Jakie są przyczyny łuszczącej się skóry u niemowlaka? Pielęgnacja

Fot: Catherine Delahaye / gettyimages.com

Łuszcząca się skóra u noworodka może początkowo wzbudzać zaniepokojenie rodziców. Często przyczyna tkwi w fizjologicznym procesie wynikającym z dojrzewania naskórka. W niektórych przypadkach może być zwiastunem alergii pokarmowej lub atopowego zapalenia skóry.

Łuszcząca się skóra u noworodka jest normalnym procesem związanym z rozwojem naskórka i może wystąpić nawet kilka razy w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Już kilka dni po porodzie noworodek zaczyna wykazywać tendencję do łuszczenia się szczególnie na rękach, stopach, na twarzy, pod pachami, na zgięciu kolan i łokci. Jest to związane z nagłą zmianą wilgotności jego otoczenia.

Zobacz także:

Jak zwalczyć ciemieniuchę – domowe i specjalistyczne rozwiązania

Sucha skóra głowy u niemowlaka lub starszego dziecka – problem nie tylko estetyczny

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja

Przyczyny łuszczenia się skóry u noworodka i niemowlaka

Łuszcząca się skóra utrzymuje się nawet do miesiąca od urodzenia. Poporodowe łuszczenie się naskórka jest typowe, ponieważ w ciąży dziecko chronione było przez maź płodową, a ponadto przebywało w środowisku wodnym. Po porodzie nagle znajduje się w innych warunkach zewnętrznych – bardziej suchych i niesprzyjających. Zazwyczaj łuszczenie się mija samoistnie. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy sucha, wrażliwa, lekko zaczerwieniona i schodząca skóra jest oznaką czegoś innego.

Kiedy skóra zaczyna się łuszczyć w okolicy czoła dziecka, może to świadczyć o ciemieniusze – łagodnej postaci łojotokowego zapalenia skóry. Choroba pojawia się w miejscach wzmożonej aktywności gruczołów łojowych, np. na owłosionej skórze czy łuku brwi. Widoczna jest w postaci pomarańczowych, żółtych lub białych strupów czy łusek.

Złuszczanie się skóry na kończynach dziecka lub w okolicach brzucha może być efektem reakcji alergicznej na stosowane kosmetyki lub proszek do prania. Pranie ubranek noworodka w silnych detergentach może powodować reakcje uczuleniowe w miejscach kontaktu tkaniny z ciałem. Przy silnych reakcjach alergicznych nawet pościel rodziców czy ich elementu ubioru mogą powodować zmiany skórne. Ponadto za problemem schodzącego naskórka może stać alergia na określony czynnik pokarmowy, najczęściej mleko matki. Przyczyną łuszczącej się skóry, w tym łupieżu, mogą być również infekcje grzybicze. Obserwuje się wówczas uporczywe swędzenie i silne przesuszenie naskórka.

Atopowe zapalenie skóry u noworodka i niemowlaka

Łuszcząca się skóra u małego dziecka może świadczyć o atopowym zapaleniu skóry (AZS). Bardzo rzadko diagnozuje się je u noworodków, gdyż rozwija się zwykle od 2. miesiąca życia. Przyczynami mogą być zarówno czynniki genetyczne, jak i kontakt z powszechnie występującymi alergenami, w tym sierścią zwierząt, określonym pokarmem, pyłkami i roztoczami. Objawami AZS są:

  • sucha skóra;
  • zmiany rumieniowate;
  • drobne pęcherzyki i nadżerki;
  • grudki.

Leczenie i pielęgnacja łuszczącej się skóry

Jeżeli pediatra rozpozna atopowe zapalenie skóry, w pierwszej kolejności należy usunąć czynnik, który wywołuje alergię, np. mleko, określone pokarmy. Nie mniej ważna jest pielęgnacja, ponieważ skóra noworodka i niemowlęcia jest wyjątkowo delikatna, wymaga dodatkowego nawilżenia i wzmocnienia bariery lipidowej.

Najlepiej w pielęgnacji suchej i łuszczącej się skóry małych dzieci sprawdzają się kosmetyki wzbogacone w emolienty. Kremy lub balsamy należy aplikować na skórę nawet kilka razy dziennie, w tym przede wszystkim po kąpieli. Ponieważ skóra dziecka z AZS lub innymi chorobami dermatologicznymi jest bardzo delikatna, nie można jej trzeć ręcznikiem, a jedynie odsączać wodę poprzez delikatne przyciskanie ręcznika do skóry. Jeśli stosowanie kremów z emolientami nie jest wystarczające, warto rozważyć kupno kosmetyków wzbogaconych w d-pantenol i alantoinę. Zamiast w standardowe mydło dla dzieci warto zaopatrzyć się w płyny z dodatkiem emulsji emoliacyjnych. Nawilżają skórę malucha już podczas mycia i uzupełniają niedobory dwuwarstwy lipidowej. Każdorazowo kąpiel nie powinna być dłuższa niż 10 minut. Im czas kąpieli się wydłuża, tym skóra ulega większemu wysuszeniu. Poza emolientami dobrze na skórę niemowląt działają specjalistyczne oliwki, które pomagają zmiękczyć i wygładzić skórę. Warto jednak pamiętać, że zarówno kremy, balsamy, jak i oliwki najlepiej jest nakładać na lekko wilgotną lub dopiero co wytartą skórę. Wówczas wchłania ona znacznie więcej produktu.

Naturalne sposoby walki z suchą i łuszczącą się skórą dzieci

Stosowanie odpowiednich kosmetyków przeciwko suchej i łuszczącej się skórze warto wspomagać naturalnymi, domowymi metodami. Zanim jednak wprowadzi się je w życie, należy skonsultować się z pediatrą. Do najpopularniejszych metod zaliczają się:

  • letnia kąpiel z dodatkiem kilku kropel oleju lnianego lub oliwy z oliwek;
  • przemywanie miejsc łuszczenia się mieszaniną wody i płatków owsianych;
  • smarowanie skóry głowy olejem lnianym z niewielkim dodatkiem naturalnego olejku sandałowego.

Budowa i funkcje skory

36,6

Bibliografia

1. Lyons J.J., Milner J.D., Stone K.D. (2015). Atopic dermatitis in children: clinical features, pathophysiology, and treatment. Immunology and allergy clinics of North America, 35(1), 161–183.

Data aktualizacji: 07.05.2021,
Opublikowano: 08.05.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej