Jestem samotnikiem. Czy to prawda, że dobrze jest mieć przyjaciół? Czy to ma znaczenie dla zdrowia psychicznego?

Katarzyna Chotkowska - psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka
Dzień dobry, dobre, wspierające relacje społeczne są czynnikiem chroniącym zdrowie psychiczne, jest to także czynnik obniżający wpływ stresorów. Osoby, które są introwertykami, mają mniejszą potrzebę relacji, natomiast nadal ważne jest, aby mieć nawet jedną czy dwie bliskie osoby, do których możemy się zwrócić w trudnej sytuacji, z którymi możemy spędzić miło czas, którym ufamy.

Moja żona nie ma siły, cały czas jest smutna. To trwa już kilka miesięcy. Gdzie zwrócić się po pomoc?

Katarzyna Chotkowska - psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka
Dzień dobry, w sytuacji problemów ze zdrowiem psychicznym poza specjalistami dostępnymi prywatnie, można znaleźć pomoc w Centrach Zdrowia Psychicznego, Poradniach Zdrowia Psychicznego, oddziałach psychiatrycznych, w nagłych przypadkach również w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej. Zachęcam do skorzystania z pomocy, ważne jest, że zauważa Pan problem i szuka wsparcia.

Dzień dobry ..jest mi bardzo ciężko ..nie potrafię podjąć decyzji...czy jechać na święta do domu rodzinnego ....są ciężkie wspomnienia ii nie ciekawe relacje .....a z drugiej strony chęć mojego syna 11lat spędzenia świąt w gronie rodzinnym .,bardzo ciężko temat ...co wybrać czy spokojne święta we troje z mężem i synem bez zamieszania czy podjąć ryzyko i za wszelką cenę. .jechać???

Katarzyna Chotkowska - psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka
Dzień dobry. Ważne, aby sposób spędzania świąt był satysfakcjonujący dla wszystkich. Myślę, że dobrze byłoby, aby podzieliła się Pani swoimi obawami z rodziną i wtedy wspólnie możecie ustalić odpowiednie rozwiązanie. Jeśli zdecydujecie o wyjeździe do rodziny, warto zastanowić się wcześniej, co zrobicie, jeśli sytuacja będzie trudna i gdy będzie nieprzyjemnie. Zaplanowanie wcześniej możliwych rozwiązań powinno obniżyć lęk przed tą sytuacją.

Dzień dobry, jak radzić sobie ze stagnacją zawodową, poczuciem braku perspektyw i osiągnięć przy braku możliwości zmiany pracy?

Katarzyna Chotkowska - psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka
Dzień dobry, opisujesz potrzebę zmiany w sferze zawodowej. Rozumiem, że zmiana pracy nie jest obecnie możliwa. Warto zastanowić się, czy są jakieś aspekty pracy, które można zmodyfikować (stanowisko, zakres obowiązków, rozmowa z przełożonymi o możliwości zmiany jakichś zawodowych aspektów), tak aby sytuacja się poprawiła. Jeśli nie jest to możliwe, dobrze byłoby tak zorganizować życie, aby poza pracą mieć aktywności, które dają radość i satysfakcję. Proszę pamiętać, że wypalenie zawodowe nie jest obojętne dla naszego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Warto więc coś zmienić, tak aby sytuacja była bardziej akceptowalna niż jest obecnie.

Siedzę w domu już od roku , więc to nie zimowa depresja , najchętniej w łóżku i przed tv, boję się....nie , nie lubię ludzi ...

Katarzyna Chotkowska - psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka
Dzień dobry. Objawy, które opisujesz, mogą świadczyć o problemie ze zdrowiem psychicznym. Trwa to już długo, bo od roku, więc warto zwrócić się do psychiatry i psychologa, i poprosić o pomoc. Dobrze byłoby nawiązać lub odnowić relacje z ludźmi, w towarzystwie których czujesz się dobrze. Opisujesz, że pojawiają się także lęki. To również jest trudność, którą należy się zająć jak najszybciej. Zalecam w tym przypadku kontakt ze specjalistą.

Witam serdecznie, Od kilku lat pogoda zaczęła rządzić moim życiem. Nigdy wcześniej nie miałam aż takiego problemu. Oczywiście kocham słońce, ale jakoś to było do ogarnięcia. Jednak od około 2-3 lat pogoda ma na mnie ogromny wpływ. Mieszkam w Paryżu, gdzie jest ciemno, szaro i ponuro, zwłaszcza w tym roku. Nie jestem produktywna, nie mam nastroju, a jedyne, o czym marzę, to wyprowadzić się stąd i zamieszkać w miejscu, gdzie jest słońce. To jest mój cel, ale co zrobić, żeby zacząć cieszyć się życiem, zanim do niego dojdę? Nie jestem w stanie cieszyć się życiem, kiedy jest ciemno, szaro, ponuro i zimno. Od dwóch lat mam problemy ze snem i biorę wieczorami leki antydepresyjne. Zastanawiam się, czy ta pogoda to mój wymysł i po prostu wbiłam sobie to do głowy, czy może rzeczywiście coś realnego. I jak sobie z tym radzić? Dziękuję i pozdrawiam

Katarzyna Chotkowska - psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka
Dzień dobry, pogoda i nasłonecznienie mają wpływ na nasze samopoczucie, i zdrowie psychiczne. Pomóc może fototerapia, leczenie farmakologiczne oraz psychoterapia. Pomocna może być także aktywizacja. Ważne, żeby robiła Pani rzeczy, które sprawiają Pani przyjemność, spędzała czas z osobami, z którymi czuje się Pani dobrze, realizowała pasje, które dają Pani radość.

Nie chce iść do rodziny męża na święta. Jak sobie z tym poradzic?

Katarzyna Chotkowska - psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka
Dzień dobry, myślę, że warto jest porozmawiać z mężem o Pani odczuciach, obawach i oczekiwaniach dotyczących tego, jak Pani chciałaby spędzić święta. Ważne jest, żeby znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Jeśli nie czuje się Pani komfortowo, spędzając święta z rodziną męża, na pewno należy zająć się tym tematem.

Od pewnego czasu zaczynam zastanawiać się nad konsultacją z psychologiem natomiast mam wrażenie, że czasem wyolbrzymiam i ogólnie to bardziej roztargnienie i nieporadność niż konieczność rozmowy z psychologiem. Jak wygląda pierwsza konsultacja ? czy psycholog ewentualnie poinformuje, że to nie jest temat do analizy ?

Katarzyna Chotkowska - psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka
Dzień dobry, jeśli zastanawiasz się nad konsultacją z psychologiem, to znaczy, że jest ku temu powód. Lepiej skorzystać z pomocy bez wyraźnego powodu niż przeoczyć ważne symptomy. Podczas pierwszej konsultacji psycholog zbiera wywiad, czyli podstawowe informacje o pacjencie i jego funkcjonowaniu. Podczas tej konsultacji można też omówić najważniejsze problemy i trudności do przepracowania. Jeśli opisane trudności nie będą mogły być przezwyciężone w pracy z psychologiem, specjalista o tym poinformuje. Zachęcam do tego, żeby szukać wsparcia.

Choruję na depresję od 2 lat ,jest z tym ciężko funkcjonować .dopadła mnie też taka chandra jesienna jak z tym sobie poradzić oprócz leków.

Katarzyna Chotkowska - psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka
Dzień dobry, poza lekami warto skorzystać z fototerapii, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Warto zadbać o odpowiednio długi sen, odpoczynek po pracy/wysiłku, aktywność fizyczną, relacje z osobami, które są wspierające. Dobre byłoby także znalezienie indywidualnych, skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem.

Czy to możliwe, ze nastolatka ma własnie depresje sezonową? Od listopada, kiedy pogoda nie sprzyja wychodzeniu z rowiesnikami jakby powietrze z niej zeszlo. Mowi, ze moze spac caly czas, ze nie ma sily ani ochoty na nauke bo we wrzesniu i pazdzierniku to bylo inaczej, bo sie uczyla zeby szyblo wyjsc jeszcze na dwor z kolezankami. Jak jej pomóc? zupelnie nie wiem co z tym zrobic.

Katarzyna Chotkowska - psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka
Dzień dobry, tak, jest to możliwe. Nastolatki również cierpią z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym. Warto porozmawiać z nastolatką, zapytać o jej samopoczucie, nastrój, trudności, które przeżywa. Jeśli rozmowa i wsparcie bliskich nie będą skuteczne, warto skonsultować się ze specjalistą. Być może nastolatka potrzebuje pomocy i wsparcia specjalistów.

Czy to już wielki problem, ale od kilku tygodni nic mi się nie chce. Gdyby nie obowiązek odwożenia dzieci do szkoły i przedszkola w ogóle nie ruszałbym się z domu. Pracować także mi się nie chce, bo nie muszę. Mam działalność. A teraz doszły jeszcze problemy rodzinne. Co mam robić?

Katarzyna Chotkowska - psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka
Dzień dobry, jeśli objawy trwają dłużej niż dwa tygodnie, polecam skonsultować się z psychologiem/psychiatrą. W sytuacji przeżywania trudności dobrze jest poprosić o pomoc. Z wiadomości wynika, że trudności jest więcej (brak energii, problemy rodzinne). Polecam zadbanie o siebie, swój komfort, odpoczynek, a jednocześnie konsultację ze specjalistą.

Dzień dobry Bardzo interesuje mnie temat jesiennej depresji, uwielbiam lato i słońca, bardzo dużo ćwiczę w tym okresie i mam dużo lepsze samopoczucie, czy dużo więcej chęci by wychodzić do ludzi. Natomiast zimą jest całkiem odwrotnie samopoczucie spada mi drastycznie i całe życie jest dla mnie szare i smutne. Czy mogę coś z tym zrobić by polepszyć komfort życia?

Katarzyna Chotkowska - psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka
Dzień dobry, być może są to objawy depresji sezonowej. Na pewno warto się tym tematem zająć. Pomóc może fototerapia, czyli naświetlanie specjalną lampą. Ważne jest też, aby dbać o swój komfort, odpoczynek, podtrzymywanie relacji z osobami, z którymi czujemy się dobrze. W razie konieczności polecam konsultację ze specjalistą.