Rak szyjki macicy, rak trzonu macicy – objawy, przerzuty i leczenie

Fot: Rido / fotolia.com

Aby wykryć raka szyjki macicy w pierwszej fazie, niezbędne są badania cytologiczne. Wirus brodawczaka ludzkiego można złapać na skutek kontaktu seksualnego z chorą osobą. Objawy raka trzonu macicy to upławy, krwawienia międzymiesiączkowe oraz ból w podbrzuszu. Leczenie nowotworów macicy polega na zabiegu chirurgicznym, radioterapii, chemioterapii oraz leczeniu skojarzonym.

Wykrycie nowotworu szyjki macicy w fazie przedinwazyjnej daje 99% szans na wyleczenie. Natomiast podjęcie leczenia drugiego stadium daje już tylko 50 proc. szans na powodzenie.

Zobacz film: Nowy system opisywania wyników cytologicznych. Źródło: 36,6.

Rak macicy – rodzaje i rokowanie

Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym, który powstaje na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (w szczególności typami HPV16 i HPV18). Nowotwór nie ujawnia się jednak od razu po zakażeniu. Początkowym stadium jest tzw. śródbłonkowa neoplazja szyjki macicy (CIN), inaczej zwana dysplazją lub rakiem przedinwazyjnym. Jest to stadium, które nie jest zagrażające dla zdrowia kobiety, jednakże nieleczone może prowadzić do fazy inwazyjnej, czyli nowotworowej. Neoplazja przebiega w sposób utajony, a jej objawy są mało charakterystyczne dlatego jedynym sposobem jej wykrycia są regularne, profilaktyczne badania cytologiczne. Przedinwazyjny rak szyjki macicy może rozwijać się niezauważony od trzech do dziesięciu lat, aczkolwiek wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny. Im wyższe stadium zaawansowania nowotworu, tym mniejsze szanse na wyleczenie. 

Do grupy szczególnego ryzyka zachorowań należą aktywne seksualnie, młode osoby przed 30. rokiem życia oraz kobiety, które stosują długoletnią antykoncepcję hormonalną (zwłaszcza jeśli palą papierosy). Należy wspomnieć, że rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym, który może zakończyć się śmiercią. Badania pokazują, że Polska jest pierwszym krajem w Europie pod względem zachorowań na ten rodzaj nowotworu. Statystycznie, codziennie umiera 5 kobiet z powodu raka szyjki macicy. Regularne wizyty u ginekologa mogą temu zapobiec.

Zobacz film: Szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Źródło: 36,6

Czwartym pod względem zachorowalności nowotworem złośliwym kobiet jest rak trzonu macicy. Dotyka on głównie kobiet po menopauzie, jedynie ¼ przypadków zdarza się przed okresem przekwitania. Do czynników ryzyka należą:

  • wiek pomiędzy 50-59 lat,
  • otyłość,
  • pojawianie się cykli bezowulacyjnych,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • przerost endometrium,
  • czynniki genetyczne.

Duży wpływ na rozwój raka trzonu macicy ma długo trwające pobudzenie endometrium przez estrogeny, przy jednoczesnym niedoborze progestagenów.

Rokowania na wyleczenie tego typu choroby są podobne do raka szyjki macicy – im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na wyleczenie oraz mniej obciążającą terapię.

Zobacz film: Objawy raka szyjki macicy. Źródło: 36,6

Rak szyjki macicy – zakrada się po cichu

Istnieje ponad 100 odmian wirusa HPV, które dzielą się na onkogenne (prowadzące do raka) i nieonkogenne (wirusy niskiego ryzyka). Niebezpieczny typ onkogenny to najczęściej HPV 16, 18, 31 i 45. W neoplazji, czyli w początkowym stadium zakażenia wirusem HPV, nie pojawiają się prawie żadne symptomy, które mogą świadczyć o chorobie. Niekiedy zdarzają się krwawienia międzymiesiączkowe, po menopauzie lub zaraz po stosunku seksualnym lub badaniu ginekologicznym. Mogą pojawiać się również brzydko pachnące upławy z domieszką krwi. W stadium inwazyjnym, kiedy guz nowotworowy się rozrasta, mogą pojawić się bóle w dolnej części brzucha oraz w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Czasem można zaobserwować również trudności przy oddawaniu moczu oraz obrzęki nóg.

Objawy raka trzonu macicy

Charakterystycznych objawów wczesnego stadium raka endometrium jest niewiele, aczkolwiek występują w prawie każdym przypadku. Są to przede wszystkim nieregularne i obfite ropne upławy, plamienia u kobiet przed okresem przekwitania oraz krwawienia w terminie 6 miesięcy po ustąpieniu miesiączki (u kobiet po menopauzie). W przypadku zaawansowanego stadium raka trzonu macicy pojawia się ostry ból w podbrzuszu i okolicy krzyżowej oraz krwiste upławami. Chore mają też poczucie wypełnionej miednicy. Diagnozowanie raka trzonu macicy odbywa się poprzez pobranie materiału histopatologicznego uzyskanego po wyłyżeczkowaniu kanału szyjki i jamy macicy.

Zobaczcie na filmie, jakie są objawy raka szyjki macicy:

Zobacz film: Rak szyjki macicy jest spowodowany wirusem. Objawy zarażenia wirusem HPV. Źródło: Co nas truje

Leczenie nowotworów macicy

Leczenie nowotworów szyjki oraz trzonu macicy są podobne. Oba są zależne od stopnia zaawansowania guza nowotworowego oraz jego typu. Najczęściej stosuje się metody chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię oraz leczenie skojarzone (kilka metod jednocześnie). W przypadku wcześnie wykrytego raka szyjki macicy u kobiet, które chcą zachować płodność najczęściej wystarczy usunięcie samej szyjki macicy oraz węzłów chłonnych miednicy, co daje szanse na zajście w ciążę. W trudniejszych stanach nowotworowych niestety należy usunąć całą macicę wraz z otaczającymi ją tkankami oraz węzłami chłonnymi. W przypadku raka trzonu macicy usunięcie macicy wraz z przydatkami jest podstawową praktyką już przy wczesnym rozpoznaniu. Powoduje to permanentną bezpłodność kobiety. W bardziej zaawansowanych stadiach stosuje się leczenie skojarzone. Jeśli pojawiają się przerzuty, to najczęściej stosuje się hormonoterapię za pomocą progestagenów. Przerzuty w nowotworach macicy pojawiają się przede wszystkim poprzez węzły chłonne, dlatego częstą praktyką leczenia jest ich usunięcie operacyjne.

Zobacz film: Metody leczenia raka szyjki macicy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 04.10.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

RR 16.10.2018r.

bardzo ogólne informacje które można znaleźć wszędzie :(

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej