Jak masować brzuch niemowlaka? Starosłowiański masaż brzucha i z użyciem baniek chińskich

Fot. michellegibson / Getty Images

Masaż brzucha jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobiegnięcie kolce jelitowej u małych dzieci. Masowanie brzucha daje dziecku ukojenie i poczucie bezpieczeństwa. Brzuch masuje się przy zaparciach i odchudzaniu. Sporą popularnością w ostatnim czasie cieszy się starosłowiański masaż brzucha.

Masaż brzucha okazuje się nieoceniony w wielu sytuacjach. U małych dzieci zapobiega kolce, łagodzi zaparcia i uspokaja. Masaż brzucha bańką chińską usuwa cellulit i modeluje brzuch. Z kolei popularyzowany przez Władysława Batkiewicza starosłowiański masaż brzucha usprawnia pracę jelit i likwiduje dysfunkcje z zakresu m.in. układu oddechowego, krążenia, pokarmowego, moczowo-płciowego.

Masaż brzucha bańką chińską

Masaż brzucha bańką chińską skutecznie likwiduje cellulit, ujędrnia skórę, modeluje brzuch. Masaż wykonuje się przy użyciu gumowych baniek chińskich, które można kupić w aptece za około 20 zł. Zestaw składa się z 4 baniek różnej wielkości. Potrzebna jest także oliwka do ciała. Samodzielnie wykonywany masaż na brzucha trwa kwadrans i powinien być robiony co 2–3 dni. Wskazana jest seria około 12–15 zabiegów. Za masaż w profesjonalnym salonie płaci się od 50 do 120 zł.

Jak wykonać masaż bańką chińską na brzuch? Zanim rozpocznie się masaż, dokładnie oczyszcza się skórę brzucha i wciera oliwkę. Nakładanie baniek zaczyna się od dolnej części brzucha. Bańkę zanurza się w gorącej wodzie (około 40ᵒC), po czym szybko wyjmuje i osusza. Uciskając wierzchołek bańki, przykłada się ją do brzucha. Powstałe podciśnienie pozwala na przyssanie bańki do skóry. Masaż wykonuje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Żeby odessać bańkę, włada się do niej palec i wpuszcza do środka powietrze. Po masażu trzeba nawilżyć masowane części ciała balsamem lub kremem.

Z masażu bańką chińską nie powinny korzystać osoby z: chorobą nowotworową, zmianami skórnymi, gorączką, zaburzeniami krzepliwości krwi, uszkodzeniami naskórka, nadmiernie rozciągniętą skórą, rozejściem kresy białej.

Masowanie brzucha przy kolce

Masowanie brzucha okazuje się pomocne w zapobieganiu napadów kolki u małych dzieci, ponieważ ułatwia usuwanie gazów z jelit. Masaż brzucha noworodka można przeprowadzać dopiero po odpadnięciu pępowiny i całkowitym wygojeniu miejsca po niej. Masażu brzucha nie powinno się wykonywać, kiedy u dziecka występuje kolka, gdyż odczuwa wówczas spory ból, który przez dotyk zostałby spotęgowany.

Brzuch dziecka powinien być masowany regularnie 3–5 razy w ciągu dnia. W miejscu, gdzie będzie wykonywany masaż, powinno być ciepło i wygodnie. Masowanie przeprowadzić można na przewijaku lub siedząc i trzymając leżące dziecko na udach. Poddawane masażowi dziecko nie powinno być głodne czy bezpośrednio po posiłku. Najlepsza pora na masaż następuje około 30 minut po karmieniu. Dziecko do masażu powinno być rozebrane lub mieć założone cienkie body. Masujący przed przystąpieniem do masażu powinien rozgrzać dłonie i usunąć z nich wszelką biżuterię.

Jak masować brzuch niemowlaka? Do masażu używa się oliwki, którą rozprowadza się wcześniej na dłoniach. Masaż wykonuje się spokojnie, powoli, z lekkim naciskiem. Masaż składa się z następujących ruchów:

  • koło młyńskie – dłonie przesuwa się od klatki piersiowej w kierunku spojenia łonowego i odwrotnie. Każdą ręką powinno się wykonać 3 ruchy;
  • nogi do brzucha – dziecku zgina się nogi w kolanach i przyciąga do brzucha. Ćwiczenie wykonuje się 3 razy, a pozycję utrzymuje się przez 6 sekund. W przypadku gdy nie ma możliwości zgięcia nóg, przez kilka sekund brzuch dziecka lekko uciska się dwiema dłońmi;
  • rozluźnienie – dziecko łapie się za łydki i delikatnie nimi rusza, tak by wprawić całe ciało w ruch;
  • księżyc i słońce – prawą dłonią zatacza się półkole od góry na dół brzucha, a później lewą dłonią robi się koło, zaczynając ruch od dołu brzucha. Ruchy wykonuje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i powtarza 6 razy;
  • ponownie wykonuje się ćwiczenie nogi do brzucha, a po nich rozluźnienie.

Zobacz film i sprawdź jak działa masaż twarzy bańką chińską: 

Zobacz film: Jak działa masaż twarzy bańką? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym jest starosłowiański masaż brzucha?

Starosłowiański masaż brzucha (SMB) określany bywa terapią wisceralną, której celem jest uzyskanie pod wpływem ucisków rozluźnienia i usprawnienia pracy narządów wewnętrznych. Popularyzatorem starosłowiańskiego masażu brzucha jest Władysław Batkiewicz. Metoda wywodzi się z tradycji medycyny słowiańskiej.

Zabieg ma pozytywny wpływ na organizm, w tym m.in.: przyspiesza proces odtruwania organizmu, łagodzi napięcia, przykurcze i bolesne miesiączkowanie, oczyszcza układ trawienny, leczy zatwardzenia, niestrawność i nietrzymanie moczu, aktywuje naturalny proces samoleczenia, poprawia cyrkulację płynów ustrojowych. SMB to manualna terapia dysfunkcji w obrębie układu oddechowego, krążenia, pokarmowego, moczowo-płciowego.

Starosłowiańskiego masażu brzucha według Batkiewicza nie powinno się wykonywać u osób z: chorobą nowotworową, gangreną, chorobą zakrzepowa naczyń krwionośnych, chorobami tkanki łącznej, ciężką postacią gruźlicy, chorobami psychicznymi, chorobami infekcyjnymi przebiegającymi z wysoką temperaturą ciała, chorobami wenerycznymi, ostrą chorobą narządów jamy brzusznej, krwotokami wewnętrznymi, świeżymi ranami w obrębie jamy brzusznej. Przeciwwskazaniem do SMB jest także ciąża.

Masaż przeprowadzany może być przez specjalistę, a po zgłębieniu podstaw teoretycznych i praktycznych samodzielnie. Program terapii wisceralnej to 5–6 zabiegów, których liczba w przypadku poważniejszych schorzeń może być większa.

Bibliografia:

1. Batkiewicz W., Starosłowiański masaż brzucha, Katowice, KOS, 2016.

2. Andrijuk Ł., Labinskij P., Batkiewicz W., Manualna terapia wisceralna – diagnostyka i postępowanie terapeutyczne, „Rehabilitacja w praktyce”, 2016, 1, s. 43-47.

Data aktualizacji: 27.11.2018,
Opublikowano: 23.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej