32. tydzień ciąży – samopoczucie kobiety, rozwój dziecka

Fot: sot / gettyimages.com

Waga dziecka w 32. tygodniu ciąży wynosi niecałe 2 kg. Kobieta powinna dbać o naciągniętą skórę brzucha, kontrolować swoją wagę i uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną. Jeśli do tej pory nie przygotowała torby do szpitala, warto powoli o niej pomyśleć.

Brzuch kobiety w 32. tygodniu ciąży jest już pokaźnych rozmiarów. Pomiędzy 28. a 32. tygodniem konieczne jest wykonanie badania ultrasonograficznego (USG). Jeśli do tej pory kobieta nie zgłosiła się na wizytę kontrolną, 32. tydzień to najwyższy czas, by skontrolować, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Dziecko w 32. tygodniu ciąży

Skóra dziecka nie jest już przezroczysta ze względu na gromadzącą się w coraz większej ilości podskórną tkankę tłuszczową. Płuca dziecka są już dość dobrze wykształcone, chociaż w przypadku porodu przedwczesnego konieczna byłaby dodatkowa stymulacja ich rozwoju za pomocą steroidów. Podawane matce w razie zagrożenia porodem przedwczesnym steroidy stymulują rozwój i dojrzewanie płuc dziecka, co zdecydowanie zwiększa jego szanse na przeżycie. Waga płodu w 32. tygodniu ciąży wynosi niecałe 2 kg (około 1700 g). Mózg dziecka dalej się kształtuje, tworzą się bruzdy i pofałdowania, kształtują się kolejne ośrodki, choć już na tym etapie dziecko ma np. wykształcone wszystkie zmysły.

Ruchy płodu są bardzo ważnym wyznacznikiem jego dobrostanu. Konieczna jest ich obserwacja i odpowiednie odnotowywanie na specjalnej karcie. Jest to już 8. miesiąc ciąży, dlatego ruchy dziecka mogą być bardziej leniwe ze względu na brak miejsca w macicy. U kobiet, u których łożysko ukształtowane jest na przedniej ścianie macicy, ruchy płodu mogą być dodatkowo amortyzowane przez dużą strukturę łożyskową, tworzącą swego rodzaju poduszkę pomiędzy powierzchnią brzucha a dzieckiem. Pod koniec ciąży, kiedy dziecko jest duże i ma mniej miejsca na swobodny ruch, zawsze istnieje zagrożenie owinięciem pępowiną, co w konsekwencji może doprowadzić do niedotlenienia. Poza częstszymi kontrolami w końcowych etapach ciąży liczenie ruchów jest jednym z elementów profilaktyki stanów zagrożenia życia dziecka. Jeśli w ciągu dnia kobieta odnotuje mniej niż 10 ruchów, a przybranie pozycji leżącej i zjedzenie czegoś słodkiego nie pomagają w pobudzenia dziecka, kobieta powinna skontaktować się jak najszybciej z lekarzem.

Kobieta w 32. tygodniu ciąży

Pomimo dość dużego brzucha i zdecydowanie gorszej kondycji, jeśli nie ma przeciwwskazań, kobieta powinna być aktywna fizycznie. Spacer na świeżym powietrzu jest formą ruchu odpowiednią właściwie dla każdej ciężarnej. Zajęcia, np. aqua cycling (rowerki wodne) lub aqua aerobik, są lepszym rozwiązaniem dla kobiet, które nie chcą zrezygnować z intensywniejszego sportu. Jeśli podczas wysiłku pojawią się skurcze, należy odpocząć. W 32. tygodniu ciąży mogą być odczuwalne delikatne skurcze przepowiadające, które będą nawracać aż do momentu rozpoczęcia właściwej akcji porodowej. Od skurczów porodowych różnią się przede wszystkim tym, że są nieregularne, ustają po zmianie aktywności lub pozycji ciała. Nie powodują one skracania i rozwierania się szyjki macicy, lecz mają za zadanie przygotować mięsień macicy do właściwej akcji porodowej.

Samopoczucie w 32. tygodniu ciąży

Coraz wyższe ułożenie dna macicy powoduje, że kobieta ma częste uczucie duszności ze względu na ograniczoną ruchomość przepony. Bardzo często w ciąży pojawiają się również obrzęki, a także żylaki, czyli rozszerzone naczynia żylne w obrębie kończyn dolnych. Nieprzyjemną dolegliwością, która może pojawić się w ciąży i stanowić problem po porodzie, są hemoroidy, czyli guzki krwawnicze w obrębie odbytu. Powstają najczęściej już w ciąży na skutek zaparć, choć mogą też być powikłaniem porodu. Aby zapobiec zaparciom, należy odpowiednio się odżywiać, stosować bogatobłonnikową dietę, jeść regularnie, pić dużo wody. Obfite posiłki są niewskazane, szczególnie w końcowych tygodniach ciąży. Jedzenie mniejszych porcji zapobiega dyskomfortowi w nadbrzuszu.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6.






Data aktualizacji: 27.02.2018,
Opublikowano: 27.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej