Jak wygląda układ mięśniowy? Anatomia, funkcje i urazy układu mięśniowego

Fot: fotolia.com

Układ mięśniowy umożliwia poruszanie ciałem i sprawne funkcjonowanie organów. Liczba wszystkich mięśni określana jest zazwyczaj na 450–500. Wyróżnia się trzy rodzaje mięśni: gładkie, poprzecznie prążkowane i mięsień poprzecznie prążkowany serca.

Układ mięśniowy (łac. systema musculorum) to ogół obecnych w ciele mięśni. Zwyczajowo mięsień zbudowany jest z brzuśca oraz ścięgien. Brzusiec to nazwa skupionych włókien mięśniowych. W większości przypadków na jeden mięsień przypada jeden brzusiec, choć istnieją wyjątki, jak np. mięsień dwugłowy ramienia (biceps), który ma dwa brzuśce lub mięsień trójgłowy ramienia, w którym wyróżnia się aż trzy brzuśce. Ścięgna to włókniste twory zbudowane z tkanki łącznej właściwej zbitej. Odgrywają rolę przedłużenia mięśnia do jego przyczepu. Zadaniem ścięgien jest przenoszenie siły skurczu mięśniowego.

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6

Podziały mięśniowe

W medycynie występuje najczęściej 5 podziałów mięśni ze względu na ich kształt, zakres ruchu, rodzaj przyczepu, położenie i ułożenie wzajemne włókien mięśniowych i włókien ścięgna.

Podział mięśni ze względu na kształt

  • mięśnie długie – obecne w obrębie kończyn
  • mięśnie szerokie – wyścielają ściany jamy brzusznej i klatki piersiowej
  • mięśnie krótkie – zlokalizowane w okolicach kręgosłupa
  • mięśnie płaskie – m.in. mięśnie brzucha
  • mięśnie okrężne – znajdujące się wokół ust, odbytu i oczu

Podział mięśni ze względu na zakres ruchu (czynności)

Podział mięśni ze względu na zakres ruchu wskazuje na mięśnie antagonistyczne i synergistyczne. Do mięśni antagonistycznych zaliczane są zginacze (przywodziciele) oraz prostowniki (odwodziciele). Podczas ruchu mięśni antagonistycznych jeden mięsień kurczy się bardziej od drugiego (antagonizm). Mięśnie synergistyczne pracują na zasadzie współdziałania (mięśnie żebrowe, tułowia).

Podział mięśni ze względu na rodzaj przyczepu

  • mięśnie czworogłowe – m.in. uda
  • mięśnie trójgłowe – m.in. triceps
  • mięśnie dwugłowe – m.in. biceps

Podział mięśni ze względu na wzajemne ułożenie włókien mięśniowych i włókien ścięgna (morfologiczne)

Ten podział wyróżnia 5 rodzajów: wrzecionowate (włókna mięśni i ścięgien przebiegają wzdłuż jednej linii), półpierzaste (włókna odchodzą od ścięgna jednostronnie), pierzaste (włókna odchodzą od ścięgna obustronnie), dwubrzuścowe (z udziałem ścięgna pośredniego), podzielone (z udziałem smug ścięgnistych).

Podział mięśni ze względu na położenie

  • mięśnie głowy (mimiczne, żwaczowe, języka, gałki ocznej)
  • mięśnie szyi
  • mięśnie grzbietu
  • mięśnie klatki piersiowej
  • mięśnie brzucha
  • mięśnie kończyn górnych (obręczy kończyny górnej, ramienia, przedramienia, ręki)
  • mięśnie kończyn dolnych (obręczy kończyny dolnej, uda, podudzia, stopy)

Układ mięśniowy to nie tylko mięśnie!

W układzie mięśniowym człowieka występują nie tylko mięśnie. Obecne są również: powięzi, kaletki maziowe, pochewki ścięgien, bloczki mięśni oraz trzeszczki.

Powięzi są specyficznymi błonami zbudowanymi z tkanki łącznej włóknistej, a ich zadaniem jest przede wszystkim osłona zewnętrzna mięśni, grup mięśniowych, a także całej warstwy. Są najczęściej zlokalizowane w kończynach. Odnogi powięzi oddzielają od siebie grupy mięśniowe za sprawą przegród międzymięśniowych dzięki przyczepianiu się do mięśni.

Kaletki maziowe ułatwiają ślizganie się narządów względem siebie, są zlokalizowane między odcinkami narządu ruchu (między kością a ścięgnem lub mięśniem), między skórą a kością oraz między torebką stawową a ścięgnem.

Podobną funkcję do kaletek maziowych spełniają pochewki ścięgien. Zbudowane są z cewek i blaszek pokrywających ścięgno danego mięśnia. Pochewki ścięgien obejmują mięśnie, tworząc krezkę ścięgna.

Ścięgna mięśni owijają się wokół bloczków mięśni, które pełnią dla nich rolę podpory, zmieniając kierunek przebiegu i pociągania mięśni. Charakterystyczne dla nich jest mechaniczne działanie, przypominające punkt podparcia dźwigni. Niemalże identyczną rolę odgrywają trzeszczki.

Urazy i dolegliwości układu mięśniowego

Urazy układu mięśniowego dotyczą najczęściej osób uprawiających sport oraz osób starszych. Wśród najczęstszych urazów można wymienić: naciągnięcie mięśnia, zerwanie ścięgna, naderwanie ścięgna, naderwanie mięśnia lub zerwanie mięśnia.

Wymienionym objawom zawsze towarzyszy silny, nierzadko paraliżujący daną część ciała ból. W przypadku wystąpienia obrzęku, krwiaka oraz trudności w poruszaniu kończyną należy zgłosić się do lekarza. Zazwyczaj wykonywane jest badanie ultrasonografem (USG), które pozwala zdiagnozować uraz i podjąć dalsze leczenie i rehabilitację. Cięższe uszkodzenia (zerwanie ścięgna) wymagają operacji i usztywnienia kończyny za pomocą gipsu.

Choroby układu mięśniowego

Do najczęstszych chorób układu mięśniowego zalicza się atonię, miopatię oraz neuropatię. Atonia to całkowity zanik lub zmniejszenie kurczliwości mięśni. Miopatia obejmuje grupę chorób charakteryzujących się nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni (od obniżenia napięcia mięśniowego po zanik mięśni). Z kolei neuropatia łączona jest z chorobami układu nerwowego. Jej przyczyną jest najczęściej uszkodzenie nerwów, stan zapalny nerwów oraz stosowanie wybranych leków. W przypadku podejrzeń wystąpienia wymienionych chorób konieczna jest wizyta u ortopedy lub traumatologa.

Zobacz film: Czym jest spastyczność mięśni? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 28.03.2018,
Opublikowano: 18.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej