Redakcja serwisu Dzień Dobry TVN
Dziękujemy za aktywność i zadawanie pytań.

Dzień dobry, czy zespół przewlekłego zmęczenia może powodować skoki ciśnienia

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, tak, może powodować skoki ciśnienia, głównie spadki ciśnienia po wysiłku lub nagłym wstaniu.

Czy zespół przewlekłego zmęczenia może być chorobą genetyczną, dziedziczoną. Moja 12 letnia córka przeszła mononukleozę, cytomegalię i od urodzenia, różnego rodzaju zachorowania i zakarzenia wirusowe, bakteryjne, ma zaburzenia odporności od urodzenia i bóle różne całego ciała. Jest tak, że przez dzień, dwa jest dobrze, zawieziemy ją do szkoły , mija godzina lub dwie i już jest zmęczona, coś boli, jeździmy od urodzenia do hematolog, neurolog, reumatolog, endokrynologa badania w normie, a czuje się tak samo od urodzenia i ma zaburzony rozwó. Np. Większy wysiłek czy czynność w ciągu dnia potem ochorowywuje kilka dni i czuję się jakby była przeziębiona idziemy do lekarza osłuchowo dobrze a ją boli jest osłabiona. Jej życie jest takie, że tylko szkoła, dom godzinne wyjście z domu na zakupy bolą np nogi i ochorowuje to dzień lub dwa i nie idzie do szkoły, musimy myśleć co dziś robić żeby jutro było lepiej. Gdzie można udać się z nią na konsultacje. Ula Lipińska telefon 790 222 757 Dziękuję

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, choroba może być genetyczna. Diagnozowałabym się w kierunku przewlekłego zmęczenia. Pomocy można szukać chociażby u pediatry.

Jakie są nieoczywiste symptomy choroby?

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, nieoczywistymi symptomami choroby mogą być: lęki, zaburzenia krążenia (czyli. po wstaniu z łóżka duże przyspieszenie serca lub spadki ciśnienia), duża nadwrażliwość na dotyk, powiększone węzły chłonne oraz zaburzenia snu (sen, który nie daje odpoczynku).

Witam. Mam bóle rąk, nóg bóle te są krążące zmieniają się jest przy tym niemoc nie ma siły. Są dni gdy nic nie boli innym razem po normalnym funkcjonowaniu nasilają się wieczorem .

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, w tym przypadku idźmy w kierunku polimilagii lub fibromilagii.

5 lat temu pojawił się ból kręgosłupa i potworne zmęczenie, trwało to kilka miesięcy, zdiagnozowano osteoporozę. Wszystkie wyniki są w normie. Przez kolejne lata funkcjonuję licząc kroki. W pierwszych dwóch latach było ich 8 tysiecy do pojawienia się bólu i zmęczenia, Potem kolejny atak potwornego bólu, 2 miesiące bez zadnego wysiłku i już tylko 5 tysięcy kroków przez rok. Kolejny powrót i już tylko maksymalnie 3 tysiące kroków. Te potworne ataki występują cyklicznie raz w roku około lutego, Mąż twierdzi, że za mało wysiłku, bo organizm trzeba trenować. Lekarze zapisują leki przeciwbólowe i odsyłają z tym zmęczeniem do reumatologa. Reumatolodzy stwierdzili, że to osteoporoza, bo innych możliwości nie widzą. W poradni leczenia bólu dostałam leki psychotropowe, które stosuje się przy leczeniu fibromialgii (pregabalina, duloksetyna), ale żadnej poprawy nie ma. Pojawiła się pokrzywka polekowa. Czy to może być zespół chronicznego zmęczenia? Do jakiego lekarza się zgłosić o pomoc?

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, przewlekłe zmęczenie jest zazwyczaj procesem stałym i ma to powysiłkowe, odroczone wyczerpanie. Czy taki objaw właśnie u Pani występuje? Warto też zwrócić uwagę na wiek, czy ta osteoporoza rzeczywiście jest potwierdzona.

Czy można się z Panią doktor w jakiś sposób skontaktować ?

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, jak najbardziej, zapraszam do kontaktu mailowego. Adres: beata.tarnacka@spartanska.pl

Dzień dobry. Leczę się u psychiatry i neurologa od wielu lat bez skutku .Ból całego ciała jest notoryczny 24 godziny na dobe . Tylko leki przeciwbólowe pomagają na bardzo krótki czas ( Dorota 750 plus nimesil trzy razy na dobę) wyniki zawsze dobre łącznie z bolerioza i reumatoidalnym . Z poważaniem Marcin

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, a rozważał Pan diagnostykę w kierunku polimialgii, fibromialgii? To może być odpowiedni trop.

Witam Co Pani Profesor sądzi o terapii mitochondrialnej i teorii że zespół przewlekłego zmęczenia jest jedną z wielu chorób mitochondrialnych i zaburzeń biochemicznych

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, rzeczywiście istnieje taka teoria, ale skuteczność leczenia nie jest jeszcze udowodniona.

Witam, czy w tej chorobie występuje tez przeczulica? Boli mnie głaskanie , bolą mnie stopy jak zasnę w skarpetkach , ból głowy od telewizora, każdy mały ból czuje jakby 100 razy bardziej , pomijam już objawy zmęczenia itd

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, w chorobie przewlekłego zmęczenia występuje przeczulica, jednak może być to również objaw fibromialgii, więc zalecam zdiagnozowanie się również w tym kierunku.

Dzień dobry Pani Profesor. Czy oprócz oznaczenia przeciwciał przeciw EBV można oznaczyć jakieś inne parametry z krwi, które mogłyby naprowadzić na diagnozę CFS? Badania tzw. podstawowe (morfologia, CRP, OB, etc) są w normie).

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, zalecam jeszcze diagnostykę reumatologiczną oraz sprawdzenie enzymów wątrobowych, a także mięśniowych.

Mam aktywnego wirusa HBV. Lekarz twierdzi, że to nie jest przyczyna. Czy on może powodować u mnie zmęczenie? Trzy razy byłam diagnozowana na oddziałach reumatologicznych, nic szczególnego tam nie wyszło, tylko bardzo wysokie Ro-52 Mam podobne objawy, leczyłam się na depresję. Teraz stwierdzono u mnie zaburzenia dysocjacyjno konwersyjne. Już sama nie wiem co może być przyczyną.

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, choroby wirusowe mogą powodować wyczerpanie. Podane wyżej rozpoznania wykluczają typowe przewlekłe zmęczenie.

Czy dziecko może cierpieć na zespół przewlekłego zmęczenia?

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, oczywiście, jest to możliwe.

Dzień dobry. Moja 13 letnia córka ma takie objawy. Ból głowy, ból mięśni, zawroty głowy, senność, utrata wagi, ciągłe zmęczenie. Wyszła niedawno ze szpitala, przy okazji wyszło że miała bezobjawowe zapalenie płuc, ale wszystkie badania wyszły ok. Robili rezonans...ma niewielkiego naczyniaka, ale on nie wpływa na bóle głowy i na to zmęczenie, a mimo to od trzech dni znowu to samo. Jestem bezradna. Co jeszcze mogę zrobić, jakie badania? Bo zastanawiam się czy to inna choroba czy zespół chronicznego zmęczenia? Pozdrawiam Sylwia

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, polecam konsultację z reumatologiem, następnie z psychiatrą, a dopiero potem z nami (czyli specjalistami od zespołu chronicznego zmęczenia).

Jakie środki profilaktyczne warto stosować, aby uniknąć tego zespołu?

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, bardzo trudno jest się przed tym uchronić, ale może być pomocna dieta przeciwzapalna, witaminy, suplementy, tyle że nie mamy niestety żadnego dowodu naukowego, że takie działania mogą pomóc.

Dzień dobry, od 3 lat leczę się na nerwicę lękową, przyjmuje codziennie serotoninę, jednak pomimo zmian leków nie czuję kompletnie poprawy. Moje objawy przypominają to co opisały Panie podczas wywiadu. Staram się funkcjonować normalnie, jednak po powrocie z 8h pracy muszę odsypiać ,,kontakt z ludźmi'', same zmiany miejsc są dla mnie wyczerpujące, nie czuję się komfortowo jeżdżąc w nowe miejsce, do nowych osób, gdyż później przez tydzień mam objawy grypopodobne i kompletny brak siły. Czy myśli Pani, że może to wynikać z zespołu przewlekłego zmęczenia? Jeśli tak, to jakie działania powinnam podjąć w celu jego zdiagnozowania.

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, na Pani miejscu wróciłabym do psychiatry z zapytaniem, czy może jednak nie mam dodatkowo zespołu przewlekłego zmęczenia.

Dzień dobry! Czym różni się zespół przewlekłego zmęczenia od fibromialgi? Jak wygląda leczenie obu chorób? Z góry dziękuję za odpowiedź.

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, obie choroby mogą współistnieć, ale w fibromialgii dominuje ból, a w chronicznym zmęczeniu fizyczne wyczerpanie. W fibromialgii również występuje zmęczenie, ale nie ma ono tego charakterystycznego odroczonego w czasie, powysiłkowego zmęczenia. Jest raczej kinezjofobia. Pacjent boi się ruszać.

Czy zespół aspergera, ADHD, cPTSD, bądź wodogłowie normotensyjne dyskwalifikują postawienie diagnozy zespołu chronicznego zmęczenia?

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, te choroby nie dyskwalifikują postawienia diagnozy, aczkolwiek może być ona znacznie bardziej skomplikowana.

Witam Boli mnie głowa polowe codziennie głowy. Paraliż pół twarzy szyki.Neurolog dwóch ze mam nerw trojdzielny ale w rezonanse nic nie wykazało , od roku tabletki nie pomagają. Nie mogę chodzić daleko. Nogi mi odmawiają po przejściu 100 m. Biorę tegretol od tygodnia. Straciłam prace stres siedzę leze miesiącami. Gdzie się udać znów do następnego neurologa?

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry. Warto zdiagnozować się w kierunku choroby przewlekłego zmęczenia, aczkolwiek należy również zwrócić uwagę, czy przypadkiem objawy nie pojawiły się chociażby po przechorowaniu półpaśca. Jeżeli rezonans nic nie wykazał, to wizyta u kolejnego neurologa nie ma sensu.

Witam, Czy ta choroba może pojawić się w każdym wieku?

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, oczywiście może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej mowa o wieku nastoletnim, a potem około trzydziestki. Seniorzy również mogą na to cierpieć, tyle że u seniorów potrzebna jest bardziej dogłębna diagnostyka.

Dzień dobry, Czy w przychodni o której Pani wspominała podczas programu możliwe są wizyty online? Co jest oferowane w trakcie takiej wizyty, czy możliwe są próby terapii 'podstawowymi' lekami na cfs? Mam na mysli leki takie jak ldn, abilify, mestinon

neurolog Beata Tarnacka
Dzień dobry, pierwsza wizyta może być online, jest ona wówczas informacyjna. Lekiem podawanym w grancie postcovidowym zmęczeniu jest pregabalina, która ma mieć zastosowanie przeciwzapalne. Zalecam, by wejść na stronę Instytutu Reumatologii.

Od dłuższego czasu podejrzewałem u siebie zespół przewklekłego zmęczenia, ale nie wiedziałem co z tym robić. Jestem dorosłym, który nadal uczy się w placówkach szkolnych. Od godziny 8-15 najczęściej. Wracam o 16, nagle jest już 17. Wiem, że moi koledzy i koleżanki też są zmęczeni, ale ja wejdę do pokoju i to całe zmęczenie mnie dobija. Siadam, nagle się kładę i nie jestem w stanie wstać, czasem nawet do mycia. Jak można gospodarować energią po całym dniu, w czasie dnia pracy umysłowej, gdzie ciągle z tyłu głowy to widmo zmęczenia jest obecne?

neurolog Beata Tarnacka
Jeżeli trwa to dłużej niż 3 miesiące, zapraszamy na konsultację lekarską np. do instytutu czy do lekarza POZ celem wykluczenia innych chorób, które powodują zmęczenie. To jest rzeczywiście typowy objaw, że jest Pan w stanie wygospodarować energię na pracę lub naukę, ale brakuje jej już na życie rodzinne i prywatne. Niestety nie ma na to żadnej recepty. Traci na tym życie towarzyskie, dlatego radą jest odpoczynek w pracy/w szkole, poinformowanie pracodawcy czy dyrektora placówki, że np. w trakcie przerwy powinien się Pan położyć. To musi być odpoczynek polegający na relaksie, a nie na rozmyślaniu o problemach.