Na czym polega opieka paliatywna w domu lub w hospicjum?

Fot: LPETTET / gettyimages.com

Opieka paliatywna ma za zadanie poprawiać jakość życia, zapobiegać lub uśmierzać ból i łagodzić cierpienia fizyczne osób z zaawansowaną, postępującą oraz źle rokującą chorobą. Jedną z form takiej pomocy jest opieka paliatywna w domu chorego.

Opieka paliatywna to termin pochodzący od angielskiego przymiotnika palliative (łagodzący, uśmierzający). Jako pierwszy wprowadził go kanadyjski lekarz Balfour Mount, który w 1973 r. założył oddział medycyny paliatywnej w Montrealu. Za twórcę współczesnej opieki paliatywnej jest natomiast uznawana Brytyjka Cicely Saunders, która w 1967 r. otworzyła w Londynie Hospicjum św. Krzysztofa, będące światowym centrum opieki hospicyjnej.

Co to jest opieka paliatywna?

Opieka paliatywna według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, 2002) to działanie, które poprawia jakość życia chorych i ich rodzin stających wobec problemów związanych z zagrażającą życiu chorobą, poprzez zapobieganie i znoszenie cierpienia dzięki wczesnej identyfikacji oraz bardzo starannej ocenie i leczeniu bólu oraz innych problemów: somatycznych, psychosocjalnych i duchowych.

Jeszcze kilkanaście lat wcześniej definicja WHO mówiła, że paliatywna opieka to tylko opieka nad chorym w okresie, kiedy choroba nie poddaje się leczeniu przyczynowemu. Aktualnie podkreśla się jednak także potrzebę przewidywania, wczesnego wkraczania i, jeśli to możliwe, zapobiegania wystąpieniu nowych problemów w przebiegu postępującego i zaawansowanego schorzenia. Najważniejszym celem jest poprawa jakości życia chorego i jego rodziny.

W Polsce opiekę paliatywną definiuje Ministerstwo Zdrowia, m.in. w rozporządzeniu z 29 sierpnia 2009 r., gdzie określa ją jako wszechstronną, całościową opiekę nad świadczeniobiorcami chorującymi na nieuleczalne, niepoddające się leczeniu przyczynowemu, postępujące choroby. Działania mają na celu zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym oraz ich uśmierzanie, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych. Rozporządzenie zaleca udzielanie świadczeń gwarantowanych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, wyraźnie zakazując stosowania metod diagnostyki i terapii z zakresu medycyny niekonwencjonalnej, orientalnej i ludowej.

Opieka paliatywna w domu

Opieka paliatywna nad nieuleczalnie chorą osobą ma zapewnić jej możliwie najlepszą jakość życia aż do śmierci. Obejmuje wszechstronne działania lekarzy, pielęgniarek, psychologów, pracowników socjalnych, rehabilitantów, duszpasterzy i wolontariuszy, które powinny zaspokajać potrzeby somatyczne (uśmierzanie bólu, duszności i innych objawów, uwzględniające również rehabilitację i terapię kreatywną), psychosocjalne oraz duchowe chorych cierpiących na przewlekłe, ograniczające możliwości normalnego funkcjonowania i obniżające jakość życia schorzenia, zwłaszcza coraz powszechniejsze nowotwory.

Opieka paliatywna musi zaspokajać te potrzeby gdziekolwiek tego wymaga chory: w szpitalu, hospicjum czy w domu. Dom rodzinny powinien pozostać głównym miejscem opieki, kiedy tylko jest to możliwe. Coraz liczniejsze wyniki badań wskazują, że chorzy na raka chcieliby przeżyć ostatnią fazę życia w dobrze znanym sobie miejscu, jednak w Europie najczęściej umierają w szpitalu lub hospicjum.

Opieka paliatywna w domu wymaga silnego wsparcia rodziny, ale również pomocy odpowiednio przygotowanych specjalistów, czyli tzw. zespołu interdyscyplinarnego, składającego się z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, psychologa, pracownika socjalnego i kapłana. Rodzina chorego powinna mieć również możliwość wypożyczenia bezpłatnego sprzętu medycznego, np. łóżek elektrycznych, balkoników, wózków inwalidzkich, materacy przeciwodleżynowych, nakładek na wannę czy sedes, koncentratorów tlenu, inhalatorów, pomp infuzyjnych czy stojaków do kroplówek.

Zasady opieki paliatywnej w domu chorego muszą uwzględniać odpowiednio częste wizyty specjalistów. Pielęgniarki uczą członków rodziny pewnych czynności niezbędnych do właściwej opieki nad chorym, m.in.:

  • karmienia;
  • technik zmiany pozycji;
  • toalety;
  • wymiany opatrunków;
  • podawania leków (doustnie i podskórnie);
  • obsługi pompy infuzyjnej.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Proces pielęgnowania chorego

Proces pielęgnowania w opiece paliatywnej jest kwestią złożoną, w dużej mierze zależną od stopnia zaawansowania choroby. Definicja opracowana przez WHO podkreśla znaczenie wczesnego objęcia pacjenta opieką jeszcze w okresie aktywnego lub przedłużającego życie leczenia, a także zapobiegania cierpieniu poprzez np. wczesne skuteczne leczenie bólu i stanów naglących w oparciu o badania ukierunkowane na wykrycie zaburzeń biochemicznych (hiperkalcemii, mocznicy, niedotlenienia), przerzutów do ośrodkowego układu nerwowego, kości (zapobieganie złamaniom, rozpoznanie i aktywne leczenie stanu zagrożenia uciskiem rdzenia). Opieka paliatywna powinna również być poszerzana o chorych z przewlekłymi, postępującymi schorzeniami nienowotworowymi.

Bibliografia:

1. Wytyczne Komitetu Ministrów dla państw członkowskich dotyczące organizacji opieki paliatywnej

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 12.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej