Witam, co jeśli endometrioza wdała się w ranę po cesarskim cięciu?

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Najbardziej skutecznym leczeniem jest wycięcie tej zmiany.

Jak można leczyć endometrioze 2 stopnia wykryta podczas operacji?

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Jeśli nie planujemy w krótkim czasie operacji, to leczeniem jest włączenie terapii hormonalnej. Jeśli planujemy ciążę, to trzeba podjąć tę decyzję jak najszybciej.

Jakie są rodzaje endometriozy czym się one charakteryzują ?jakie leczenie warto wdrożyć?

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Niezależnie od rodzaju endometriozy leczenie jest bardzo podobne.

Czy endometrioza może być powodem poronienia? Jeżeli tak jak można temu zapobiec?

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Niestety, endometrioza może być powodem poronienia, ale zawsze tę przyczynę trzeba próbować zdiagnozować. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak zapobiec. Należy skonsultować się z lekarzem.

O ile spada szansa zajścia w ciąże przy diagnozie endometriozy?

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Endometrioza niestety bardzo zmniejsza szanse na zajście w ciąże. Szacuje się, że 50 proc. kobiet, które nie mogą zajść w ciążę, chorują na endometriozę. Dlatego mając takie rozpoznanie, nie powinno się zwlekać z decyzją o planowaniu ciąży.

Mam od 18 lat endometriozę cierpię okropnie . Lekarz zalecił mi wkładkę więc to zrobiłam . Krwawienia są mniejsze i mniejszy ból ale teraz czas wkładki się kończy muszę ją wyjąć . Mam 50 lat zastanawiam się czy warto wsadzać kolejną wkładkę skoro jestem już przy Tz przekwicie. Czy jeżeli przekwitnę i ustanie miesiączka nie biedzie już bólu?(endomytroza po cesarce)chcą operować ale ja już nie ufam lekarzom. Tyle lat mnie zwodzili. Pozdrawiam .marlena

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Na ogół w okresie przekwitania dolegliwości zmniejszają się, ale czy u Pani też tak będzie, będzie można stwierdzić po usunięciu wkładki. Jeśli dolegliwości wrócą, radziłabym założyć ponownie. Każda kolejna operacja może nasilić dolegliwości.

Gdzie szukać ośrodków leczenia endometroizy? Bądź lekarza specjalizującego się w wykrywaniu endometriozy?

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Na pewno na forach internetowych na temat endometriozy znajdzie Pani sugestie najlepszych ośrodków. W ramach planowanego badania ABM będzie można od stycznia zgłosić się do ośrodków w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Rzeszowie i Łodzi, w których bezpłatnie będzie Pani objęta opieką.

Dzień dobry ;) mam endometriozę od kilkunastu lat , dwa razy byłam już operowana. Wróciłam znowu kilka miesięcy temu jednak lekarz zdecydował się już nie operować i przepisał mi nowe leki które weszły na rynek europejski we wrześniu :) biorę je od miesiąca i jak narazie efektu nie ma :/ czy wiadomo jest kiedy zaczną działać i nie będę Odczuwać bólu ? Pozdrawiam kamila

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Jeśli po kolejnym miesiącu nie miną dolegliwości, to warto udać się do lekarza, aby zweryfikować skuteczność leczenia.

Do kogo powinnam się zwrócić, jeśli przeczuwam, że mogę mieć endometriozę? Jak wygląda dalej ta procedura?

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Należy zwrócić się do ginekologa. Lekarz powinien zebrać odpowiedni wywiad, który już nakieruje go na podejrzenie tego rozpoznania. Dalej należy wykonać badanie ginekologiczne i badanie ultrasonograficzne. Coraz szerzej dostępne są testy EndoRNA, które na podstawie wymazu pobranego z jamy macicy, mogą dodatkowo z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć lub potwierdzić endometriozę.

Czym najczęściej objawia się endometrioza?

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Zaczynając od nastolatek: silne bóle miesiączkowe, a także poprzedzające miesiączkę - uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Później dołączają się często bóle przy oddawaniu stolca, podczas współżycia, często też obfite miesiączki. Przy bardzo zaawansowanej endometriozie pacjentki dodatkowo, w konsekwencji rozwijających się zmian, mogą odczuwać zmiany depresyjne, dolegliwości nawet przy poruszaniu się. Przede wszystkim dołączają się problemy z zajściem w ciążę.

Czy podczas rutynowego badania USG dopochwowego da się stwierdzić obecność endometriozy?

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Nie wszystkie objawy endometriozy da się potwierdzić badaniem ultrasonograficznym. Na pewno jesteśmy w stanie zdiagnozować zmiany w jajnikach, w macicy. Niestety w badaniu ultrasonograficznym jak i w rezonansie, trudno jest uwidocznić drobne ogniska rozsiane w jamie otrzewnowej. Specjalistyczne badanie USG, w rękach doświadczonego w diagnostyce endometriozy lekarza, jest w stanie potwierdzić zmiany leżące nawet poza jamą otrzewną.

Czy jeśli moje miesiączki nie są obfite, ale mam inne objawy, jak ogromne bóle nie tylko podczas miesiączek, może oznaczać endometriozę?

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Mogą te objawy oznaczać endometriozę i potwierdzeniem byłoby ustąpienie objawów po włączeniu leczenia hormonalnego.

Czy istnieje szansa na trwałe wyleczenie choroby czy też należy liczyć się z jej potencjalnym nawrotem?

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Endometrioza jest niestety chorobą przewlekłą i zaprzestanie terapii może skutkować nawrotem dolegliwości. W sytuacjach, kiedy pacjentka podda się zabiegowi operacyjnemu i usuniemy wszystkie ogniska, to jest szansa na skuteczne wyleczenie.

Co robić, gdy lekarz bagatelizuje moje objawy? Jak walczyć o swoje?

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
W takiej sytuacji należy spróbować poszukać innego lekarza, najlepiej pracującego w ośrodku zajmującym się tym problemem.

Czy wkładka domaciczna hormonalna chroni przed endometriozą?

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Wkładka wewnątrzmaciczna z hormonami łagodzi objawy i hamuj rozwój endometriozy.

Na czym polega test EndoRNA?

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
O teście będzie mowa w trakcie rozmowy w studiu. Polega on na pobraniu wymazu z jamy macicy, podobnie przebiegającym jak pobranie cytologii.

Czy jest coś takiego jak dieta w endometriozie? Czy istnieje jakieś specjalne menu?

prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Można skorzystać z diety przede wszystkim powinna być to dieta ograniczająca spożywanie czerwonego mięsa i tłuszczy zwierzęcych. Powinna być przewaga roślin takich jak brokuły, fasolka szparagowa, owoce takie jak maliny, borówki. Jeśli chodzi o tłuszcze, to przewaga tłuszczy roślinnych, a także chude przetwory białkowe. Niestety dieta tylko wspomaga leczenie.