Czym są techniki poznawczo-behawioralne? Co zrobić aby opanować strach, gdy już ma miejsce jakaś trudna sytuacja w samolocie (np. mocne turbulencje)?

Dr Nerwica
Techniki poznawcze to nabycie umiejętności racjonalnej dyskusji ze swoimi lękowymi myślami i zamiany ich na inne, bardziej adaptacyjne. Techniki behawioralne to zmiany zachowań unikowych na konfrontacyjne w sytuacjach lękowych skutkujące wzrostem odwagi.

Dzień dobry, W moim przypadku nie obawiam się lotu samolotem oraz ewentualnego wypadku jednak boję się, że podczas lotu coś mi się stanie (gorzej się poczuje, zacznie mnie boleć w klatce piersiowej) i do końca lotu nie będę mogła skorzystać z pomocy lekarza. Jak uspokoić się w takiej sytuacji?

Dr Nerwica
Proponuję popracować z terapeutą kilka miesięcy przed planowanym lotem, ponieważ często objawy lęku są komunikatem, że jest zbyt dużo napięcia w naszym życiu i aktywują się w takich szczególnych sytuacjach ogólnie uważanych za stresujące. Praca terapeutyczna może pomóc obniżyć ogólny poziom napięcia, a to będzie skutkować mniejszym poziomem lęku w samolocie. Oczywiście stosować techniki poznawczo-behawioralne, których można również nauczyć się na terapii lub poradników.

Czy wizualizacje codziennie jak przebiegnie lot ale pozytywnie mogą pomóc?

Dr Nerwica
Tak, mogą pomóc. Można to również robić z pomocą terapeuty.

Co jak sie ktos zle poczuje i jest potrzebna bardzo pilnie pomoc lekarska

Dr Nerwica
Jeżeli sytuacja tego wymaga, kapitan zawsze ma prawo zdecydować o awaryjnym lądowaniu na najbliższym lotnisku, aby została udzielona pomoc lekarska.

Jak można sobie poradzić z lękiem przed zamkniętą przestrzenią oraz tym, że podczas lotu zrobi się słabo?

Dr Nerwica
Często wymaga to pracy terapeutycznej polegającej na odczulaniu behawioralnym oraz technikach poznawczych, ponieważ tutaj wymienione są dwa rodzaje lęków. Agorafobia, która nie jest tylko lękiem przed tłumem, ale przede wszystkim przed sytuacjami, z których nie ma wyjścia. Lęk przed zasłabnięciem może być elementem tzw. błędnego koła lęku lub objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego. Doraźnie można stosować techniki relaksacyjno-oddechowe lub odwracać uwagę od tych myśli, zajmując je czymś innym. Możemy też głośno o tym mówić, kto będzie nas słuchał.

Można się wspomóc hydroksyzyną?

Dr Nerwica
To należy ustalić z lekarzem, który wypisuje receptę.

Czy po przebytym udarze i stentach w pachwinach można lecieć samolotem

Dr Nerwica
To jest pytanie do lekarza prowadzącego np. internisty lub kardiologa. Z punktu widzenia psychoterapeuty, jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych, to oczywiście można latać.

Czy nerwica jest przeciwwskazaniem do latania?

Dr Nerwica
Absolutnie nie, wręcz przeciwnie - latanie może być wyzwaniem, aby coraz lepiej sobie z nią radzić.

Co zrobić jak się ma atak paniki już w samolocie?

Dr Nerwica
Można powiedzieć stewardessie, ponieważ ma ona przygotowanie psychologiczne, żeby nam pomóc. Wypowiedzenie tego na głos już redukuje znacznie napięcie. Stewardessa prawdopodobnie przeprowadzi z nami ćwiczenia oddechowe i wyjaśni wszelkie okoliczności, które nas niepokoją. Możemy również stosować techniki oddechowe lub poprosić bliską osobę, aby wysłuchała naszych lęków i oddychała z nami. Najtrudniej będzie nam, jeśli będziemy to trzymać w tajemnicy.

Jak przygotwać dziecko (4 i 6 lat) do pierwszego lotu ?Czy kupić im specjalne zatyczki do uszu czy jednak są zbędne ?

Dr Nerwica
Po pierwsze, czy dzieci zgłaszają jakiekolwiek lęki przed lataniem, bo często jest tak, że traktują loty w sposób naturalny. Jedynie to my-rodzice projektujemy nasze lęki. Dlatego sugeruję na początku zapytać, czy chcą coś wiedzieć na temat lotu, a jeśli tak, to dokładnie to wytłumaczyć. W większości sytuacji dokładne wytłumaczenie rozprasza lęk, a najważniejsze jest to, żebyśmy my zachowali się odważnie i naturalnie, bo dzieci nas obserwują i naśladują.

Dzien dobry, jak pokonać lęk związany z turbulencjami ? (Po przeżyciu trudnego lotu )

Dr Nerwica
Pomocne będą techniki poznawczo-behawioralne, których możemy się nauczyć pracując z terapeutą. Mamy możliwość odwracania zajmując umysł konkretnym zadaniem, które sprawia nam przyjemność intelektualną. Możemy również stosując techniki oddechowe uspokajać ciało - tak, żeby poczuć komfort. Wtedy nasze myśli również będą spokojniejsze. Możemy również na terapii stosując techniki wizualizacji sytuacji z turbulencjami powoli ja oswajając aż nasza reakcja wróci do normy.