Jakie zachowania Pan rekomenduje, aby być bardziej eko?

Maciej Kamiński, inicjator i współtwórca projektu Ekotechnologiczni, Samsung Memory
W prosty sposób: - każdy wysłany mail, uśmieszek, czy film obejrzany w sieci wywiera wpływ na środowisko - możemy świadomie zmniejszać liczbę kont mailowych, z których korzystamy - warto opróżniać foldery poczty elektronicznej (skrzynka odbiorcza, wysłane, spam i kosz) - można ograniczać swoją aktywność w social mediach - przed zaśnięciem warto czytać książki zamiast scrolować internet - grać w gry offline, a nie online - zmniejszyć rozdzielczość filmu oglądanego w sieci z UHD na FHD - film można pobrać i oglądać z dysku, zamiast w streamingu - można znaleźć ekologiczną przeglądarkę stron ekologicznych - można korzystać z sieci Wi-fii zamiast z sieci komórkowej (LTE/5G) - nie warto wymieniać telefonów co rok, a komputerów co trzy lata - swoje dane można przenieść z zasobów z chmury do np. dysków zewnętrznych i tym samym zmniejszyć ilości przechowywanych danych w sieci

Jakie są sposoby ekologicznego korzystania z technologi?

Maciej Kamiński, inicjator i współtwórca projektu Ekotechnologiczni, Samsung Memory
Najważniejsza jest świadomość, że korzystając z technologii oddziałujemy na środowisko. Każdy wysłany mail, uśmieszek, czy film obejrzany w sieci wywiera wpływ. W związku z tym możemy świadomie zmniejszać liczbę kont mailowych, z których korzystamy. Regularnie opróżniać foldery poczty elektronicznej (skrzynka odbiorcza, wysłane, spam i kosz), ograniczać swoją aktywność w social mediach, a przed zaśnięciem czytać książki zamiast scrolować internet i zarażać innych wiedzą na ten temat :) Jest jeszcze aspekt dłuższego korzystania z urządzeń elektronicznych, nie wymieniania telefonów co rok, komputerów co trzy lata i przenoszenia swoich zasobów z chmury do np. dysków zewnętrznych i tym samym zmniejszania ilości przechowywanych danych w sieci, oraz wiele innych.

Jak się oblicza ślad węglowy?

Maciej Kamiński, inicjator i współtwórca projektu Ekotechnologiczni, Samsung Memory
Ślad węglowy jest szacowna na podstawie danych dotyczących ładowania urządzeń, utrzymania infrastruktury i serwerów. Brana jest też pod uwagą aktywność w różnych mediach elektronicznych. I na koniec przelicza się to na czas korzystania z poszczególnych typów konsumpcji – np. wysłanie maila, oglądanie filmu w sieci, czy scrolowanie social mediów. Dla przykładu przeczytanie średniej długości artykułu online generuje około 2 gramy CO2.

Czym jest cyfrowy ślad węglowy?

Maciej Kamiński, inicjator i współtwórca projektu Ekotechnologiczni, Samsung Memory
Cyfrowy ślad węglowy to ta część śladu węglowego, która jest powiązana z używaniem na co dzień urządzeń elektronicznych korzystających z sieci komórkowych, internetu. Dotyczy to samego korzystania jak i zasilania tych urządzeń.

Czym jest ślad węglowy?

Maciej Kamiński, inicjator i współtwórca projektu Ekotechnologiczni, Samsung Memory
Tłumacząc to w najprostszy sposób ślad węglowy to efekt naszego oddziaływania na środowisko naturalne w wyniku produkcji i wytwarzania produktów i usług przekładający się na emisję gazów cieplarnianych, w szczególności CO2. Dla uproszczenia przyjęto, że ilość CO2 mierzona w tonach będzie miarą śladu cyfrowego. Natomiast szczególnym zagadnieniem, które nas interesuje jest cyfrowy ślad węglowy, czyli ta część śladu węglowego, która jest powiązana z używaniem na co dzień urządzeń elektronicznych korzystających z sieci komórkowych, internetu.

Jak zrodził się pomysł stworzenia projektu ekotechnologiczni?

Maciej Kamiński, inicjator i współtwórca projektu Ekotechnologiczni, Samsung Memory
Pomysł powstał podczas rozmów o tym w jaki sposób informować ludzi, że wymiana dysków w komputerze przedłuża jego żywotność i zamiast 2,3 lat można go używać dwukrotnie dłużej. A ponieważ wielu z naszych znajomych o tym nie widziało to postanowiliśmy zacząć o tym odpowiadać skoro jesteśmy producentem dysków półprzewodnikowych i nasza firma globalnie stawia ekologię na najwyższym poziomie. Podczas kolejnych rozmów na temat projektu pojawiły się kolejne pomysły i wątki m.in. aby nie mówić tylko o samych urządzeniach, ale również jak świadomie korzystać z technologii – internetu, social mediów, a nawet maila.