Jak zwalczyć ból głowy? Leczenie farmakologiczne i domowe sposoby

Fot: DDrockstar / fotolia.com

Ból głowy może pojawić się nagle – w wyniku niedotlenienia, przemęczenia czy stresu. Często towarzyszy chorobom takim jak grypa. Silny ból głowy może być objawem poważniejszych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze.

Ból głowy u zdrowej osoby pozwoli zwalczyć tabletka z ketoprofenem lub ibuprofenem. Pomocne mogą okazać się także kąpiele w ciepłej wodzie, dotlenienie mózgu na krótkim spacerze czy zastosowanie okładów. Silny i ciągły ból głowy wymaga interwencji lekarskiej.

Ból głowy – przyczyny

Wśród głównych czynników, które mogą spowodować ból głowy, występuje niedostateczna ilość snu oraz długotrwałe przebywanie w hałaśliwym otoczeniu. Nadwyżka decybeli powoduje zmęczenie, a ono z kolei może skutkować bólem głowy. Brak ruchu na świeżym powietrzu również może przyczynić się do takich dolegliwości, podobnie – niewłaściwe odżywianie i przyjmowanie zbyt małej ilości płynów.

Bóle głowy mogą być charakteryzowane jako napięciowe. Nie są one efektem choroby, a same ją stanowią. Ich przyczyn może być wiele – wśród nich pojawiają się: brak snu i przemęczenie, a także głód. Może je wywołać również niewygodna pozycja, która przyczynia się do napięcia mięśni. Jednak głównym czynnikiem wywołującym napięciowe bóle głowy są emocje, a konkretnie sytuacje stresowe, będący głównym powodem produkcji w organizmie hormonów takich jak kortyzol czy katecholaminy. Pod ich wpływem następuje zwiększenie napięcia mięśni, wzrost ciśnienia tętniczego oraz przyspieszenie akcji serca. Organizm broni się wtedy poprzez rozszerzenie naczyń, które obniża ciśnienie i zmniejsza ryzyko wylewu – jednak oprócz tego wywołuje ból głowy.

Może być on także wynikiem wad wzroku. W przypadku braku ich korekty z użyciem indywidualnie dobranych okularów dochodzi do nadmiernego napięcia mięśni oczu, które powoduje ból w okolicy ciemieniowej i czołowej. Jeżeli taką wadą jest jaskra, dolegliwości występują tylko po jednej stronie, a czasem towarzyszą im wymioty.

Ból głowy a nadciśnienie tętnicze

Przy nadciśnieniu tętniczym silny ból głowy pojawia się głównie w przypadku bardzo wysokiej wartości ciśnienia lub jego skokowego wzrostu. Najczęściej występuje rano, kiedy poziom ciśnienia krwi jest najwyższy. Ból obejmuje okolicę potylicy. Nadciśnienie wymaga leczenia po skonsultowaniu z lekarzem, który na podstawie badań dobierze odpowiednie leki – w przypadku tej choroby nie wystarczą zwykłe środki przeciwbólowe.

Ból głowy – co robić, kiedy pojawia się w ciąży?

U kobiet w ciąży przyczyny bólu głowy, które mogą oddziaływać na niego najbardziej, są niezależne od przyszłej matki i ich wyeliminowanie jest niemożliwe. Podczas ciąży następuje zwiększona produkcja hormonów: progesteronu oraz estrogenu. Są one potrzebne po to, by dziecko zdrowo się rozwijało. Jednak to, co korzystne dla dziecka, niekoniecznie musi mieć równie pozytywne działanie na matkę. Nadwyżka hormonalna skutkuje zatrzymywaniem się wody w tkankach. Ten proces przyczynia się do powstawania obrzęków, także w obrębie tkanki mózgowej – a to z kolei wywołuje ucisk, na który reagują receptory nerwowe, powodując ból głowy. Nie jest on jednak niebezpieczny ani dla matki, ani dziecka. Jego intensywność może różnić się w zależności od pory dnia. Wcześnie rano bądź bezpośrednio przed pójściem spać może się nasilać i nie pojawiać się podczas wykonywania codziennych aktywności.

Zobacz film: Ból głowy - po jakie metody leczenia możemy sięgnąć? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Ból głowy w ciąży i nie tylko – leczenie i sposoby na ból

Każda ciężarna kobieta powinna wiedzieć, że wszelka interwencja w postaci środków farmakologicznych jest bezwzględnie zabroniona. W takim przypadku należy postawić na naturalne, domowe sposoby na ból głowy. Wśród nich można wyróżnić szereg specjalnych ćwiczeń, dostosowanych do stanu i potrzeb przyszłych mam. Pomagają one w pozbyciu się często towarzyszącego ciąży napięcia mięśniowego. Zdarza się bowiem, że przyczyną bólu jest nadmiernie obciążony kręgosłup. W takiej sytuacji, aby pozbyć się dyskomfortu, należy wygodnie usiąść i delikatnie przechylić głowę w kierunku ramienia, a następnie wytrzymać w tej pozycji kilka sekund. Po powrocie do pozycji wyjściowej trzeba przechylić głowę w drugą stronę. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy, aby rozluźnić mięśnie.

Uniwersalnym sposobem radzenia sobie z bólem głowy jest masaż. Najlepszą metodą jest masowanie twarzy kolistymi ruchami od czoła do skroni. Następnie ruchy te należy skierować na barki. Pomocne będą także lekko chłodzące okłady. Z bólem głowy można poradzić sobie również poprzez przebywanie w cichych i dobrze wentylowanych, ale nie wychłodzonych, pomieszczeniach. Od czasu do czasu warto pozwolić sobie na relaksującą kąpiel w przyjemnie ciepłej wodzie, jednak nie dłuższą niż piętnastominutową.

Aby poradzić sobie z mocnym bólem głowy u zdrowej osoby zazwyczaj wystarcza zażycie tabletki z paracetamolem, ibuprofenem lub kwasem acetylosalicylowym. Takie środki nie powinny być brane często – mogą uzależniać i są czynnikiem sprawczym np. Choroby wrzodowej. Codzienny ból głowy powinien być sygnałem do wykonania badań i zasięgnięcia porady u lekarza.

Zobacz film: Medycyna staropolska - produkty na ból głowy. Źródło: W dobrym stylu


Data aktualizacji: 23.06.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Iwona 01.05.2018r.

Jaki aparat do mierzenia cisnienia jest najlepszy?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej