Witam Pani Mecenas, jedna z firm pożyczkowych strasznie mnie nagabuje. Koszty pożyczki jak się okazało są ogromne, nie jestem w stanie ich spłacać. Ciągle mnie straszą, że mi wszystko zabiorą. Słyszałam, że żądanie zwrotu nieuczciwie wysokiej pożyczki może być przestepstwem. Czy to prawda? I mogę iść z tym na policję?

Karolina Pilawska
Do tej kwestii możemy podejść dwutorowo. Po pierwsze – ma Pani racje, że żądanie zwrotu pożyczki i kosztów okołopożyczkowych znacząco zawyżonej wysokości niewspółmiernej do bazowej kwoty pożyczki może być uznane za przestępstwo z artykułu 304 k.k. Przy pożyczkach zawieranych na okres dłuższy niż 30 dni mamy uregulowaną wysokość kosztów okołopożyczkowych – może być to maksymalnie 45% kwoty pożyczki. Jeżeli zatem firma pożyczkowa wyliczyła te koszty na poziomie wyższym to jej działanie może podpadać pod ten artykuł. Jak najbardziej można zgłosić się z tym na policję. Warto także przeanalizować czy Pani umowa została skonstruowana w sposób zgodny z prawem. Często jest tak, że tego rodzaju umowy są obarczone wadami prawnymi, które mogą powodować jej nieważność, albo obowiązek zwrotu kosztów w niższej wysokości niż oczekuje tego firma pożyczkowa. Jest wiele stowarzyszeń, które za darmo analizują tego typu umowy i warto z tego skorzystać – może to znaleźć w internecie. Można także rozważyć zgłoszenie takiej sytuacji do UOKiK, który ma pod lupą tego rodzaju firmy i ich działalność. Na pewno nie może się Pani bać, ponieważ windykacja musi być prowadzona w granicach prawa i nikt nie może Pani zastraszać, ani Pani grozić.

Dzień dobry.Mam zajęcie komornicze.niedawno wróciłam do pracy.Wiem ,że komornik może zająć do 25%z wynagrodzenia.Pracodawca przelewa wyliczoną sumę na konto komornika ale ja nie otrzymuję na konto najniższej krajowej .Podobno teraz jest to kwota 2784 netto natomiast mi pracodawca wypłaca na konto ok 2500.Czy mogę coś z tym zrobić ?

Karolina Pilawska
W 2023 roku obowiązują nas nowe zasady związane z zajęciami komorniczymi. Nie jest prawdą, że komornik może zająć 25% wynagrodzenia. Natomiast wolne od zajęcia będzie minimalne wynagrodzenie za prace, które w tym roku zmieniało się dwukrotnie. Aktualnie – minimalne wynagrodzenie na rękę to 2784 złotych netto i ta kwota powinna być Pani przelewana pomimo zajęcia komorniczego. Kwestia do wyjaśnienia czy jest Pani zatrudniona na ½ czy ¼ etatu – przy mniejszym wymiarze pracy komornik może zająć odpowiednio 50% i 25% minimalnego wynagrodzenia. Co może Pani zrobić – na pewno trzeba wyjaśnić tę kwestię z komornikiem, który prowadzi Pani postępowanie egzekucyjne. Kancelarie komornicze działają w określonych dniach i godzinach w tygodniu, więc warto tam zadzwonić i spróbować umówić się z komornikiem na spotkanie. Być może w Pani sytuacji wchodzą w grę inne okoliczności, które powodują, że dostaje Pani niższe wynagrodzenie. Proszę też pamiętać, że w 2024 roku ponownie wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę zmieni się dwukrotnie (od 1 stycznia 2024 roku – 3221, 98 na rękę, od 1 lipca 2024 roku – 3261,53 na rękę) i to również będzie miało wpływ na wysokość zajęć, których może dokonywać komornik.

Co mam zrobić zostałam odzukana na pracownika banku na 40 tys zł sprawa zgłoszona na policję oni się tak tym zajmuje że prawie wcale jestem na macierzyńskim za 3 msc zostaje bez środków finansowych co w tym przypadku

Karolina Pilawska
Przede wszystkim warto ponaglić organy ścigania aby podjęły odpowiednie działania, czyli np. wysłać wniosek o przyspieszenie podjęcia czynności w postępowaniu, można też napisać skargę jeśli policja naprawdę długo nie podejmuje czynności w sprawie. Warto nawet zadzwonić do policjanta, który zajmuje się Pani sprawą i ustalić na jakim etapie jest sprawa. Może Pani również przedstawić swoją trudną sytuację finansową temu policjantowi. Bo to też człowiek i może inaczej spojrzeć na Pani sprawę jeśli uświadomi sobie w jak ciężkim położeniu się Pani znalazła. Z mojego doświadczenia wynika, że takie działanie może przynieść efekt.