wyobrażenia ułożenie dziecka. Warto zawsze skonsultować się z lekarzem, czy dana pozycja powinna martwić. Nie każda asymetria ułożeniowa, szczególnie ta wynikająca z ułożenia wewnątrzmacicznego, wymaga specjalnego układania dziecka, badań czy ćwiczeń.

Bardzo trudno o jednoznaczną definicję asymetrii ułożeniowej. Można przyjąć, że jest to różnica pomiędzy lewą a prawą połową ciała i preferencja do układania główki w jedną stronę.

Przyczyny asymetrii ułożeniowej

Najczęstszą przyczyną nieprawidłowego ułożenia dziecka jest asymetria wynikająca z ułożenia dziecka w życiu płodowym. Wtedy jest to asymetria najczęściej korygowalna, szybko ustępująca, niewymagająca interwencji pod postacią ćwiczeń czy specjalistycznych badań. Natomiast zasadniczo asymetrię ułożeniową dzieli się na idiopatyczną, czyli w przypadku której trudno określić przyczynę, jak również symptomatyczną, czyli ułożeniową, która związana jest z jednostką chorobową, taką jak:

  • dysplazja stawu biodrowego,
  • uszkodzenia okołoporodowe pod postacią złamania obojczyka czy uszkodzenia splotu ramiennego,
  • kręcz szyi,
  • uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, w tym niedotlenienie okołoporodowe,
  • zaburzenia o podłożu genetycznym,
  • uszkodzenia wzroku lub słuchu.

Sprawdź dziecięce wady postawy i ich rozdaje na filmie:

Zobacz film: Dziecięce wady postawy i ich rodzaje. Źródło 36,6

Asymetria ułożeniowa – diagnostyka

Rozpoznanie asymetrii ułożeniowej u niemowląt jest bardzo trudne. Dlatego każdy lekarz, neonatolog czy pediatra, który uchwyci nieprawidłowości w ułożeniu dziecka, powinien skierować dziecko na szczegółową diagnostykę do neurologa i ortopedy. Tym bardziej taka diagnostyka jest konieczna, jeśli zaobserwuje się opóźnienie w zakresie tzw. kamieni milowych w rozwoju dziecka. Obejmują one:

  • utrzymywanie główki w 3. miesiącu życia,
  • umiejętność stabilnego siedzenia w 8. miesiącu życia,
  • umiejętność chodzenia w 18. miesiącu życia,
  • umiejętność skakania w 24. miesiącu życia.

Ich brak lub niedorozwój w danym czasie świadczyć może o nieprawidłowościach rozwojowych i wymaga szczegółowej, specjalistycznej diagnostyki. Są przypadki ewidentne, niepozostawiające lekarzowi żadnych wątpliwości co do rozpoznania. Czasami asymetria ułożenia głowy czy ciała jest widoczna od razu po porodzie. Dziecko ma tendencję wtedy do układania główki w jedną stronę. Już na tak wczesnym etapie konieczna jest konsultacja z rehabilitantem, który indywidualnie dobierze ćwiczenia do wykonywania w domu, a także sposób, w jaki układać dziecko, by nie dopuścić do pogłębiania się asymetrii, a wręcz wpływać na jej ustępowanie.

Asymetria ułożeniowa – konsekwencje

Każde niemowlę ze stwierdzoną asymetrią ułożeniową powinno mieć indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń, które wykonuje się z pomocą fizjoterapeuty, jak i samemu w domu. Jeśli noworodek wykazuje tendencję do asymetrii ułożeniowej jako powikłania ułożenia w łonie matki, najczęściej początkowo dba się po prostu o właściwe układanie dziecka w łóżeczku. Bardzo często taka asymetria samoistnie ulega korekcji, jednak jeśli ma określone przyczyny i jest zaniedbana, może już w najmłodszym wieku skutkować zaburzeniem rozwoju fizycznego i osiąganiu kroków milowych w rozwoju.

Data aktualizacji: 06.11.2018,
Opublikowano: 06.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej