Czy kredyt we frankach, który dwa lata temu spłaciłam a właściwie przewalutowałam na złotówki w banku millenium również mogę sprawdzić pod kątem oszustwa frankowego. Czy działa to wstecz?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Jak najbardziej, jeżeli przy przewalutowaniu nie było informacji o wadach prawnych w umowie i konsekwencjach tych wad, to można próbować ją podważyć w sądzie.

Witam. Jestem w trakcie rozmów z kilkoma kancelariami. Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, z którą podpisać umowę. Czy może Pani polecić godną zaufania kancelarię?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Przy wyborze pełnomocnika warto kierować się: doświadczeniem w tego rodzaju sprawach, możliwością bieżącego kontaktu, opiniami i renomą, przejrzystą ofertą i umową, a także dopasowaniem charakterologicznym (w skrócie – czy mamy wspólne flow). Proces frankowy trwa kilka lat i należy u swojego boku mieć osobę godną zaufania.

Dzień dobry, czy poleca Pani kogoś do rozwiązania sprawy na Śląsku, czy jest to obojętnie, gdzie oddam swoją sprawę frankową?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Obecnie nie ma znaczenia, gdzie działa kancelaria. Większość kancelarii specjalizujących się w tego rodzaju sprawach działa na terenie całej Polski. Najważniejsze, aby pełnomocnik był doświadczony i aby jego oferta była przejrzysta i zrozumiała.

Dzień dobry! Skoro w umowie z radcą mam wpisane wynagrodzenie od wygranej sprawy w postaci succes fee od UZYSKANEJ kwoty, to muszę zapłacić ten procent od kwoty zasądzonej w wyroku? Czy od wartości przedmiotu sporu? (zapis w umowie z radcą brzmi „od uzyskanej kwoty”) Będę wdzięczny za odpowiedź.

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Z tego, co Pan pisze, to success fee jest liczone od kwoty, która zostanie zasądzona prawomocnym wyrokiem sądu.

Czy oszuści próbują wyłudzać dane od osób, które nie miały kredytu we frankach?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Zdarza się. Sama nie mam kredytu we frankach, a zdarza się, że dostaję telefony i sms z ofertą prowadzenia procesu frankowego.

Jak rozpoznać uczciwą kancelarię? Czy jest jakiś wykaz w internecie?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Są stowarzyszenia, które zrzeszają takie kancelarie. Warto porozmawiać z kilkoma kancelariami i zobaczyć, która przypadnie Pani do gustu i wzbudzi zaufanie. Koniecznie trzeba zweryfikować doświadczenie, sukcesy i ofertę.

Po czym rozpoznać, że ktoś chce nas oszukać na odszkodowanie na kredyt z frankami?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Na pewno czerwona lampka powinna się pojawić w sytuacji, w której ktoś gwarantuje nam wynik sprawy. Aby uniknąć takich oszustw, niezwykle ważne jest, aby klienci wybierali profesjonalne kancelarie z doświadczeniem w prowadzeniu spraw frankowych. Warto zwracać uwagę na referencje, dotychczasowe osiągnięcia oraz transparentność w komunikacji. Niestety, w dzisiejszych czasach zbyt wielu ludzi pada ofiarą firm, które żerują na desperacji i braku wiedzy prawniczej Frankowiczów.

Miałam kredyt we frankach i dzwoniła do mnie pani z agencji. Wstępnie umówiłyśmy się już na dalsze kroki, czy mogę się jeszcze z tego wycofać? Jak to zrobić? Boję się, że zostanę oszukana

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Jeżeli nie podpisywała Pani żadnych dokumentów, to nie powinna mieć Pani żadnych obaw. Sam fakt umówienia się na rozmowę lub dalsze kroki nie jest dla Pani wiążący i nie pociąga konsekwencji.

Dzień dobry! Sąd odrzucił mi wniosek o zabezpieczenie. Mój prawnik wniósł skargę do sądu wyższej instancji, jak dlugo można czekać na decyzję tego sądu?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
To zależy w jakim sądzie, średnio od 3 do 8 miesięcy trwa rozpoznanie zażalenia przez Sąd II instancji.

Dzień dobry. Sprawa w sądzie. Sąd odrzuca. Wysłane zażalenie. Czy jest szansa na zakończenie sprawy po zażaleniu?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Z emaila wynika, że mówimy o przegranej w I instancji o o złożeniu apelacji. Tak, po rozpoznaniu apelacji sprawa co do zasady się kończy i jest wydawany prawomocny i wykonalny wyrok. Nawet w sytuacji, w której I instancja zakończyła się niepowodzeniem, proszę być dobrej myśli. Aktualnie ok. 99 % Frankowiczów wygrywa swoje sprawy prawomocnie.

Dzień dobry chciałam się zapytać wygrałam sprawę w pierwszej instancji teraz Bank się odwołuje czekam już rok czy to tak długo trwa te odwołanie

mec. Karolina Pilawska, adwokat
To zależy, w jakim sądzie jest rozpoznawana apelacja. Średnio od 8 miesięcy do 2 lat.

Czy po wniesieniu pozwu przeciwko bankowi w/w pozew sąd powinien dostarczyć do banku. Nie widzę takiej informacji w portalu sądowym.

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Tak, sąd obowiązkowo doręcza odpis pozwu do banku i zobowiązuje bank do złożenia odpowiedzi na pozew w określonym terminie. W portalu nie zawsze widać wszystkie czynności albo po prostu sąd jeszcze nie wysłał odpisu pozwu do banku.

Dzień dobry. Posiadam kredyt z 2005 roku, który pierwotnie był kredytem w złotówkach, a następnie został zmieniony aneksem na kredyt frankowy. Chciałabym zapytać, czy przy obecnym orzecznictwie jest szansa na pozytywne zakończenie sprawy sądowej? Jeszcze trzy lata temu kancelarie odradzały mi wystąpienie na drogę sądową, właśnie z powodu przewalutowania ze złotówek na franka. Czy coś zmieniło się w tej kwestii?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Orzecznictwo w tej kwestii nadal jest rozbieżne i nie ma utrwalonej linii orzeczniczej. Natomiast wniesienie pozwu przeciwko bankowi może skutkować tym, że bank przedstawi propozycję ugodową, która będzie godna rozważenia.

Witam, dlaczego tak wszyscy bronią i walczą o frankowiczów?! Przecież umowy kredytowe podpisują świadomi ludzie, ich kredyty często mówimy o milionach złotych, nie są udzielanie osobą bez pojęcia tego, co robią i z czym to się wiąże. Jak frank był tani, to wszystko było w porządku, raty się zgadzały i domy i mieszkania się opłacały. A czy ktoś kiedykolwiek pomyślał o ludziach, którzy mieli kredyt w złotych polskich?!? Jakie tam było oprocentowanie? Jak rata była wyższa a stabilniejsza?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Kredytobiorcy złotowi również walczą w sądach o swoje prawa. Tak samo zresztą jak kredytobiorcy z kredytami powiązanymi z kursem dolara, jena czy euro. Trudno mówić o świadomości Frankowiczów, którzy byli zapewniani o stabilności tej waluty i którzy w zdecydowanej większości przypadków nie mieli możliwości wzięcia innego kredytu niż właśnie kredyt powiązany z kursem CHF.

Dzień dobry, czy już się Pani spotkała ze sprawami w sądzie dot. kredytów w pln, które w związku z "inflacją" wrosły o ponad 200%? Z tego co pamiętam chodzi o wskaźnik wibor. Z góry dziękuje za odp.

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Tak, prowadzę od jakiegoś czasu sprawy dot. stawki WIBOR, ale podchodzę do tego z dużą ostrożnością. Ważne jest, aby w umowie były inne wady niż sam WIBOR. W maju tego roku Sąd Okręgowy w Częstochowie zadał pytania prejudycjalne do TSUE. Rozstrzygnięcie TSUE, które powinno zapaść w ciągu 2 lat, będzie kluczowe dla losu tego rodzaju sprawę.

Witam Pani Mecenas, mam pytanie. Czy Klienci, którzy uczciwie przez 20 lat płacili swoje raty kredytu frankowego w Getin Banku mogą liczyć na rekompensaty w obliczu obecnej sytuacji - Syndyka. Jakie widzi Pani przyszłe możliwości. Założyłem sprawę 2 lata temu. Mój prawnik rozkłada ręce i mówi nie wiem, co dalej. Serdecznie Panią pozdrawiam.

mec. Karolina Pilawska, adwokat
W procesach przeciwko syndykowi można żądać wyłącznie ustalenie nieważności umowy kredytu. Stan majątkowy masy upadłości nie pozwoli na zaspokojenie roszczeń Frankowiczów – jeżeli chodzi o roszczenie o zapłatę. W tej sytuacji kluczowe jest wywalczenie w sądzie nieważności umowy i wykreślenie hipoteki banku.

Dzień dobry. Kancelaria, która prowadzi moją sprawę o możliwość zwrotu środków tytułem spłaty kredytu, przeciwko Getin Noble bank poinformowała mnie, iż bank ten ogłosił upadłość i w związku z tym sprawa sądowa utknęła na ten moment przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie z uwagi na zawieszenie postępowania przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wnioski o przyspieszenie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie wywołują żadnych skutków, a czasem jedynie otrzymujemy informację zwrotną, że nie ma możliwości przyspieszenia rozpoznania sprawy, z racji na to, że sprawy rozpatrywane są zgodnie z wpływem. Czy możemy jeszcze coś zrobić, aby doprowadzić do wzmocnienia rozprawy? Z poważaniem Katarzyna

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Pani Katarzyno, niestety sprawy dotyczące upadłego Getin Noble Bank S.A. mocno spowolniły ze względów formalnych. W miejsce banku wstąpił syndyk, który dąży do zawieszania tych spraw. Dopóki Sad Apelacyjny nie rozstrzygnie i nie podejmie zawieszonego postępowania w Pani sprawie, to niewiele można zrobić. Sprawy poza kolejnością wpływu są rozpoznawane bardzo rzadko, np. w sytuacji nieuleczalnej choroby.

Wygraliśmy 1 instancje pkobp złożył apelację miesiąc temu.i zaproponwali ugodę na nie do przyjęcia zapisach .kwotowo ok my rezygnujemy z należnych odsetek. Pojawił się problem ze tylko część zwrotu nadpłaconego kredytu nie jest opodatkowana Pit11 pozostała lwia czesc wyślą informacjępit 11 do US . Nasz radca prawnik również nie jest pewien skutków .. Z tytułu ugody w najlepszym układzie zapłacimy 17000.00 pot

mec. Karolina Pilawska, adwokat
W Państwa sytuacji wydaje się, że ugoda może przynieść więcej problemów niż korzyści, szczególnie że wygraliście Państwo sprawę w I instancji. Z mojego doświadczenia wynika, że warto poczekać na wyrok Sądu II instancji, szczególnie że wówczas nie wchodzą w grę żadne obciążenia podatkowe. Dodatkowo za czas trwania procesu naliczają się Państwu cały czas odsetki ustawowe za opóźnienie (ponad 11% w skali roku od dochodzonej kwoty).

Dzień dobry, bardzo przydatne informacje Pani przekazała za co dziękuje. Mam dwa pytania, dotyczące zaciągniętego i spłaconego przeze mnie kredytu frankowego, będąc w związku małżeńskim (kredyt został spłacony przeze mnie, jesteś w trakcie trwania związku), obecnie jesteśmy po rozwodzie i dość chłodnymi relacjami delikatnie mówiąc. 1. Czy ja mogę poprosić bank o kopie umowy, (niestety prywatnie nie posiadam dostępu umowy kredytowej) i czy bank ma obowiązek mi ja przedstawić, i ewentualnie w jakim czasie? 2. Czy w przypadku jak umowa była zawarta tylko ze mną jako stroną, czy ja mam obowiązek informowania byłej żony, że chce złożyć takowy pozew przeciwko bankowi. I czy ona może rościć sobie prawo do części odszkodowania, biorąc pod uwagę ze to ja wpłacałem kredyt z mojej pensji. Dziękuję i pozdrawiam Adam

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Panie Adamie, jak najbardziej może Pan samodzielnie zawnioskować do banku o wydanie dokumentacji kredytowej, czyli umowy kredytu i informacji o jego wypłacie, spłacie i historii oprocentowania, a także o poniesionych dodatkowo kosztach, np. w postaci prowizji czy ubezpieczeń. Bank ma obowiązek wydać Panu te dokumenty. Z reguły dzieje się to w okresie 30 dni od wpłynięcia wniosku, a czasami nawet szybciej. Jeżeli umowa była zawierana przez Pana samodzielnie, to kluczowe jest ustalenie, jaki ustrój majątkowy obowiązywał w Państwa małżeństwie (wspólność czy rozdzielność). Jeżeli wspólność, to nawet jak spłacał Pan raty z własnego wynagrodzenia, to wynagrodzenie wchodzi w skład majątku wspólnego. Natomiast stroną procesu może być tylko Pan, bo Pan był kredytobiorcą.

Jestem po wyroku pierwszej Instancji. Unieważniona umowa kredytowa. Zasądzona suma na moją korzyść jest jednak zaniżona o kwotę 200.000 zl, gdyż sąd przyjął nie -prawdziwą informację od banku, że otrzymali od klienta kupującego nieruchomość 650.000 zl choć dostarczone na rozprawie moje dokumenty / przelew / opiewają na kwotę 850.000 zl Obsługuje moją sprawę Kancelaria "Rachelski " Warszawa. Pytanie: co i w jaki sposób mogę zrobić z tą różnicą kwotową?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Przede wszystkim konieczne jest wniesienie apelacji od wyroku I instancji. Jeżeli nie zgadza się Pani w całości z wyrokiem Sądu I instancji to jak najbardziej przysługuje Pani możliwość jego zaskarżenia w części, czyli w zakresie oddalonego częściowo powództwa. Warto to ustalić z kancelarią, która reprezentuje Państwa interesy.

Czy po spłaconym kredycie we frankach można ubiegać się o odszkodowanie.

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Jak najbardziej. Wówczas w sądzie można dochodzić różnicy pomiędzy tym, co zostało całkowicie wpłacone do banku, a tym, co bank pożyczył. Należy także przeliczyć, czy ewentualny proces jest opłacalny, ponieważ w sytuacjach, gdzie kredyt został spłacony dość szybko, może to po prostu być nieopłacane finansowo. Kwestia indywidualnej analizy.

Jaki w przybliżeniu jest pełny koszt, jaki należy zapłacić kancelarii za wygraną sprawę przed sądem, od czego jest on uzależniony?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Przede wszystkim wysokość wynagrodzenia za sukces musi być jasno określona w umowie. Z reguły kancelarie pobierają opłatę za prowadzenie sprawy w I i II instancji (entry fee) i za wygraną, czyli success fee. Najlepiej jest, jeżeli success fee jest liczone od kwoty kredytu w PLN, która została udostępniona przez bank. Liczenie tego wynagrodzenia od korzyści uzyskanych w sądzie jest niemiarodajne, ponieważ w dacie zawarcia umowy z kancelarią trudno określić jakie konkretne Klient uzyska korzyści, ponieważ są one uzależnione od wysokości kursu CHF. Warto też zaznaczyć, że wynagrodzenie za sukces powinno być płacone przez Klienta po rozliczeniu z bankiem.

Czym się różni kancelaria od agencji?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
W przypadku kancelarii Klient zawiera umowę bezpośrednio z adwokatem lub radcą prawnym. Wówczas Klient ma zagwarantowane, że adwokat lub radca ma obowiązkową polisę OC, która może być wykorzystana w przypadku błędu w sztuce. Dodatkowo adwokat lub radca odpowiada za swoją działalność całym swoim majątkiem. W przypadku spółek czy agencji takich gwarancji nie ma.

Ile trwa średni okres sądzenia się z bankiem od czasu złożenia pozwu do zakończenia sprawy, w większym mieście np Warszawa?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
W większych miastach procesy trwają dłużej. W Warszawie średnio procesy trwają między 3 a 5 lat. Ale np. w Olsztynie czy Poznaniu nawet około 2-3 lat. Wszystko zależy od sądu, do którego wpływa sprawa, ale także od sędziego, który ją rozpoznaje. Obecnie pozew można złożyć tylko tam, gdzie się mieszka, czyli do sądu właściwego ze względu na adres zamieszkania kredytobiorcy.

Czy o odszkodowanie może się ubiegać także osoba, która wzięła kredyt w złotówkach?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Temat możliwości podważenia kredytów złotowych jest bardzo aktualny. Coraz więcej kredytobiorców decyduje się na proces z bankiem. Warto jednak zaznaczyć, że na ten moment nie ma żadnego korzystnego dla Wiborowiczów rozstrzygnięcia sądu. W maju Sąd Okręgowy w Częstochowie skierował do TSUE pytania prejudycjalne dot. kredytów złotowych i WIBOR-u. Warto poczekać na decyzję Trybunału. W międzyczasie można wysłać swoją umowę do bezpłatnej analizy do kancelarii. Szczególnie starsze umowy, zawierane do końca 2017 roku mają większe szanse w sądach, ale to oczywiście zależy od postanowień konkretnej umowy kredytu.

Dzień dobry, czy podpisanie ugody z Bankiem zamyka całkowicie sprawę dochodzenia roszczeń z tytułu udzielonego przez Bank kredytu w CHF?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
To zależy od treści ugody i momentu jej zawarcia. Nowe ugody bardzo trudno podważyć w sądzie, ponieważ zawierają one szereg informacji dotyczących skutków zawarcia ugody i tego, że klient zrzeka się dalszych roszczeń względem banku. Z kolei starsze ugody nie zawsze zawierają takie zapisy, co może otwierać drogę do postępowania sądowego. Najlepiej, aby prawnik dokonał analizy treści ugody i ocenił, czy można ją podważyć.

Dzień dobry, mam już złożony pozew w sądzie, lecz bank wypowiedział mi umowę kredytu CHF ( jestem w dołku finansowym nie zapłaciłam 3 rat, jeśli spłacę bieżące zadłużenie jest możliwość przywrócenia umowy tj. bank powiedział, że będzie to podpisanie jakby nowej umowy) moje pytanie czy ta dotychczasowa umowa na którą jest pozew nadal będzie miała moc dla sądu? Będę wdzięczna za odpowiedź. Monika

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Bez analizy dokumentów trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, ale wydaje się, że jeżeli bank mówi o nowej umowie kredytu, to prawdopodobnie zamknie ona drogę sądową dotyczącą starej umowy, co może być dla Pani bardzo ryzykowne i niekorzystne. Sam fakt wypowiedzenia umowy kredytu nie powoduje, że jest Pani bez wyjścia. Wielu moich Klientów ma wypowiedziane umowy, co oczywiście wiąże się ze stresem, ale czasami nie ma innej możliwości. Ważne jest, aby być w ciągłym kontakcie ze swoim pełnomocnikiem i na bieżąco czuwać nad sytuacją. Dodatkowo warto rozważyć wniosek o zabezpieczenie, jeżeli spłaciła Pani już kapitał, Wówczas sąd wydaje takie postanowienie i może Pani legalnie nie płacić rat kredytu.

Czy to prawda że można obecnie odzyskać odszkodowanie za kredyt hipoteczny w euro? Miałam takie telefony od firmy- ale nie ufam.Jeśli jest możliwe takie odszkodowanie to jak to zrobić, gdzie się udać?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
Tak, jak najbardziej. Nie ma znaczenia, czy umowa kredytu była powiązana z frankiem, dolarem, jenem czy właśnie euro. Najlepiej wysłać umowę do bezpłatnej analizy do kancelarii adwokackiej lub radcowskiej, która wskaże czy umowa kwalifikuje się do postępowania sądowego. Wyroków w takich sprawach jest mniej niż chociażby w sprawach dot. CHF, ale wynika to z faktu, że umów powiązanych z innymi walutami było zdecydowanie mniej (stąd wyroków też jest po prostu mniej). Najlepiej byłoby skorzystać z usług adwokata lub radcy, niekoniecznie spółki odszkodowawczej, ponieważ taka spółka nie zawsze ponosi odpowiedzialność za prowadzoną sprawę.

Ile kosztuje pomoc w załatwieniu sprawy z bankiem?

mec. Karolina Pilawska, adwokat
To zależy od umowy i banku, z którym została zawarta. Najlepiej wysłać swoją umowę do bezpłatnej analizy do kilku kancelarii. Wówczas kancelaria przedstawi konkretną ofertę na prowadzenie procesu frankowego.