Dzień dobry Córka choruje na niedoczynność tarczycy i insulinooporność. Do jakiegoś czasu zaczęły wypadać jej włosy. Czy można je jakość wzmocnić.

Magdalena Szymczak-Kępka, ekspert, psycholog-diagnosta, trycholog
Najważniejsze- regulowanie hormonów i poziomu cukru. jeśli jesteśmy już pod opieka lekarzy i mamy unormowana gospodarkę hormonalną i cukrową, możemy zacząć budować tzw. warunki sprzyjające odrostowi włosów, zaczynając od masażu skóry głowy (pobudzającego krążenie), poprze wcierki stymulujące wzrost (do stosowania codziennego np. z kofeiną). nastepnie pamietamy o ZBILANSOWANEJ diecie (włosy "lubią" orzechy, nasiona, jaja, tłuste ryby, wartościowe oleje). Stawiamy tez na regularne nawadnianie, min. 2 litry wody dziennie. Dieta i nawadnianie-Są to podstawowe, ale bardzo ważne aspekty wpływające również na wzrost włosów.

Jak zniwelować łupież na skórze głowy, nie sypiący się, tylko przyklejony?

Magdalena Szymczak-Kępka, ekspert, psycholog-diagnosta, trycholog
Oprócz szamponu o działaniu przeciwłupieżowym (ale dobrze znaleźć produkty do tzw. łupieżu tłustego) warto zacząć od oczyszczenia skóry głowy- od peelingu enzymatycznego, który będziemy sukcesywnie stosować (mniej więcej co 10-12 dni) celem usuwania nadmiaru warstwy sebum i złuszczonego naskórka.

Co mogę zrobić aby włosy przestały się kruszyć, dodam że badania zlecone u trychologa są w normie, włosy na wierzchniej warstwie są długości do ucha i już tak od kilku lat. Koloryzacja na dobrych produktach delikatnie rozjaśnione. Nie używam gumki do włosów tylko spinam. Co mogę zrobić, alby przestały się kruszyć?

Magdalena Szymczak-Kępka, ekspert, psycholog-diagnosta, trycholog
Na problem kruszenia może nałożyć się kilka przyczyn. przede wszystkim, już na poziomie genetycznym różnimy się pod kątem budowy łodygi włosa (np. może być mniejsza warstwa ochronnych łusek keratynowych) I w takiej sytuacji nawet bezpiecznie przeprowadzane farbowanie będzie wpływało na większe uszkodzenia warstwy korowej włosa, a z czasem sukcesywne wyruszanie. Niestety nie ma innej rady, czasami trzeba w ogóle zaprzestanie farbowania włosów, ponieważ każdy proces farbowania włosów niestety może je niszczyć, a w szczególności włosy o delikatniejszej budowie strukturalnej, plus takie, które mają tendencję do większej "porowatości" rozchylenia łusek. Doraźnie możemy sobie pomóc dogłębnie działającymi maskami, olejowaniem, ale tylko doraźnie.

Witam posiadam suche włosy od zawsze. Na tą chwilę ma naturalne. Moja część włosów robi się karnowana. Szczególnie nowe siwe włosy. Jak można je wygładzić. Naprawdę wygląda to tak jakbym karbowala pojedyncze włosy.

Magdalena Szymczak-Kępka, ekspert, psycholog-diagnosta, trycholog
Tak, może się zdarzyć, iż niektóre włosy na naszej skórze głowy będą miały zupełnie inną strukturę niż pozostałe. W celu jak największego wygładzenia włosów warto postawić na intensywniejszą pielęgnację łodygi. Może warto w pani przypadku spróbować stosować maski przy każdym procesie mycia, plus postawić na produkty bez spłukiwania, które stosujemy nie tylko przy myciu, ale pomiędzy myciami. Dobrym rozwiązaniem może się również okazać olejowanie włosów, które będzie tworzyło czasową okluzję wygładzającą włos. Ale trzeba pamiętać, iż nawet najlepiej dobraną pielęgnacją do łodygi przy użyciu dostępnych środków pielęgnacyjnych nie zmienimy naturalnie występującej struktury włosów- oznacza to, że mogą być po dobrze dobranej pielęgnacji miększe, lepiej się rozczesują, ale z karbowanych włosów nie zrobimy prostych.

Witam a co pomoże na wypadanie włosów po covidzie ? Próbowałam rożnego rodzaju wcierek olejków tabletek a włosy dalej wypadają :(

Magdalena Szymczak-Kępka, ekspert, psycholog-diagnosta, trycholog
Zanim zdecydujemy się na stosowanie zewnętrznych sposobów mogących poprawiać środowisko wzrostu włosów warto wykonać podstawowe badania krwi, celem sprawdzenia, czy nie mamy problemów np. niedoborów witaminowych. W tym celu można rozważyć wykonanie morfologii, żelaza, ferrytyny, wit.B12, kwasu foliowego, wit.D3. Co więcej pytanie, czy nie pojawiają się problemy ze skóra głowy (częste po przejściu covidu np. przesuszenie, ściągnięcie skóry). Jeśli tak można dodatkowo udać się do trychologa w celu wykonania badania trychologicznego i sprawdzenia skóry głowy, która jest podłożem od którego zaczyna się wzrost ZDROWYCH włosów.

Od kilku tygodni obserwuję mocniejsze wypadanie włosów, co bardzo mnie martwi, bo dotychczas miałam gęste i długie. Czy odpowiednia pielęgnacja może temu zaradzić?

Magdalena Szymczak-Kępka, ekspert, psycholog-diagnosta, trycholog
Pielęgnacja ukierunkowana na poprawę wyglądu łodygi włosa (kondycjonowanie, regeneracja) nie będą miały możliwości zadziałania na porost włosów. Wynika to z faktu, iż tego typu produkty jak maski, odzywki, olejki, mają możliwość działania na część martwą włosa, składniki tego typu produktów nie są "transportowane" do części "żywej" włosa (brodawki) gdzie zachodzą m.in. procesy wzrostowe. Owszem, zdarza się, że wzmożone wypadanie może być efektem zaniedbania pielęgnacji skóry głowy (brak odpowiedniego dopasowania produktów i rutyny) przy np. różnego rodzaju dermatozach, ale NAJCZĘSCIEJ problem wypadania włosów- jego przyczyna leży głębiej. Warto w przypadku dużego nasilenia problemu umówić się do specjalisty trychologa lub dermatologa celem odpowiedniej diagnostyki (trichoskopia oraz szczegółowy wywiad), co pozwoli dobrać odpowiednie kroki pielęgnacyjne dopiero znając PRZYCZYNĘ utraty włosów. Miejmy na uwadze, że sama pielęgnacja włosów może nie być wystarczająca w celu stymulacji włosów do wzrostu.

Bardzo wypadają mi włosy. Co może być przyczyną? To kwestia jesieni?

Magdalena Szymczak-Kępka, ekspert, psycholog-diagnosta, trycholog
Jest to bardzo ogólne pytanie. Przyczyn wypadania włosów jest bardzo dużo, o bardzo różnym podłożu. Jeśli pojawia się sezonowe, wzmożone wypadanie włosów warto zastanowić się, czy: a. włosy wypadają z widoczną cebulką (białe zakończenie na końcu włosów) b. wypadające włosy to nie są włosy ukruszone na długości (bez cebulki na końcu włosów). Taka analiza pozwoli nam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy problem wzmożonego wypadania, czy kruszenia się włosów w wyniku działania czynników zewnętrznych w okresie letnim wzmożone promieniowanie uv, kąpiele w chlorowanej/ słonej wodzie). Następnie warto przeanalizować jak wyglądały nasze ostatnie miesiące życia związane z pielęgnacja, dietą, stresem- wszystkie te czynniki mogą mieć potencjalny wpływ na nasze włosy. Czy np. nie mieliśmy diety eliminacyjnej (np. mało wartościowych tłuszczy w diecie, warzyw, WODY), czy nie było silnie stresujących wydarzeń etc. Również osoby, które mają problemy hormonalne (np. niedoczynność/ nadczynność tarczycy). Warto, aby również okresowo sprawdzać swoje wyniki z badań z krwi, podstawowe parametry, które mają kluczowe znaczenie w procesie wzrostu włosa (np. żelazo, ferrytyna, B12, d3, cynk).

Czy poleca Pani nakładanie odżywki przed myciem?

Magdalena Szymczak-Kępka, ekspert, psycholog-diagnosta, trycholog
Moim zdaniem jest to zbędna procedura w codziennej pielęgnacji włosów. Każdy proces mycia warto rozpocząć od użycia szamponu, którego zadaniem jest oczyszczanie z zanieczyszczeń skóry głowy, a także aktywna piana z szamponu oczyści włosy. Potem przechodzimy do pielęgnacji łodygi, właśnie za pomocą odzywki/ maski.

Co zrobić, żeby włosy nie plątały się po myciu? Bardzo ciężko je rozczesać.

Magdalena Szymczak-Kępka, ekspert, psycholog-diagnosta, trycholog
Możemy zdecydować się na rozszerzenie procedury pielęgnacyjnej o stosowanie produktów bez spłukiwania (mgiełki etc.), które ułatwią nam czynność rozczesywania włosów. Dodatkowo, osoby, które stosują tylko odżywki, a nie maski do włosów, mogą spróbować wdrożyć w swoją pielęgnację maski do włosów, które działają często dogłębniej w pielęgnacji (na warstwę korową włosa).

Jak często należy myć włosy?

Magdalena Szymczak-Kępka, ekspert, psycholog-diagnosta, trycholog
Włosy należy myć tak często, jak potrzebuje tego skóra głowy. Skora głowy nam czesto komunikuje swoje potrzeby np poprzez przetłuszczanie, suchy naskórek, problemy swędzenia i pieczenia. W takich sytuacjach dopasujemy szampon do typu skóry głowy i myjemy co około 1-3 dni. W sytuacji, kiedy skóra głowy nie komunikuje nam większych potrzeb (typ skóry głowy normalny) możemy troszkę rzadziej myć włosy, pamiętając, aby nie zaniedbywać tej procedury, gdyż jej głównym zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń na powierzchni skóry.