Dzień dobry, czy przy endometrozie należy stosować odpowiednią dietę?

prof. Ewa Milnerowicz – Nabzdyk
Dzień dobry, dieta jest jednym z elementów leczenia endometriozy, więc jak najbardziej należy ją stosować w przypadku takiego rozpoznania.

Dzień dobry. Jak się najlepiej przygotować do zajścia w ciążę, mając endometriozę?

prof. Ewa Milnerowicz – Nabzdyk
W przypadku endometriozy, najlepiej planować ciążę jak najszybciej, a jeśli nasze plany rozrodcze są odroczone na później, to rozważyć zabezpieczenie płodności. U części z pacjentek warto porozmawiać o możliwości pobrania komórek jajnikowych i ich zamrożenia. Niemniej by mówić, że w przypadku endometriozy mamy problem z zajściem w ciążę, należałoby przez najlepiej rok, o ile to możliwe, poddać się staraniom.

Czy Endo i adeno stan po operacji można leczyć tylko wkładką?

prof. Ewa Milnerowicz – Nabzdyk
Zależy to od rodzaju operacji. W większości sytuacji metodą leczenia pierwszego wyboru są leki hormonalne doustne - preparaty dienogestu w pierwszym rzucie. W przypadku ich nieskuteczności, leki z wyższych szczebli drabiny terapeutycznej.

Czy endometrioza prowadzi do tworzenia się guzów

prof. Ewa Milnerowicz – Nabzdyk
Endometrioza głęboka charakteryzuje się tworzeniem nacieków, które mogą dawać postać guzów, zamykających światło narządów. Bardzo istotne jest wychwycenie tych postaci na tyle szybko, by zapobiec bardzo groźnym dla życia powikłaniom. Takie stany wymagają pilnych operacji.

Dzień dobry Pani Doktor. Mam 47 lat. U mnie wykryto endometriozę przypadkowo, będąc w szpitalu na planowany zabieg usunięcia torbielą na jajniku. No i dopiero dowiedziałam się, że mam endometriozę, była na jelitach otrzewnej … Endometrioza rozszalała się tam na tyle, że usunięto mi wszystko z wyjątkiem jednego jajnika. Biorę Lenzetto. Pani Doktor czy powinnam być pod opieką lekrza onkolog czy wystarcza wizyty u lekarza ginekologa? Bardzo dziękuję i pozdrawiam. Małgosia.

prof. Ewa Milnerowicz – Nabzdyk
Rutynowa wizyta u lekarza ginekologa, niekoniecznie z nadspecjalizacją onkologiczną, powinna być wystarczająca. Niemniej, niewielkie ryzyko wznowy endometriozy istnieje. Warto od czasu do czasu zasięgnąć opinii lekarza zajmującego się endometriozą.

Czy przewlekła niewydolność żylna oraz żylaki i przekrwienie dna macicy dyskwalifikuje hormonalne leczenie endometriozy ?

prof. Ewa Milnerowicz – Nabzdyk
Leczenie wkładką hormonalną gestagenną może być w tym momencie najlepszym wyjściem, gdyż jej działanie jest lokalne, a działanie ogólne jest bardzo ograniczone.

Mam stwierdzona endometrioza głęboko naciakjaca z torbielm endometrialmym 2cm. Jest ona bezobnjaowoaa wykryta przy rutynowych badaniach. Czy powinnam to zoperowac?

prof. Ewa Milnerowicz – Nabzdyk
Torbiele endometrialne 2-centymetrowe, nie są wskazaniem do leczenia operacyjnego. Jeżeli towarzyszą im nacieki głębokie, może być potrzebne leczenie operacyjne, ale jedynie wówczas, gdy ograniczają funkcje narządów w istotny sposób i leczenie zachowawcze nie przyniosło efektu. To, czy nacieki są stanami zagrożenia zdrowia dla pacjentki należy do oceny kwalifikującego lekarza, zajmującego się endometriozą.

Witam,jestem w okresie menopauzy mam 53 lata ,po 8 miesiącach ponownie dostałam miesiączki,od pol roku mam bóle podbrzusza i krzyża,w rezonansie stwierdzono nacieki endometrialne ,ginekolog skierował na laparoskopię ,bardzo się boje i dlatego pytam czy w moim przypadku terapia hormonalna dala by pozytywne efekty?

prof. Ewa Milnerowicz – Nabzdyk
Krwawienia w okresie okołomenopauzalnym wymagają diagnostyki jamy macicy. Zalecałabym wykonanie histeroskopii z biopsją dla uzupełnienia diagnostyki wstępnej i jeśli wymagane jest dalsze leczenie operacyjne, laparoskopia jest techniką z wyboru.

Dzień dobry. Choruję na endometriozę od 17 lat, zachorowałam mając 22 lata. Zapisano mi hormony Regulon,ale miesiączki są bardzo bolesne i ból utrzymuje się przez całą miesiączkę. Czy jest na to jakiś złoty środek aby się nie faszerować stale lekami? Pozdrawiam Beata

prof. Ewa Milnerowicz – Nabzdyk
Leczenie hormonalne Regulonem nie jest leczeniem endometriozy. Nie wszystkie tabletki antykoncepcyjne mają działanie w tej chorobie i lekami pierwszego rzutu hormonalnymi są preparaty dienogestu.

Czy przy stwierdzonej endometriozie zajście w ciążę ZAWSZE jest utrudnione lub niemożliwe?

prof. Ewa Milnerowicz – Nabzdyk
Faktycznie endometrioza jest chorobą, przy której mogą istnieć problemy z zajściem w ciążę. Jednakże zdarza się, że pacjentki z endometriozą zachodzą w spontaniczną ciążę, szczególnie w postaci izolowanej, ograniczonej do jajników. Zatem trzeba próbować.

Co zaleca Pani dr przy adenomiozie i PCS - wkładkę czy raczej tylko usunięcie macicy?

prof. Ewa Milnerowicz – Nabzdyk
Pierwszym etapem leczenia adeniomiozy są środki hormonalne na bazie dienogestu, czyli tabletki doustnej. Wkładka jest jedną z opcji leczenia, jednakże nie z wyboru jako leczenie pierwszego rzutu, ale pewne z opcji. Usunięcie macicy jest ostatecznością w sytuacjach, gdy leczenie hormonalne nie przynosi efektów.

Dzień dobry, Od kiedy tylko panietam mam bardzo silny pms zaczynający się już tydzień przed okresem, bardzo bolesne owulacje oraz problemy żołądkowo jelitowe jeden-dwa dni po okresie oraz czasem w trakcie. Do tego doszło Od pewnego czasu bóle, kłucie brzucha po okresie, zawsze po prawej stronie. Obecnie mam 30 lat, objawy występowały od zawsze, przy każdej wizycie ginekologicznej slyszalam że bolesne owulacje mogą świadczyć o endometriozie ale gdy zaczęłam pytać co dalej slyszalam że jest to normalne i mam wtedy brać nospe. Jakie badania powinnam wykonać aby wykluczyć ewentualne ogniska endometrialne? Czy biegunki w trakcie i do dwóch dni po miesiączce mogą być spowodowane ogniskami endometrium w jelicie ? Czy badania krwi mogą wykazać tą chorobę, jak tak to jakie badania i jakich hormonów powinnam zrobić? Bardzo dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

prof. Ewa Milnerowicz – Nabzdyk
Objawy, które pani zgłasza mogą wskazywać na endometriozę, może to być postać ograniczona wyłącznie do narządu rodnego, bez zaangażowania układu pokarmowego, jednakże ustalenie tego należałoby do oceny lekarza zajmującego się endometriozą. W dużej części postaci endometriozy, leczeniem z wyboru, bądź leczeniem na początkowym etapie zaangażowania narządowego, jest leczenie hormonalne. Zalecałabym konsultację u specjalisty endometriozy.

Dzień dobry. Moja córka ma edometrioze. Wszystkie znane osirodki i kliniki w Polsce przyjmują osoby które ukończyły 18 lat. Gdzie w takim razie ma leczyć się nastolatka która nie ukończyła jeszcze 17lat.??

prof. Ewa Milnerowicz – Nabzdyk
Dzień dobry, prof. Agnieszka Drosdzol-Cop zajmuje się leczeniem endometriozy nastolatek. Polecam zgłoszenie się do niej.

Dzień dobry. Stwierdzno u mnie endometriozę na podstawie wywiadu i usg, jako zwalczenie bólu i dolegliwość od wielu lat biorę leki antykoncepcyjne, czy jest to właściwa metoda "leczenia" czy powinnam zrobić coś w tym kierunku innego?

prof. Ewa Milnerowicz – Nabzdyk
Dzień dobry, w niektórych postaciach endometriozy leczenie hormonalne jest jak najbardziej zasadne i wystarczające. Czy w pani wypadku tak jest, niewątpliwie ustaliłaby kontrola u lekarza zajmującego się endometriozą. Jeżeli leczenie bólu jest skuteczne i o ile wykluczono stany, które mogłyby przebiegać podstępnie, bezobjawowo prowadząc do dysfunkcji narządów, takie leczenie może być wystarczające i zasadne na dłuższą metę.