Jak mam pomóc takiej osobie, która izoluje się od ludzi - nie tylko od osób, które mocno ją skrzywdziły, a od wszystkich, oraz unika świata zewnętrznego?

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka
Jeśli nie wiadomo co zrobić to warto zapytać "jak mogę Ci pomóc?", "co mogę dla Ciebie zrobić?" Ważne jest okazanie wsparcia, zainteresowanie. Wskazanie profesjonalistów (psychologa, psychoterapeuty), którzy mogą pomóc w wyjściu z kryzysu.

Dzień dobry, czy osoba chora na alkoholizm i schizofrenię biorąca leki może normalnie funkcjonować. Jak, zachęcić ją do aktywnego życia ?

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka
Wszystko zależy od nasilenia objawów i tego czy leczenie jest odpowiednie. W schizofrenii przy dobrze prowadzonym leczeniu możliwe są wieloletnie remisje (wycofanie objawów) i osoby chorujące mogą dobrze funkcjonować, pracować, mieć przyjaciół, rodzinę, hobby, zdobywać wykształcenie. Uzależnienie od alkoholu należy również leczyć i także możliwe jest dobre funkcjonowanie. Podwójna diagnoza nie jest wyrokiem.

Jestem pracodawca , mam młodego pracownika chorującego na depresje . Jak z nim postępować ? Jak traktować ? Robi bardzo wiele błędów. Jak zwracać uwagę , jak poprawiać , jak wyegzekwować obowiązki aby nie urazić ? Aby pomóc ale tez wyegzekwować obowiązki ?

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka
Warto zapytać jak można mu pomóc, co pomogłoby mu lepiej wykonywać swoje obowiązki. Może potrzebuje więcej pomocy i Państwo jako pracodawca możecie mu to zaoferować (rozumiem też, że są tu oczywiście ograniczenia). Ważne jest okazanie wsparcia, że sam fakt choroby nie jest przeszkodą, nie oznacza, że pracownik jest gorszy, ale w pracy są obowiązki i to jest ważne aby jak najlepiej je wykonywać. Czasem warto też zrobić zajęcia psychoedukacyjne dla innych pracowników aby wiedzieli czym jest depresja i jak można pomóc.

Dzień dobry, mam chore dziecko. Nerwy strach co będzie zabierają mi zdrowie i chęć do życia trwa już to 6 lat. Nie mogę pogodzić się z tym że mam chorego syna nie potrafię tego zaakceptować.

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka
Sytuacja gdy jest się rodzicem opiekunem chorującego dziecka jest bardzo obciążająca. Dobrze jest zadbać też o swój komfort, swoje zdrowie psychiczne. Pomocna może być terapia, grupy wsparcia dla rodziców/rodzin osób chorujących psychicznie, kontakt z innymi osobami, które mają podobne doświadczenia. Proszę szukać i przyjmować też wsparcie dla siebie.

Dzień dobry. Moje dziecko dzwoniło na telefon zaufania- ze sobie coś zrobi. Zaczelismy terapie u psychologa , czy to wystarczy ? Czy koniczny jest psychiatra ?

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka
Po pierwsze ważne jest zauważenie problemu i potraktowanie go poważnie. Ważne jest aby córka wiedziała też, że ma w rodzicu/rodzinie wsparcie. Warto skorzystać też z konsultacji u psychoterapeuty/psychiatry. Najważniejsze nie bagatelizować takich komunikatów.

Córka ma stany lękowe i niechce jeść. Mieliśmy pogrzeb bliskiej osoby i ona trzyma to i w sobie i izoluje się. Gdzie sue udac oprócz psychiatry.

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka
Pomocne mogą być Centra Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży tam można uzyskać darmową pomoc. Jeśli nie ma dostępu do Centrum to można udać się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Warto zgłosić się do psychoterapeuty aby bliżej przyjrzeć się problemowi. Należy pamiętać, że wsparcie w rodzinie i w najbliższym środowisku również jest ważne.

Nauczyciel chce wysłać ucznia na badania w zwiazku z zespołem asberga. Ale ja jako rodzic obawiam się że zostanie przypięta mu łatka i wszystkie dzieci będą go traktować jak "glupka". Problemu w nauce nie ma. Jedyne co nam sprawia problem to ze grupa kolegow z klasy go odsuwa i śmieje się z niego. Moge prosic o podpowiedź

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka
Jako rodzic może Pani zdecydować o diagnozie. Natomiast Fachowa diagnoza może pomóc w zrozumieniu problemu (może też być tak, że dziecko nie otrzyma diagnozy). Rozumiem, że strach przed stygmatyzacją jest silny ale warto rozważyć możliwość diagnozy. Jeśli okaże się, że są podstawy do diagnozy to wtedy będzie można zaplanować odpowiednie wsparcie.

Proszę o informację co w sytuacji gdy śni mi się codzienne ,że popełniam samobójstwo w różny sposób, jest to męczące bo się nie wysypiam , gdzie szukać pomocy i czy trzeba.

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka
Jeżeli dany objaw/sytuacja przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu - a Pani przeszkadza, przez sny nie może Pani spać - to znaczy, że trzeba sobie pomóc. Najlepiej udać się do psychoterapeuty lub psychiatry na konsultacje. Może Pani sprawdzić czy w pobliżu Pani miejsca zamieszkania jest Centrum Zdrowia Psychicznego i tam za darmo uzyska Pani pomoc.