Kolonoskopia - jakie są wskazania do wykonania badania?

Fot: gmstockstudio / fotolia.com

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu cienkiego, a zarazem giętkiego instrumentu zakończonego kamerką do odbytu pacjenta w celu obejrzenia układu pokarmowego, w tym całego jelita grubego. Badając śluzówkę, można wykryć bakterie odpowiedzialne za tworzenie się polipów i zgrubień.

Kolonoskopia pozwala wykryć raka jelita grubego, który jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn (na pierwszym miejscu jest rak płuc, a na drugim rak prostaty) oraz drugim u kobiet (na pierwszym miejscu jest rak piersi).

Kolonoskopia - wskazania do badania

Kolonoskopię można podzielić na kolonoskopię diagnostyczną, którą przeprowadza się w celu zlokalizowania chorób przewodu pokarmowego, oraz na kolonoskopię terapeutyczną, w trakcie której usuwane są polipy i guzki. Głównym wskazaniem do przeprowadzenia kolonoskopii diagnostycznej jest badanie profilaktyczne dotyczące raka jelita grubego. Badanie należy również zrobić u pacjentów, u których występują krwawienia z odbytu. Do innych wskazań należy również obecność krwi w kale chorego, silne bóle w dolnych partiach brzucha o niewiadomym pochodzeniu, niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza oraz problemy z wypróżnianiem (zaparcia lub krwiste biegunki). Poza tym, kolonoskopię wykonuje się u osób, które mają stany zapalne jelit (np. wrzody na żołądku).

Kolonoskopię terapeutyczną nazywaną również leczniczą przeprowadza się u pacjentów, którzy mają polipy w ścianach jelita grubego bądź zwężenia, które mogą doprowadzić do rozwijania się chorób lub być pierwotnym miejscem przemian nowotworowych.

Warto również wspomnieć o kolonoskopii profilaktycznej, umożliwiającej sprawdzanie stanu chorego, u którego jest podejrzenie nieswoistego zapalenia jelit, czyli choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. W przypadku tych schorzeń zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworu, dlatego ważne jest przeprowadzenie kolonoskopii regularnie (w zależności od przebiegu choroby).

Kolonoskopia - przygotowania

Przygotowania są niezwykle istotne w przypadku kolonoskopii. Przed planowanym zabiegiem należy poinformować lekarza o chorobach związanych z sercem: nadciśnieniu tętniczym lub chorobie niedokrwiennej serca. Ponadto warto powiedzieć doktorowi o takich dolegliwościach jak:

  • jaskra;
  • cukrzyca (pacjenci są zapisywani na godziny poranne);
  • uczulenie na leki;
  • ciąża;
  • skaza krwotoczna;
  • miesiączka, która wystąpiła w dniu badania;
  • choroba psychiczna.

W zależności od przepisanego przez lekarza leku, pacjent może się różnie przygotowywać do badania. Najczęściej chorym podawany jest preparat Fortrans. Może to być również CitraFleet, Eziclen lub Moviprep. W przypadku Fortransu jeśli badanie kolonskopowe jest rano, picie roztworu należy rozpocząć w godzinach popołudniowych (14.00 - 15.00). Rozpuszczony w jednym litrze wody preparat trzeba pić co 15 minut. Łącznie pacjent wypija 4 litry płynu. Jeśli pojawią się nudności, dwa litry można wypić wcześnie rano w dniu badania. Do preparatu można dodać cytrynę lub schłodzić go w lodówce. Od rozpoczęcia kuracji do kolonoskopii nie wolno nic jeść. Dozwolone jest wyłącznie picie niegazowanych napojów (wody lub herbaty). Jeśli badanie jest po popołudniu, picie Fortransu można rozpocząć w godzinach popołudniowych (16.00 - 17.00), wypijając dwa litry płynu co 15 minut, a kolejne dwa litry dokończyć rano.

Zobacz film: Dlaczego watro wykonywać kolonoskopie? Źródło: 36,6

Kolonoskopia - dieta

W przypadku kolonoskopii należy zachować ścisłą dietę, dzięki której pacjent przygotuje się do badania. Trzy dni przed planowanym badaniem nie można jeść ziarnistego pieczywa oraz owoców pestkowych (np. winogron). W dniu poprzedzającym kolonoskopię warto zjeść lekkostrawne śniadanie, w którym może się pojawić kromka chleba z masłem, jajko na twardo oraz wędlina. Między godziną 13.00 a 15.00 można zjeść obiad w postaci zupy - kremu lub przecedzonego bulionu. Natomiast od godziny 15. niewskazane jest spożywanie jakichkolwiek posiłków, które mogą utrudnić badanie. Dobrym rozwiązaniem na łaknienie jest picie dużej ilości wody, herbaty, klarownego soku, a także ssanie landrynek. W dniu badania nie wolno nic jeść. Można jedynie pić wodę do dwóch godzin przed kolonskopią. Jeśli zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, wodę można pić jedynie do sześciu godzin przed badaniem.

Zobacz także: Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem

Kolonoskopia - przebieg badania

Kolonoskopię zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po założeniu odzieży ochronnej, pacjent kładzie się na leżance w pozycji embrionalnej. Na początku lekarz ogląda odbyt, może również użyć palców do przeprowadzenia badania per rectum. Kolejnym krokiem jest wydmuchiwanie powietrza z odbytu, które umożliwia obejrzenie ścian jelita grubego. Endoskop wprowadzany jest stopniowo do końca jelita. W trakcie kolonskopii z ciała pacjenta mogą wydobywać się płyny oraz gazy, jednak jest to naturalny odruch, którego nie trzeba się wstydzić. Badanie trwa od 15 do 45 minut.

Kolonoskopia - po badaniu

Po kolonoskopii możliwe jest odczuwanie wzdęć i skurczy, które mijają po oddaniu wiatrów. Można również normalnie jeść oraz wrócić do aktywności fizycznej. W przypadku osób, którzy mieli znieczulenie miejscowe lub ogólne, nie wolno prowadzić samochodu przez 12 godzin. Pacjent może opuścić szpital po 2 godzinach od przeprowadzenia badania kolonoskopowego.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 12.02.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej