Polub nas na Facebooku
Czytasz: Żurek czy barszcz biały? Czym się różnią i który jest zdrowszy?
menu
Polub nas na Facebooku

Żurek czy barszcz biały? Czym się różnią i który jest zdrowszy?

barszcz biały

Fot: Slawomir Fajer / gettyimages.com

Żurek i barszcz biały – jedna z nich obowiązkowo musi znaleźć się na wielkanocnym stole. Mimo że wyglądają bardzo podobnie, to różni je sposób przygotowywania i – w zależności od tradycji rodzinnych i regionu – podawane są inaczej. Ale czy są zdrowe i czy warto je w ogóle jeść?

Jak powstaje żurek, a jak barszcz biały?

Aby przygotować pierwszą z zup konieczny jest zakwas, który wytwarza się z mąki żytniej. Wystarczy do naczynia wsypać mąkę oraz przyprawy i zalać ją przegotowaną wodą. Następnie naczynie trzeba przykryć, najlepiej kawałkiem gazy. Dawniej barszcz biały przygotowywano z kiszonych liści rośliny o nazwie barszcz zwyczajny, zaliczanej do selerowatych. Dzisiaj już mało, kto przygotowuje go w ten sposób. Zakwas na barszcz biały robi się również z mąki, ale pszennej. Do ugotowania barszczu białego można także wykorzystać kwaśne mleko zamiast zakwasu. O ile sposób jego przygotowywania się nie zmienia, to wsad zależy już od upodobań i gustu kucharza.

W niektórych regionach do żurku nie dodaje się ani kiełbasy, ani żadnej wędzonki, bo uznawany jest za potrawę typowo postną. Gdzie indziej barszcz biały gotuje się na włoszczyźnie. Czasem, aby stał się bardziej treściwy, doprawia się go śmietaną.

Tak naprawdę to, jak będzie wyglądał żurek czy barszcz biały, zależy od indywidualnych upodobań. Jedni nie wyobrażają ich sobie bez jajka, inni bez białej kiełbasy. Trzeba mieć także na uwadze, że im większy i treściwszy wkład tym większa jest kaloryczność zupy. Zazwyczaj porcja lekkiej zupy to około 50 kcal.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu jajek? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Które jaja wybrać? Które jaja są najzdrowsze? Źródło: 36,6.

Dlaczego warto je jeść?

Teoretycznie obie zupy można rozróżnić po smaku. Zdaniem specjalistów od kuchni i tych, co mają bardziej wrażliwe podniebienie, żurek ma dużo ostrzejszy smak, zaś barszcz biały jest znacznie łagodniejszy. Cała reszta zazwyczaj nie widzi i nie czuje żadnej różnicy.

Na szczęście bez względu na to, po którą zupę sięgniemy, wartości odżywcze są praktycznie takie same. Zatem, dlaczego warto jej jeść? Przede wszystkim dla kwasu mlekowego. Związek ten jest naturalnym probiotykiem, zatem będzie wpływał na regulację mikrobioty w jelitach, wspomagał trawienie oraz stymulację immunologicznych funkcji organizmu. Poprzez wpływ na mikrobiotę, będzie łagodził dolegliwości trawienne i potencjalnie łagodził stany zapalne w jelitach.

Mimo że obie zupy powstają z mąki, to na korzyść żurku przemawia fakt, że powstał on z mąki żytniej, która uchodzi za zdrowszą i bardziej wartościową niż biała. Zresztą każda zupa zrobiona na zakwasie będzie zdrowsza i bogatsza w substancje odżywcze.

Trochę witamin i składników mineralnych

Zarówno w żurku, jak i w barszczu białym znajdziemy trochę witamin i minerałów. Obie zupy dostarczają witamin z grupy B, które wspierają pracę układu nerwowego. Dlatego też zupy te polecane są osobom, które nie najlepiej radzą sobie ze stresem. Obie zawierają także witaminę A, która chroni oczy i zapobiega rozwojowi tzw. kurzej ślepoty. Dodatkowo zawierają trochę potasu, wapnia, żelaza oraz fosforu.

Zobacz film i dowiedz się ile kalorii ma biała kiełbasa:

Zobacz film: Ile kalorii ma biała kiełbasa? Źródło: Wiem co jem

Jak wybrać dobry zakwas?

Bez względu na to, czy przygotowujemy żurek lub barszcz biały, na święta, czy bez specjalnej okazji, warto postawić na zakwas własnej roboty. Przepis nie jest skomplikowany, a dodatkowo zyskujemy pewność, że do zupy nie trafiły żadne ulepszacze ani konserwanty. Do naczynia, np. słoika wystarczy wsypać 7 łyżek mąki i zalać ciepłą, przegotowaną wodą oraz dodać przyprawy: czosnek, liść laurowy i ziele angielskie. Przykryć gazą lub ściereczką i odstawić w miejsce, w którym panuje temperatura pokojowa. Zakwas trzeba kilka razy dziennie dokładnie zamieszać. Gotowy będzie po 4-5 dniach.

Jeśli jednak, mimo wszystko wolimy kupić gotowy zakwas, najlepiej wybierać ten w szklanych butelkach.

Zazwyczaj, jest on równie kwaśny, aromatyczny i nie zawiera konserwantów. Najlepszy będzie ten, który na dnie butelki ma biały osad. Powinien być dość gęsty i pokrywać dno warstwą o grubości ok. 2-3 cm.

Sławomir Kula to magister dietetyki, dietetyk kliniczny, absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prowadzi Poradnię Dietetyczną Świat Odżywiania w Poznaniu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
48
3
Polecamy
Jak odchudzić wielkanocne potrawy?
Jak odchudzić wielkanocne potrawy? TVN zdrowie
Jak zrobić żurek z białą kiełbasą – sprawdzony przepis dla każdego
Jak zrobić żurek z białą kiełbasą – sprawdzony przepis dla każdego Dzień Dobry TVN
Potrawy wielkanocne - przepisy i lista dań.
Co powinno znaleźć się na świątecznym stole?
Potrawy wielkanocne - przepisy i lista dań. Co powinno znaleźć się na świątecznym stole? TVN zdrowie
Jakie przyprawy dodać do rosołu?
Wskazówki dotyczące gotowania
Jakie przyprawy dodać do rosołu? Wskazówki dotyczące gotowania Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby