Witam, bliska mi osoba ma problem z uzalenieniem od metaamfetaminy. Bierze co 2 tygodnie i nie umie powiedzieć NIE. Od czego zacząć pomoc? Czy wizyty u "zwyklego" psychologa wystarczą? Czy musi to być specjalista od uzależnień?

Jagoda Władoń
Zdecydowanie specjalista psychoterapii uzależnień.

Dzień dobry, gdzie we Wrocławiu można się udać z dorosłym mężczyzną, który od 8 lat bierze kokainę. Sprawa jest pilna -od kogo zacząć? Błagam o polecenie kogoś .

Jagoda Władoń
Wrocław dysponuje kilkoma poradniami leczenia uzależnień. Rekomenduję poradnię leczenia uzależnień MONAR przy ulicy Roosevelta i poradnię MONAR przy ulicy Trzebnickiej. Prowadzący terapeuta poprowadzi pacjenta w zależności od głębokości uzależnienia, jego gotowości i wskazań terapeutycznych w dalszym leczeniu.

Moja córka jest uzależniona od narkotyków 10 lat. Zdecydowała się na leczenie po długich namowach, poszła na detoks, z detoksu przenieśli ją do szpitala psychiatrycznego, bo miała psychozy, spędziła tam 3 miesiące. I mimo chęci z jej strony leczenia dalszego w ośrodku dla uzależnionych nie ma miejsca.okres oczekiwania 1,5-roku. Czy to jest normalne.jak ludzie mają wyjść z uzależnienia, mimo że chcą? Ma podwójną diagnozę. Proszę o pomoc kiedy jeszcze chce iść

Jagoda Władoń
Problem osób z podwójną diagnozą (uzależnienie i choroba psychiczna) narasta. Niewiele ośrodków w Polsce podejmuje się prowadzenia leczenia takich pacjentów. Sama prowadzę ośrodek, w którym leczymy osoby z PD. Ośrodek znajduje się w Wyszkowie. Inne placówki prowadzące terapię PD to familia w Gliwicach, Nowy Dworek, MONAR Dębowiec, MONAR Marianowek, Różewiec, Stowarzyszenie DOREN. MONAR w Gdańsku i w Otwocku przyjmują dzieci i młodzież z PD.

Moja zona ze wzgledu na skutki uboczne promieniowania (rak) juz od ponad 1.5 roku co 3 dni nakleja plastry fentanylowe (50 mikro gramow) i z tego co mowi, przez ciagle obecny bol nie jest w stanie ostawic plastrow. Czy sa przypadki tak dlugiego stosowania plastow oraz czy dalsze stosowanie jest mozliwe czy powinna szukac alternatywy?

Jagoda Władoń
Jeżeli jest uzasadnienie medyczne stosowania fentanylu a takim jest choroba nowotworowa, to lekarz decyduje o tym, jakie środki i jak długo należy stosować celem uśmierzenia bólu. Z informacji zawartej w pytaniu wynika, że w przypadku Pana żony jest to w pełni uzasadnione.

Dzień dobry jestem babcia 18-latka zdarzyło mu się wrócić do domu pod wpływem i jego mama stwierdziła, że wypił alkohol, ja nie czułam woni alkoholu.wyraźnie był otępiały i poszedł spać. Bałam się czy oddycha, bo był taki niekontaktowy.Na drugi dzień powiedział, że wypił piwo.Ta sytuacja nie daje mi spokoju, że to być może jakieś środki, bo piwo byłoby czuć.jak odróżnić jedno od drugiego

Jagoda Władoń
W takich sytuacjach poza rozmową można posłużyć się testem narkotykowym w myśl zasady: "Wierzę, ale sprawdzam, ponieważ Cię kocham". Jednak najpierw przede wszystkim szczera rozmowa następnego dnia.

Jakie są nieodwracalne skutki przyjmowania narkotyków? Co zmienia się w mózgu człowieka po długotrwałym stosowaniu? Jak powrócić do stanu przed uzależnieniem?

Jagoda Władoń
Nieodwracalnym skutkiem przyjmowania narkotyków, najbardziej dotkliwym może być pojawienie się choroby psychicznej. Silne substancje psychoaktywne, zwłaszcza syntetyczne środki odurzające nie tylko uzależniają, ale mogą stymulować rozwój chorób psychicznych, które mogą zostać na całe życie. Wśród osób leczących się z uzależnienia jest coraz więcej osób z tzw. podwójną diagnozą, czyli uzależnieniem i towarzyszącą temu chorobą psychiczną. Dominujące są schizofrenia paranoidalna, choroba afektywna dwubiegunowa, psychoza i inne zaburzenia psychiczne. Innym trwałym śladem przyjmowania narkotyków może być choroba zakaźna. W przypadku używania iniekcyjnego dominują zakażenia HIV i HCV. To także choroby, które mogą trwale zmienić jakość życia. Inne negatywne skutki to utrata rodziny, kariery zawodowej, wypadnięcie z pełnionych ról społecznych czy nawet kryminalizacja. To tylko niektóre negatywne skutki pozostawania w uzależnieniu.

Jak rozpoznać, że bliska osoba bierze fentanyl?

Jagoda Władoń
Możemy rozpoznać to m.in. po zmianie w zachowaniu bliskiej osoby. Najbardziej charakterystycznymi sygnałami tego, że coś się dzieje w przypadku fentanylu i innych opioidów mogą być niereagujące na światło, zwężone lub maksymalnie powiększone źrenice, w zależności od tego czy osoba jest po podaniu fentanylu opioidów, czy ma objawy odstawienie. Jednak najbardziej charakterystyczną jest zmiana sposobu funkcjonowania i rytmu dnia, unikanie członków rodziny, rezygnacja z tego, co dotychczas było ważne (zainteresowań, pasji) zaniedbywanie obowiązków wynikających z pełnionych ról społecznych. Fizycznie charakterystycznymi objawami odstawiennymi są symptomy przypominające grypę, drapanie się najczęściej po twarzy, ale też całym ciele, rozdrażnienie, uskarżanie się na ból.

Witam moja córka jest narkomanką. Ostatnio usłyszałam od niej że jej marzeniem jest fentanyl przeraziłam się nie wiem jak jej pomóc i nie wiem czy mam siłę na to by jej pomóc.

Jagoda Władoń
Warto zacząć od rozmowy z córką. Należy podkreślić, że boi się Pani o nią, że jest dla Pani najważniejsza i dlatego stara się Pani jej pomóc. Rozmowa nie powinna mieć charakteru represyjnego. Kolejnym krokiem powinna być wspólna wizyta u specjalisty.

Czy ten narkotyk jest silnie uzależniający?

Jagoda Władoń
Fentanyl jest substancją z grupy opioidów pochodną piperydyny. Szacuje się, że jest 50 x silniejsza od heroiny i 100 x od morfiny. Stąd jego bardzo duży potencjał uzależniający. Uzależnia fizycznie i psychicznie. Zespół abstynencyjny jest wyjątkowo bolesny i trudny do przejścia

witam, jestem w ciągu marichuanowym od 10 lat, jakie są metody wyjścia z nałogu,gdzie mogę się leczyć w kujawsko-pomorskim?

Jagoda Władoń
To nie substancja, od której jesteśmy uzależnieni determinuje sposób leczenia. Mechanizm uzależnienia jest wspólny dla wszystkich rodzajów uzależnień (chemicznych, behawioralnych). W województwie kujawsko-pomorskim funkcjonują poradnie uzależnień MONAR w Bydgoszczy oraz PTZN w Toruniu, jest także bardzo dobry ośrodek leczenia uzależnień w Toruniu. Wszelkie informacje teleadresowe można znaleźć na stronie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniu. Umieszczono tam interaktywny informator pokazujący placówki leczenia uzależnień na terenie całego kraju. Także na stronie MONARU uzyskają Państwo taką informację. W poradniach funkcjonują programy ambulatoryjnego wsparcia osób uzależnionych od marihuany (np. fred goes net i candis).

Ile trwa leczenie? Podejrzewam ,że mój syn to bierze .Jak mu pomoc.

Jagoda Władoń
W zależności od głębokości uzależnia, może być to leczenie ambulatoryjne lub stacjonarne. Ambulatoryjne trwa w zależności od potrzeb, ustala to pacjent wspólnie z terapeutą. Stacjonarne natomiast od 6 do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o postrehabilitację.

Jak chronić młode pokolenia przed narkotykami?

Jagoda Władoń
Przede wszystkim należy dbać o zdrową relację emocjonalną z dzieckiem, być z nim w kontakcie, dawać mu poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Stwórzmy warunki do otwartego dialogu, ale przede wszystkim kochajmy mądrze i odpowiedzialnie.

Jak pomoc osobie która podejrzewa się o branie narkotyków?

Jagoda Władoń
Należy skonsultować się ze specjalistą psychoterapii uzależnień, który przygotuje nas do rozmowy motywującej z osobą uzależnioną. Warto rozważyć udział w grupie dla osób współuzależnionych, czyli członków rodzin osób uzależnionych. Taka grupa przygotowuje do tego, w jaki sposób postępować z osobą uzależnioną. Poradnie leczenia uzależnień prowadzą konsultacje dla członków rodzin osób uzależnionych.

Dzień dobry, gdzie szukać pomocy dla 14 latka który brał amfetaminę, Mefedron, kokainę.? Ambulatorijne leczenie czy terapia? Od czego zacząć?

Jagoda Władoń
Należy zgłosić się do jednej z poradni leczenia uzależnień, gdzie specjalista psychoterapii uzależnień zdiagnozuje problem i wspólnie z pacjentem przygotuje plan leczenia obejmujący w zależności od głębokości uzależnienia leczenie ambulatoryjne lub stacjonarne w ośrodku specjalizującym się w leczeniu dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie MONAR prowadzi siedem takich ośrodków na terenie całego kraju.

Czy po jednorazowym zazyciu fentanylu może wystąpić depresja i paranoje ?

Jagoda Władoń
Tak może. Wszystko zależy od okoliczności zażycia tego, czy wcześniej używało się substancji z grupy opioidów, dojrzałości psychiki i skłonności osobniczych do depresji. Szczególnie groźne są epizootyczne użycia, ponieważ nie wykształciła się tolerancja na substancję opioidową, co może spowodować nie tylko depresję, ale także zapaść, a w konsekwencji śmierć.