Czy jako partner mogę pomóc swojej partnerce w okresie menopauzy?

Karolina Lea Jarmołowicz, ekspertka kampanii mbrace
Oczywiście, że tak! Rola mężczyzn w tym okresie jest szczególnie istotna. Ponieważ ciało kobiety się zmienia, czasem ma ona wątpliwości czy nadal jest atrakcyjna, dlatego miłość, ciepło, uważność i troska mężczyzny w tym etapie życia jest tak ważna. Zachęcam Panów do tego, żeby podkreślali swoim partnerkom częściej w tym czasie, że są dla nich, że ich pożądają, że są dla nich atrakcyjne.

Ile trwa menopauza?

Karolina Lea Jarmołowicz, ekspertka kampanii mbrace
Strickte okres menopauzy trwa około roku, natomiast to, jak będziemy w obszarze psychologicznym przechodziły ten etap jest kwestią bardzo indywidualną.

Jak zmienia się wygląd kobiety po menopauzie?

Karolina Lea Jarmołowicz, ekspertka kampanii mbrace
To jest kwestia bardzo indywidualna, jednak zwykle zmiany hormonalne wpływają na zmniejszenie siły fizycznej, energii codziennej, więc część kobiet narzeka na zatrzymywanie wody, zwiększenie masy ciała. Warto jednak przyjrzeć się swoim nawykom w zakresie aktywności i żywienia. Warto być uważnym na picie wody, ale też wziąć pod uwagę, że zaokrąglanie się boczków nie musi być czymś nieporządanym, czyli nieatrakcyjnym. Każdy etap życia jest wartościowy, a zmiany w naszym ciele niosą za sobą także korzyści.

Czy menopauzę można opóźnić?

Karolina Lea Jarmołowicz, ekspertka kampanii mbrace
Zastanawiam się, dlaczego chciałaby Pani opóźnić ten naturalny etap w życiu każdej kobiety. Czy to się wiąże z jakąś niechęcią? Czy obawami? Czy można go opóźnić - to pytanie do lekarza, ale zachęcałabym, aby przyjrzeć się temu skąd bierze się taki pomysł, aby to zrobić.

Od wielu lat mam mięśniaki, ich rozrost był zatrzymany dzięki spirali Mirena. W tej chwili jestem już w okresie menopauzy, Mireny nie mam prawie od roku. Lekarz mówi że czas na operację histerektomii. Ale słyszałam że często w okresie menopauzy mięśniaki samoistnie znikają. Czy tak jest? I czy jeśli poddam się zabiegowi to lepiej usunąć wszystko czy zostawić jajniki. Mam 50 lat :) pozdrawiam

Karolina Lea Jarmołowicz, ekspertka kampanii mbrace
Rozumiem, że ma Pani jakąś niejasność w zakresie tego, co mówi lekarz i waha się Pani zastosować jego zalecenia, może więc warto skonsultować się z innym lekarzem, by nabrała Pani pewności co do zaleceń leczenia.

Dzień dobry, od 2 lat jestem w menopauzie u jakość mojego życia jest tragiczny ,mam wszystkie objawy od potów i uderzeń gorąca po bezsenność...na chwile obecną nie pracuje od 2 msc bo tak bardzo utrudnua mi to zycie ...oczywiście próbowałam suplementów, ale pomagaly tylko niektóre i na chwile ,jestem pod opieką psychologa ,pani ,ktora zajmuje sie strikte menopauza, wszystkie zalecenia przyjełam i stosuje włącznie, rzuceniem palenia...HTZ pani ginekolog nie chce mi przepisać poniewaz mam wysoki cholesterol i bóle miesniowo szkieletowe ,ktore obecnie badam i oczekuje na wizyte u reumatologa .Nie wiem jak dalej mam funkcjonować czasem myślę, ze o zdrowych zmysłach tego nie przejde

Karolina Lea Jarmołowicz, ekspertka kampanii mbrace
Porusza Pani bardzo wiele aspektów związanych z szerokim spektrum objawów. To ważne, że uczęszcza Pani do psychologa, bo rzeczywiście okres 2 lat występowania tych objawów jest bardzo długi. Może warto rozważyć konsultację z psychoterapeutą (bo psycholog i psychoterapeuta to dwa różne zawody). Może się okazać, że część Pani objawów związana jest strikte z psychologicznym i niekoniecznie związanych bezpośrednio z objawami hormonalnymi, a menopauza była jedynie zapalnikiem do uruchomienia tendencji psychologicznym wpływających na Pani szeroko rozumiane funkcjonowanie psycholigiczne. Psychoterapeuta jest osobą, która prowadzi psychoterapię, a nie jak psycholog pomoc psychologiczną, więc będzie w stanie pracować nad realną zmianą tendencji osobowościowych, wpływających na ten sposób funkcjonowania.

Czy menopauza może się pojawić już u kobiet po 40? Ja mam wrażenie, że ciągle się pocę, za to w nocy z kolei jest zimno. W ciągu nią już sama nie wiem czy mi zimno czy ciepło. Potrafię otworzyć okno żeby się schłodzić. Pozdrawiam Ada

Karolina Lea Jarmołowicz, ekspertka kampanii mbrace
Oczywiście, zdarzyć się może, że po 40 pojawiają się pierwsze objawy przedwczesnej menopauzy. Z mojego doświadczenia jednak wynika, że bardzo często kobiety w okolicach tak zwanego kryzysu wieku średniego wchodzą w jakieś formy menopauzy, ale bardziej w obszarze psychologicznym - myślenia o tym, jak wyglądało ich życie, w jakim punkcie życia są dzisiaj. Zaczyna się taki czas podsumowań i myślenia o tym, co jeszcze przede mną. Kiedy pisze Pani, że ma poty nocne to zastanawiam się, o czym Pani myśli zasypiając, na co nie ma czasem miejsca w trakcie dnia, może jakiś temat Pani przeżywa. Oczywiście warto sprawdzić poziom hormonów, ale jeżeli w tej kwestii wszystko będzie stabilne, to może Pani skonsultować się z psychoterapeutą i pooglądać, czy są jakieś elementy psychologiczne, które mogą wpływać na występowanie tych objawów. Może jakiś lęk? Może jakaś tłumiona złość?

Po 2 tygodniach stosowania HTZ dostałam zapalenia żył. Ginekolog powiedział że jest to zagrożenie życia i nie mogę stosować tej terapii. Powiedział też, że nie mogę stosować ziołowych preparatów które zawierają fitohormony czy jest to prawda ?

Karolina Lea Jarmołowicz, ekspertka kampanii mbrace
Pytania Pani o kwestię, które bezpośrednio należy omawiać z lekarzem, dlatego zachęcam do jak najszybszej konsultacji z endokrynologiem.

Od jakiegoś czasu myślę, że mam depresję, a mam 48 lat i zastanawiam się, czy to może być menopauza...

Karolina Lea Jarmołowicz, ekspertka kampanii mbrace
Oczywiście warto odwiedzić endokrynologa i sprawdzić kwestię hormonalną, bo mogą to już być początki menopauzy. Kiedy pisze Pani o depresji to wyobrażam sobie, że ma Pani na myśli stany obniżonego nastroju - w takim przypadku warto przyjrzeć się okolicznościom życiowym, w jakich się Pani znajduje. Czy są jakieś wydarzenia, które mogą mieć wpływ na samopoczucie, a więc sposób funkcjonowania. Jeśli natomiast te stany obniżonego nastroju przedłużają się niezależnie od okoliczności życiowych, a co gorsze jeśli pojawiają się myśli rezygnacyjne warto jak najszybciej skonsultować się z psychoterapeutą lub/i psychiatrą, aby sprawdzić, czy nie będzie konieczne podjęcie terapii farmakologicznej oraz procesu psychoterapii strickte związanych właśnie z objawami depresyjnymi. Menopauzie często towarzyszą stany obniżonego nastroju, jednak choroba depresja jest czymś bardziej złożonym i może prowadzić do śmierci, dlatego warto sprawdzić, czy takie wsparcie terapeutyczne nie byłoby konieczne, aby te objawy się nie pogłębiły.

Jakie są pierwsze objawy menopauzy?

Karolina Lea Jarmołowicz, ekspertka kampanii mbrace
To jest kwestia bardzo indywidualna, ale do tych najbardziej typowych należą wahania nastrojów, pocenie się, trudności ze snem, bóle mięśni, stawów, czasem obniżone libido, stan obniżonego nastroju. W dużej mierze jednak to jak kobieta przechodzi menopauzę zależy z jednej strony od kwestii zmian hormonalnych, których nieprzyjemne skutki można zniwelować wsparciem farmakologicznym, a z drugiej strony to kwestia sytuacji życiowej, w jakiej się znajduję. Czy jest zadowolona w miejscu życia, w jakim jest, ze swoich ról życiowych jakie pełni, czy ma partnera/kę, czy czuje się dobrze sama ze sobą. Bo jeśli w tym obszarze coś nie jest takie, jakby chciała, to okres menopauzy i objawy mogą być dla niej trudniejsze.