Witam serdecznie, mam pytanie, bardzo proszę o poradę. W miesiącu maju tego roku zmarł mój brat. Bratowa odrzuciła spadek po mężu, następnie złożyła do sądu rodzinnego wniosek o rozpatrzenie odrzucenia spadku przez małoletniego-dziecko ma kilka lat. Podobno na tym etapie - sąd nakazał udowodnić, że przyjęcie spadku przez małoletniego będzie niekorzystne. Czy na tym etapie pozostaje czekać, ponieważ w kolejności dziedziczenia są rodzice, następnie rodzeństwo-czyli ja i kolejno moje dzieci. Co należałoby zrobić w tym przypadku, aby sprawę jak najszybciej zakończyć? Czy jako siostra mam prawo co do wglądu w tok sprawy na bieżącym etapie- w sądzie rodzinnym odpowiedź była jednoznaczna, że nie jestem stroną w sprawie i mam cierpiliwie czekać na informacje listowne. Dziękuję za zrozumienie. Życzę miłego dnia.

Eliza Kuna
Postępowania (przed zmianą prawa) o zgodę na odrzucenie spadku przez dzieci trwają niestety wiele miesięcy, a nawet lat. Uważam, że ma Pani tak zwany interes prawny w ustaleniu wyniku tej sprawy. Ponowiłabym pismo do sądu, lub przewodniczącego wydziału o wgląd w akta sprawy. Miłego dnia!

testament w którym wszystkie ruchomości i nieruchomości zapisalem żonie ale mam syna z poprzedniego związku który jest dorosły i nie utrzymuje ze mną kontaktu co w takiej sytuacji?

Eliza Kuna
W takiej sytuacji można rozważyć testament zawierający wydziedziczenie syna.

Dzień dobry. 1.Czy testament napisany ręcznie przez mamę w roku 2018, jest ważnym dokumentem, czy można traktować go poważnie w sądzie? 2. Czy można podważyć w sądzie i cofnąć darowiznę. Mama przepisała wszystko na siostrę i jej męża za dożywotnią opiekę w listopadzie 2023. Natomiast w roku 2018 została zapisana adnotacja u lekarza psychiatry że mama ma stany otępienia. Lekarz poinformował mnie, że jeżeli cokolwiek mama podpisze będzie to unieważnione. Co mona zrobić w takiej sytuacji? Dziękuje

Eliza Kuna
1. Tak. Chyba, że testament został odwołany, lub zmieniony. 2. Szanse odwołania bądź stwierdzenia nieważności darowizny/umowy dożywocia oceniam nisko. Taka sprawa wymaga zaangażowania wielu świadków, dokumentacji medycznej i biegłych psychiatrów i neurologów. Ewentualnie można spróbować powiadomić organy ścigania o wykorzystaniu mamy stanu otępienia.

Dzień dobry, otrzymałam postanowieniem sądu spadek po mamie, nie zgłosiłam tego do urzędu skarbowego i przekroczyłam termin. Czy będę musiała opłacić podatek od spadku i darowizn? Czy da się to jakoś obejść? Jeśli nie to po jakim czasie sprawa się przedawni ?

Eliza Kuna
Jeśli teraz zgłosi Pani spadek do Urzędu Skarbowego będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku z odsetkami. Jest też ryzyko postępowania karno-skarbowego. Warto załączyć tak zwany czynny żal, czyli pismo wyjaśniające z przyznaniem się do błędu. To uchroni przed ewentualną odpowiedzialnością karną, ale nie przed zapłatą podatku i odsetek. Podatki przedawniają się z upływem 5 lat (ale pełnych lat podatkowych) stąd bezpieczniej zakładać termin 6-letni.

Dzien dobry ,moje pytanie dotyczy przekazanego mi aktem darowizny mieszkania jakies 20 lat temu . Jestem jego jedyna włscicielka . Czy po smierci matki mam obowiazek podzielenia sie tym mieszkaniem z bratem ? Czy bratu nalezy sie zachowek od sprzedarzy mieszkania . Mama nie ma zadnego majatku a rowniez nie napisała testamentu. pozdrawiam prosze o nie podawanie moich danych w tv na wizji

Eliza Kuna
Mieszkanie otrzymane od mamy nie podlega podziałowi z bratem, ale bratu przysługuje prawo do zachowku.

Tato zmarł 13 lat temu, mama była właścicielka mieszkania własnościowego. Mama zmarła, czy po tacie muszę przeprowadzić postępowanie spadkowe? Jestem jedyną córką.

Eliza Kuna
Jeśli jedynym istotnym składnikiem po rodzicach jest mieszkanie mamy, jest ona wpisana jako wyłączny właściciel w KW, to postępowanie spadkowe po tacie nie jest konieczne.

Witam, jestem właścicielka 5/6 domu a mój wujek ma 1/6. Czy po jego śmierci będę miała jakiś problem z dziedziczeniem ?

Eliza Kuna
W pierwszej kolejności po wujku dziedziczą: jego żona i dzieci, ewentualnie wnuki. Jeśli ich nie ma do spadku dochodzi rodzeństwo wujka ewentualnie dzieci nieżyjącego rodzeństwa. To oznacza, że kandydatów do 1/6 domu poza Panią może być wielu.

Moi dziadkowie chcą przepisać w testamencie na mnie swój dom. Chcą przy tym wydziedziczyć obie córki (moja mamę i ciocie) abym to ja dostał całość. Czy jest to możliwe i czy córki będą powiadomione, ze zostały wydziedziczone?

Eliza Kuna
Córki mogą zostać wydziedziczone. W testamencie (notarialnym) powinien zostać podany powód wydziedziczenia np. postępowanie niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Wydziedziczenie oznacza także pozbawienie prawa do zachowku. Jeśli zatem dziadkowie albo w darowiźnie, albo w testamencie uposażą Panią – mama i ciocia nie będą miały praw ani do spadku ani do zachowku.

Dzień dobry. Mamy z mężem spisany u notariusza testament. W razie śmierci któregoś z nas, wszystko dziedziczy drugie. Nasza jedyna córka dziedziczy wszystko dopiero po śmierci drugiego z nas. Ma rozdzielność majątkową ze swoim mężem. Czy w kwestii dziedziczenia coś się zmieniło ? Pozdtawoam

Eliza Kuna
Majątek odziedziczony po rodzicach nadal będzie majątkiem osobistym córki.

Jeden z rodziców nie ma praw rodzicielskich i ma długi (również wobec mnie w formie niepłacenia alimentów). Czy moge się zrzec lub jakoś zabezpieczyć przed przekazaniem mi części spadku z długami rodzica gdybym nie dostał informacji o jego śmierci?

Eliza Kuna
Długi alimentacyjne nie są dziedziczne. Co do pozostałych długów można podpisać umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia. Jeśli relacje z ojcem nie pozwalają na podpisanie takiej umowy, to należy odrzucić spadek w ciągu 6 miesięcy od śmierci (ewentualnie od dowiedzenia się o śmierci) ojca. Co kilka miesięcy można udać się do najbliższego USC i urzędnik udzieli informacji czy ojciec żyje, czy zmarł.

Żona otrzymała w darowiźnie mieszkanie od rodziców , przepisała je w testamencie córce. Zmarła. , Czy należy mi się zachowek ?

Eliza Kuna
Tak. Zachowek Panu przysługuje w terminie 5 lat od śmierci żony.

Witam. Mam jedną córkę. Chciałam zrzec się spadku po zmarłym stryju. Czy muszę wystąpić o zgodę do sądu czy mogę iść śmiało do notariusza.

Eliza Kuna
Obecnie zmieniły się przepisy. Jeżeli Pani jako rodzic odrzuca spadek (tak zwany niekorzystny spadek) to już nie musi Pani występować o zgodę na odrzucenie do sądu rodzinnego. Może Pani odrzucić wraz z mężem spadek w imieniu dziecka, albo w sądzie cywilnym, albo przed notariuszem.

Witam, mam pytanie… jeżeli Państwo nie odpowiedzą., to zrozumiem. Moja szwagierka miała mieszkanie, które nabyła w spadku po dziadkach dawno temu, oprócz tego miała samochód kupiony też jakiś czas temu. W lipcu tego roku niestety wzięła ślub, we wrześniu zmarła. Przed ślubem miała spisany testament w którym widnieje zapis, że cały majątek przepisuje na swojego syna. Niestety teraz małżonek chce wytoczyć działo i będzie walczył w zachowek. Dodam, że dziecko zostało bez nikogo, ociec pozbawiony praw… czeka nas batalia z nieszczęsnym małżonkiem. Czy mimo, że cały majtek to odrębna własność tamtemu panu należy się zachowek od wartości mieszkania…?

Eliza Kuna
Zachowek to świadczenie, które przysługuje potencjalnemu spadkobiercy ustawowemu niezależnie od tego czy majątek żony był majątkiem osobistym nabytym przed ślubem. Skoro mąż został pominięty w testamencie niestety zachowek będzie połową tego co by dziedziczył, czyli ¼ wartości majątku żony. sprawdziłabym czy żona za życia dokonała jakichś darowizn mężowi. To obniży wartość zachowku.