Dzień dobry. Mina siostra 45 lat. Inwalidka od 16 roku życia. Wyszla za mąż ma 4 dzieci. Od 15 lat leczy sie na depresję. Od 2 tygidni jest w szpitalu psychiatrycznym po licznych próbach samobójczych. Maz policjant. Wyjeżdża co drugi tydzień na szkolenia na tydzien. Siostra zostaje sama z dziećmi kroee tez maja problemy. Na dodatek przyniósł dużego szczeniaka. Siostrę to przeroslo. On tego nie rozumie. Jest alkoholokiem. Pije jak dzieci pójdą spać. Jej tesxiowa totalnie tego nie rozumie. Wymaga by wszystko było pod linijkę. Czy to już przemoc psychiczna? Ciężko w poście opisać całą sytuację. Pozdrawiam. Agata

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Pani opis sytuacji wskazuje na to, że siostra ma utrudniony dostęp do rekonwalescencji. Pani jako świadek może tę sytuację zgłosić pracownikowi socjalnemu w OPS-ie i wszcząć procedurę Niebieskiej Karty. Możliwe też jest uzyskanie wsparcia poprzez przydzielanie asystenta rodziny.

Dzień dobry, jak można pomoc sąsiadce, krora ma cała twarz w siniakach, jakby była pobita, powiedziała, ze wywróciła się na chodniku…nie wierze w to. Ona widać, ze chroni oprawcę.

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Może Pani oferować jej swoją pomoc i wsparcie i czekać na jej gotowość. Jeżeli w domu są dzieci, może już teraz Pani zgłosić tę sytuację do Ośrodka Pomocy Społecznej.

Witam. Mieszkam w bloku, od jakiegos czasu słyszę straszne kłótnie u sąsiadów, Krzyki i jakby była rowniez przemoc fizyczna. Chciałabym pomóc tej kobiecie. Co mam zrobić, zapytać ja bezpośrednio? Nie ufam Policji od ostatniego incydentu, gdzie również taka sprawę zgłaszałam anonimowo o przemocy u innych sąsiadów. ( gdzie okazało sie ze mężczyzna martretował zone ) Panowie policjanci nie mogąc wejść do mieszkania, próbowali się skontaktować że mną mówiąc pod drzwiami oprawcy mój numer telefonu jako osoby zgłaszającej. Również się wtedy parę tygodni bałam ze mnie odnajdzie ten mężczyzna. Jak mogę pomóc w inny sposób, czy jest miejsce gdzie można zgłosić anonimowo takie zgłoszenie bez strachu o własne życie?

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Może to Pani zgłosić anonimowo do pracownika socjalnego w najbliższym Ośrodku Pomocy Społecznej lub porozmawiać z sąsiadką i zapytać, jakiej pomocy potrzebuje. Nawet jeśli powie, że nie potrzebuje pomocy, warto zapewnić ją o swojej gotowości do wsparcia.

Czy wmawianie mi ciągle uprawiane seksu wirtualnego bez dostępu do komp w ciągu dnia i nocy wulgaryzmy itp jest przemocą? Jak reagowac

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Tak, jest to przemoc. Warto poszukać wsparcia np. w Ośrodku Pomocy Społecznej.

Witam, jestem dzieckiem z rodziny przemocowej sama mam już ponad 40 lat ale wciąż wracają do mnie sytuację z domu tym bardziej że ojciec znęcał się również nade mną. Obecnie mama uciekła do USA gdzie przebywa od dłuższego czasu boi się wracać żeby ojciec jej nie zabił tym bardziej że namówiłam ja na rozwód który został przeprowadzony zdalnie niestety sąd uznał rozwód za orzeczeniem z winy mamy. W sądzie podczas rozprawy mimo że mama była na rozprawie zdalnie i tak ją zastraszył i na wszystko się zgodziła żeby jak najszybciej to zakończyć adwokat nawet nie zareagował. Porażka znowu wygrał..

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Nawet w przypadku przemocy z dzieciństwa, warto, żeby zadbała Pani o siebie dzisiaj np. korzystając z psychoterapii lub wsparcia lekarza psychiatry. Dzięki temu jakość Pani życia może się polepszyć.

A co kiedy kat ucieka się do manipulacji? Wtedy rozpoznanie problemu jest bardzo trudne. Mój były partner nigdy mnie nie uderzył, ale niszczył słowem. Upokarzał, szydził, zrzucał odpowiedzialność za wszystkie grzechy świata na mnie... Straciłam poczucie własnej wartości. Bałam się odezwać,wyrażać swoje zdanie. Jak się ostatecznie okazało byłam szpiegowana i podsłuchiwana. Przez to kiedy inni przychodzili mi z pomocą i w szczerej rozmowie zwracali uwagę na problem, w sprytny sposób nastawiał mnie później przeciwko tym osobom... Mówił, że nie mam przyjaciół, nikomu nie zależy na mnie tak jak jemu, nikomu nie mogę się zwierzać, ufać, bo przecież nikt nie dochowuje później tajemnicy. Słyszałam "znam cię lepiej niż ty sama siebie znasz. Czytam cię jak otwartą księgę". Krzywdził w białych rękawiczkach,a ja szukałam winy w sobie. Kiedy się rozstawaliśmy nie pozwalał o sobie zapomnieć. Kiedy wracaliśmy do siebie oczywiście wszystko wracało do normy. Skutecznie uzależniał od siebie.

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Przemoc psychiczna jest wystarczającym powodem do szukania pomocy i wszczęcia procedury Niebieskiej Karty.

Dzień dobry,codziennie słyszę od męża ,że jestem "psychiczna", że nic nie potrafię załatwić ,że wszystko co mamy jest jego własnością, że jestem wstrętna. Miesięcznie daje mu pieniądze na wyżywienie, sprzątam , piorę , gotuje, a i tak jestem "bezwartościowa". Jestem ponad 40 lat po ślubie, ale teraz zaczynam bać się tych wszystkich impertynencji. Byłam u psychiatry gdzie zdiagnozowano nerwicę lękową. Jak powinnam postępować żeby ten człowiek się ode mnie odczepił. Moi synowie uważają, że skoro ojciec zarabia na dom to ma prawo "wymagać".

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Warto, żeby zaczęła Pani od wszczęcia procedury Niebieskiej Karty. Wszystkie informacje znajdzie Pani na stronie www.niebieskalinia.pl

Po paru latach poniżania i szarpaniny ze strony męża alkoholika udało mi się doprowadzić do rozwodu. Nie zmieniło to zbytnio mojej sytuacji, bo były mąż nie chce wyprowadzić się z mojego domu, którego nie jest ani właścicielem, ani nie jest nawet zameldowany. Straszy mnie, że jak cokolwiek zrobię, żeby go wyrzucić z domu, to na pewno spali cały dom. Jestem bezradna, nie mam pojęcia co mogę zrobić, żeby się od niego uwolnić.

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Warto jego zachowania zgłosić na policję i skorzystać z pomocy prawnej. Znajdzie ją Pani w Ośrodkach dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Na stronie funduszsprawiedliwosci.gov.pl znajduje się lista takich ośrodków.

Dzień dobry, co jeśli sytuacja jest bardziej złożona i podczas jednej z awantur to ja go uderzyłam/rzuciłam kapciem? Nie wytrzymałam, tak bardzo krzyczał. Ja nie wiem czy to, co mój partner mówi/krzyczy do mnie jest przemocą psychiczną, jestem od 10 lat całkowicie zależna od niego, nie mam przyjaciół, ani nikogo do kogo mogłabym się zwrócić, nie pracuje, nie mam gdzie przenieść rzeczy. Czy partner może mnie wyrzucić z wynajmowanego mieszkania, ponieważ to on za nie płaci?

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
To, że jest Pani całkowicie zależna od partnera, a on jest agresywny, spełnia kryteria przemocy. Pani zachowania przekraczające granice normy są typowe w przypadku bezradności wobec masywnej przemocy, dlatego zachęcamy do poszukania pomocy psychologicznej np. w Ośrodku Pomocy Społecznej.

Dzien dobry, Czy osoby, ktore nie maja ubezpieczenia moga skorzystać z pomocy? I czy w Krakowie jest udzielana pomoc?

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Tak, lista dostępnych miejsc znajduje się na stronie 116sos.pl

Dzień Dobry. Jestem ofiarą przemocy od wielu lat i gdy szukam pomocy to nigdzie jej nie mogę znaleźć. Gdy zgłaszałem to na Policji to byłem wyśmiewany i poniżany i nie przyjmowano moich zgłoszeń strasząc że po zgłoszeniu może być jeszcze gorzej. Gdy udałem się po poradę do Adwokata to usłyszałem co ze mnie za facet, że nie potrafię sobie poradzić z kobietą. Żona zastrasza i demoralizuje dzieci żeby stanęły po jej stronie i były przeciwko mnie. Gdy kolejny raz trafiłem do Szpitala po pobiciu przez żonę to zgłosiłem to na Policji i wtedy zaczęło się moje piekło. Miałem próby samobójcze. Nie mam siły i nie potrafię już dłużej żyć. Maciej

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Zachęcamy do kontaktu z psychologiem specjalizującym się w pracy z osoby doświadczającymi przemocy, np. w Ośrodku Pomocy Społecznej, Ośrodku dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W przypadku nasilonych myśli samobójczych, zachęcamy do kontaktu z lekarzem psychiatrą. Warto też złożyć wniosek do Sądu Rodzinnego wgląd w sytuację rodzinną.

Mam 41 lat, moja 22 letnia córka, studentka kosmetologii uwikłała się w związek z 26 mężczyzna który z poprzedniego związku ma 5 letniego syna. W związku tym dochodzi do przemocy fizycznej, wyzwisk, córka była przez partnera duszona na skraju lasu, skąd z ledwością uciekła, widziałam film ma którym nagrywa się przed lustrem w łazience stojąc pobita tylko w samej bieliźnie. Nie wiem jak jej pomoc, chodziła do psychologa, dzwoniłam na niebieską linie. Trwa wciąż w tym związku i wydaje mi się ze nie widzi w tym problemu. Mi jako matce pęka serce. Jawnie ją zdradza, widziała wiadomości i zdjęcia o tym świadczące, i nadal z nim jest. Mi się to w głowie nie mieści. Jak mogę jej pomoc? Podsuwałam książki, proponowałam pomoc i nic…

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Może warto, żeby Pani - jako osoba chcąca prawidłowo wspierać córkę - sama skorzystała z profesjonalnej pomocy, np. psychologa, psychoterapeuty, pracownika socjalnego.

Dzień dobry Moja mama żyje w związku przemocowym praktycznie całe życie. Ojciec najpierw stosował przemoc fizyczną teraz stosuje przemoc psychiczna i traktuje mamę jak służąca (to tak w mocnym skrócie). Czy istnieje szansa na normalne rozstanie takich ludzi kiedy przez 30 lat sytuacja w domu była ukrywana ? Brak kontaktu z policją, nikt z sąsiadów nie wie. Jest obawa o życie i o brak zrozumienia a jedna z kluczowych barier jest podział "majątku" że przemocowa osoba zrobi wszystko aby ta druga nie miała nic. Mama nigdy nie miała kontaktu z psychologiem.

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Najważniejsze, żeby mama chciała zmienić swoją sytuację. Jeżeli będzie miała taką motywację, warto zacząć od kontaktu z psychologiem. Często bywa też tak, że bliscy osób doświadczających przemocy również potrzebują takiego wsparcia.

Chce się podzielić swoją historią.moja matka lata żyła w przemocowym małżeństwie.ojciec pił po tym jak stracił wysokie stanowisko i bił mnie gdy go wkurzalam np złymi ocenami.tylkk jak się uczyć w takich warunkach.moja matka nigdy nic z tym nie zrobiła.nie pomogła mi gdy bił mnie mój mąż Egipcjanin.bil, znecal, zamykał, głodził, gdy chciał bić dziecko ucieklamnie dziś wsparcia nie zaprowadziła do lekarza.18 lat żyje z nieprzepracowaną traumą, mam stany lękowe, boje się ludzi, nie mogę pracować. A najgorsze jest to że gdy próbowałam opowiedzieć o tym dorosłemu dziś synowi nie dostałam wsparcia.uslyszalam ze to nie jego sprawa.chce umrzeć.codziennie błagam Boga k śmierć

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Przepracowanie traumy jest możliwe, zatem zachęcamy do kontaktu z psychologiem.

Jak pomoc koleżance nad którą znęca się mąż psychicznie i fizycznie, ona nie chce odejść od niego. Wiedzą o tym wszyscy dookoła, jego matka pracuje w szkole jest nauczycielem wie co się dzieje karze być cicho jej nikomu o tym nie mówić. Są małe dzieci które to wszystko widzą i też stosują agresję wśród rówieśników. Poinformowałam placówkę Dyrekcję, nikt z tym nic nie chce zrobić, przesłuchali dzieci, odpowiedziały co się dzieje dodam że jest to mała wieś.

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Pani jako świadek może rozpocząć procedurę Niebieskiej Karty - ponieważ sytuacja dotyczy dzieci. Dzięki temu Pani koleżanka zyska wsparcie w sytuacji i możliwe, że motywację do działania

Witam jestem w związku z mężem przemocowcem który znęca się nade mną psychicznie. Ma założoną niebieską kartę. Mam 30 lat, mamy 3 wspólnych dzieci i jedno moje z poprzedniego związku. Pije alkohol, przez to że ma założoną niebieską kartę mamy kuratora chodzę do psychologa, boje się z nim rozstać bo mnie straszy że jak on nie będzie miał dzieci ja też nie, ciągle mnie zastrasza wyzywa od idiotek jebanych i jakich nie tylko czasem już nie daje rady , boje się rozwodu bo mnie zastrasza mieszkamy wspólnie mam mieszkanie gminne na mnie nie mogę się go pozbyć gdzuz nie chce się wyprowadzić . Nie wiem już co mam robić.

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
W ramach procedury Niebieskiej Karty może Pani wymagać od pracownika socjalnego i dzielnicowego wsparcia na co dzień np. w postaci skierowania męża na przymusowe leczenie choroby alkoholowej. Warto wzywać policję przy każdej awanturze, żeby mąż nie miał komfortu stosowania przemocy. Może Pani również zadzwonić na bezpłatną infolinię dla osób w kryzysie emocjonalnym - 116123

Dzien dobry Ja tylko chce pow ze bylam bita I poniżana przez 15 lat związku Nikt mi tych lat nie odda Ale odeszlam Wyjechalam z pl Bo wiem ze gdybym zostala to by mnie zabił (probowal 2 razy) Ciezki temat, zwlaszcza w pl w ktorej mimo ze 21 wiek ludzie powtarzajq ze Co Bog złaczyl..... Ja zrobilam to sama, najbliższa rodzina byla po mojej stronie,nawet tesciowa pow przepraszam za mojego syna ale sa dziewczyny ktore sie boja ze same nie dadza rady Ja dalam I kazda moze Zycie jest jedno Moja corka pow mi ze to najlepsza decyzja jaka podjelam Pozdrawiam

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Gratulujemy odwagi i dziękujemy, że podzieliła się Pani swoją historią.

Dzień dobry czy mogłabym poprosić Państwo o tytuł książki.

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Daria Górka "Aż do śmierci"

Jak udowodnić przemoc psychiczną, skoro wszystko dzieje się za zamkniętymi drzwimi, a partner przy ludziach udaje najświętszego?

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Ważne jest mówienie innym i zbieranie tak zwanych świadków ze słyszenia. Można też skorzystać z pomocy psychologa w celu zdiagnozowania na przykład PTSD, który jest częstym skutkiem przemocy, oraz wzmocnienia psychicznego.

Gdzie ma szukać pomocy matka, która odeszła od męża stosującego wobec niej przemoc psychiczną, a teraz nie ma wsparcia w instytucjach? Wszędzie odchodzi z kwitkiem, a były mąż nastawia przeciw niej dzieci i śmieje się przed sądem.

Joanna Flis i Justyna Rzytki-Sroka
Warto by ta osoba zwróciła się do Ośrodka Pomocy Społecznej lub Ośrodka dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Tam dostanie pomoc psychologiczną i prawną, która pozwoli jej wzmocnić się na tyle, by lepiej radziła sobie z obecną sytuacją.