Dzień dobry Mój tata miał czerniaka. Badam znamiona. Mam znamię na plecach. Jest asymetryczne ma 3 mm. Rok temu byłam u dermatologa pani powiedziała żeby obserwować a najlepiej usunąć. Wtedy powiedziała że nie widzi nic onkologicznego. Idę na usunięcie. Bardzo się boję. To może być czerniak?

prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog
Dzień dobry. Jeżeli u pacjenta stwierdza się powyżej 40. znamion barwnikowych oraz rodzinne występowanie czerniaka, a także znamiona wymagające szczególnej kontroli - schemat dorocznych wizyt jest ustalany indywidualnie zgodnie z zaleceniami lekarza konsultującego. Jeżeli jakaś zmiana niepokoi, należy jednak zbadać ją ponownie dermoskopowo i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Proszę nie obawiać się wycięcia chirurgicznego ogniska z następowym badaniem histopatologicznym. To jest rutynowe i zalecane postępowanie medyczne, szczególnie po konsultacji lekarskiej.

Czy czerniak,boli,piecze,swędzi daje dyskomfort?

prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog
Dzień dobry. Czerniak zazwyczaj nie daje dolegliwości, jest złośliwym nowotworem, który najłatwiej rozpoznać - bo zazwyczaj go widać. Może jednak wywoływać ból bądź świąd - zazwyczaj w zaawansowanych przypadkach, np. z towarzyszącym owrzodzeniem, bądź wzrostem dużego guza. W pewnych przypadkach rozwijającego się czerniaka, może poprzedzić go właśnie świąd - aczkolwiek nie należy on do objawów charakterystycznych dla tego nowotworu.

Witam ,mam takie dwie pionowe okolo 3mm czarne kreski na duzym paznokciu u nogi,jest to powod do niepokoju?pozdrawiam

prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog
Dzień dobry, dziękuję za to niezwykle ważne pytanie. Każda czarna kreska, bądź zmiana zabarwienia pod płytką paznokciową powinna być oceniona przez dermatologa bądź chirurga, przede wszystkim w badaniu dermoskopowym. Może to być zwykły krwiak podpaznokciowy, ale również znamię podpaznokciowe, plama soczewicowata lub inne guzy w obrębie aparatu paznokciowego (w diagonostyce różnicowej, zawsze należy uwzględnić czerniaka). Rekomenduję, aby w najbliższym czasie umówić się na wizytę dermatologiczną z oceną dermoskopową.

Jaki wzrost znamienia powinien wzbudzić niepokój? Czy poszarpane brzegi zawsze to czerniak, czy może znamię wraz z rozwojem dziecka może tak się zmieniać (wzrost). Czy czerniak zawsze szybko rośnie?

prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog
Dzień dobry. W badaniu klinicznym każdą zmianę należy oceniać w kategorii ABCDE - asymetria zmiany, brzegi poszarpane i nierówne, liczne kolory, średnica powyżej 5-6 mm, powiększanie się zmiany i jej wzrost. Ponadto powinny niepokoić zmiany inne od pozostałych, tzw. brzydkie kaczątka oraz tzw. szybko rosnące (w ciągu miesiąca). U dzieci ogniska mogą mieć asymetryczny kształt, poszarpane brzegi, ale gorąco rekomenduję wizytę u lekarza dermatologa z wykonaniem dermoskopii, aby niczego nie przeoczyć. W odpowiedzi na pytanie, jak szybko rośnie czerniak - wzrost zależy od podtypu histopatologicznego, zazwyczaj od roku do dwóch lat, ale w przypadku czerniaków guzkowych, nawet w ciągu miesiąca.

Dzień dobry, syn lat 13 na dużo "pieprzyków" różnej wielkości, płaskie, wystające i ciągle przybywają nowe i zmieniają wielkości. .Przeprowadzamy kontrolę raz do roku, czy to wystarczy?

prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog
Dzień dobry, osoby u których stwierdza się ponad 60 znamion barwnikowych, powinny pozostawać w regularnej kontroli dermatologicznej. Liczba ta inaczej jest definiowana u dzieci - jeżeli zmiany pojawiają się wcześnie, mają zróżnicowany charakter, może to świadczyć o zespole znamion atypowych. Konieczność kontroli dermoskopowych definiuje również tzw. fototyp skóry (I i II). W celu ustalenia liczby kontroli dermatologicznych z oceną dermoskopową, w ciągu danego roku, należy ustalić indywidualnie z prowadzącym lekarzem.

Dzień dobry, Mam kilkadziesiąt jasnych, małych znamion na udach. Zaczerwieniaĵących sie po kąpieli, czy mam się martwić?

prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog
Dzień dobry, aby odpowiednio postąpić z daną zmianą, należy ją prawidłowo ocenić - najlepiej w badaniu dermatologicznym. Do zwiększonego fizjologicznego pojawienia się znamion barwnikowych dochodzi w okresie dojrzewania, a także między 20. a 30. rokiem życia. Na podstawie podanego opisu nie jesteśmy w stanie określić charakteru tych zmian. Dlatego należy udać się do lekarza w celu całościowej oceny skóry oraz badania dermoskopowego.

Witam. Mam bardzo dużo drobnych znamion które się namnażają. Czy jest szansa na usuniecie ich?

prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog
Dzień dobry, aby odpowiednio postąpić z daną zmianą, należy ją prawidłowo ocenić - najlepiej w badaniu dermatologicznym. Do zwiększonego fizjologicznego pojawienia się znamion barwnikowych dochodzi w okresie dojrzewania, a także między 20. a 30. rokiem życia. Każdorazowo w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do lekarza w celu całościowej oceny skóry oraz badania dermoskopowego.

Dzień dobry, czy jest jakaś reguła dotycząca wielkości niebezpiecznych znamion? Czy należy badać nawet 2-3 mm pieprzyki?

prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog
Dzień dobry, dziękujemy za to niezwykle ważne pytanie. W ocenie całościowej, klinicznej i dermoskopowej, należy badać całe ciało, każdą zmianę - zarówno tę wybarwioną i niezabarwioną, bez względu na jej wielkość. Dzięki dermoskopii wykrywamy również czerniaki o średnicy poniżej 5 mm - tzw. mikroczerniaki. Dlatego, odpowiadając, tak, nalezy badać nawet 2, czy 3 milimetrowe zmiany.

Jak często należy badać piegi?

prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog
Dzień dobry. Piegi są łagodnymi zmianami, same w sobie nie wymagają badania, ale aby je prawidłowo nazwać, należy przyjrzeć się im w badaniu dermoskopowym. Pamiętajmy o tym, że liczba piegów często nie wynika tylko z karnacji (tzw. fototypu skóry), ale również jest wprost proporcjonalna do liczby przebytych oparzeń słonecznych. Dlatego osoby z licznymi piegami (około 100) powinny badać regularnie całe ciało dermoskopowo.

Czy badanie dermatoskopem jest refundowane przez NFZ ?

prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog
Dzień dobry, badanie dermoskopowe jest refundowane przez NFZ - głównie w gabinetach dermatologicznych.

Jestem w ciąży i powychodziło mi strasznie dużo wlukniakow odstających na szyi i pod piersiami. Czy one znikna? Czy są groźne?

prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog
Dzień dobry. Wysiewne włókniaki miękkie w ciąży są zjawiskiem naturalnym, nie ustępują samoistnie, można je leczyć estetycznie po porodzie. Jeżeli rzeczywiście są włókniakami miękkimi, zaliczane są do zmian łagodnych.

Dzień dobry, Pani profesor dziecko urodziło się ze znamieniem wrodzonym podłużnym barwnikowym okolo 5 cm jakie jest ryzyko wystąpienia czerniaka już w takiej wrodzonej zmianie ? Byliśmy u dermatologa i zmiana ze względu na swoją rozległość i ciemny kolor jest do usunięcia, ale narazie mamy pozostać w obserwacji. Jakie jest doświadczenie Pani profesor w takich typach zmian wrodzonych czy ryzyko wystąpienia czerniaka jest wysokie i czy może powinniśmy przyspieszyć zabieg? Chciałam zapytać również Panią Profesor gdzie ewentualnie w Polsce udać się z tak małym dzieckiem. Z góry dziękujemy za pomoc. Pozdrawiam Katarzyna mama Bruno.

prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog
Dzień dobry, bardzo dziękuję za to ważne pytanie. W przypadku braku atypowych cech klinicznych i dermoskopowych w obrębie znamienia, zazwyczaj nie kwalifikuje się go do wycięcia chirurgicznego w całości. Jednakże decyzję o wycięciu podejmuje się, jeśli zmiana występuje w lokalizacjach tzw. estetycznych, wpływających na funkcjonalność, a nawet ze względu na aspekt psychologiczny. Ostateczną decyzję należy pozostawić lekarzowi prowadzącemu - brak podanych danych dot. wieku dziecka i lokalizacji nieco utrudnia przekazanie zaleceń.