Polub nas na Facebooku
Czytasz: Złamane kręgi kręgosłupa. Czy po złamaniu kręgosłupa można chodzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Złamane kręgi kręgosłupa. Czy po złamaniu kręgosłupa można chodzić?

Lekarka, która ogląda ogląda prześwietlenie kręgosłupa

Fot: franckreporter / gettyimages.com

Kiedy nastąpi złamanie kręgosłupa, objawy nie zawsze widoczne są od razu. Złamanie kręgosłupa najczęściej jest wynikiem urazu mechanicznego lub zaburzeń w obrębie tkanki kostnej kręgów. Odszkodowanie za złamany kręgosłup możliwe jest do uzyskania. Nie najważniejsze jednak jest zadane sobie pytanie „ile dostane odszkodowania za złamany kręgosłup”, a fakt, jak szybko rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa pomoże wrócić do zdrowia.

Złamany kręgosłup prowadzi często do poważnych skutków zdrowotnych. W zależności od tego, w jakim stopniu został złamany kręgosłup skutki i leczenie będą różne.

Złamany kręgosłup - czy można chodzić?

Sprawność fizyczna uzależniona jest od rodzaju złamania, odcinka w którym doszło do złamania oraz stopnia uszkodzenia rdzenia kręgowego. Kiedy dojdzie do złamania kręgu, chory może kontynuować chodzenie, a nawet jest to wskazane. Pobudzane komórki wytwarzające tkankę kostną spajają uszkodzony krąg. Są również złamania, które nie dają widocznych objawów. Pacjent jest aktywny, a kręgi ulegają w tym czasie pękaniu.

Wśród złamań kręgosłupa wyróżnia się złamanie kręgosłupa stabilne i niestabilne. Złamanie kręgosłupa stabilne jest na tyle bezpieczne, że wyklucza się uszkodzenie rdzenia kręgowego. Szpara złamania nie zagraża pobliskim tkankom. W tym przypadku, często wystarczy leczenie zachowawcze, stosowanie środków dodatkowo stabilizujących odcinek, np. orteza oraz rehabilitacja w tym fizykoterapia. Do złamań stabilnych zalicza się złamanie trzonu kręgosłupa, złamanie blaszki kręgosłupa oraz złamanie wyrostków poprzecznych kręgosłupa.

Złamanie kręgosłupa niestabilne. W przebiegu tego złamania kręgi zostają uszkodzone na tyle, że konstrukcja odcinka jest niestabilna, zmiażdżona a odłamy kręgów zagrażają spójności rdzenia kręgowego. Dochodzi do stanów zagrażających życiu.

Wybuchowe złamanie kręgosłupa

Złamanie kręgosłupa określane wybuchowym złamaniem dotyczy najczęściej odcinka szyjnego. Powstaje w wyniku upadku na głowę z dużej wysokości lub podczas wypadku motocyklowego. Złamanie wybuchowe kręgosłupa jest rodzajem złamania kompresyjnego, gdzie duża siła działająca na trzony kręgów może je zniszczyć poprzez nagły ucisk. Kręgi zostają rozkawałkowane i zmiażdżone, często uciskają i uszkadzają rdzeń kręgowy.

Złamanie osteoporotyczne kręgosłupa

Złamanie osteoporotyczne to rodzaj złamania kompresyjnego kręgosłupa. Ze względu na osteoporozę kości, zaatakowany zmianami kręgosłup jest znacznie mniej wytrzymały na ucisk i ciężar własnego ciała. Na złamanie osteoporotyczne kręgosłupa narażone są osoby obciążone osteoporozą oraz kobiety w wieku pomenopauzalnym. Kiedy w ten sposób zostanie złamany kręgosłup, leczenie skupione jest na odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz dolnej części odcinka piersiowego, ponieważ w tych okolicach występuje złamanie osteoporotyczne.

Złamany kręgosłup szyjny. Złamany kręgosłup - skutki

Uszkodzenie w tym odcinku powstaje najczęściej w wyniku uderzenia w głowę, upadku z wysokości na głowę i skoku do wody. Kiedy nastąpi złamanie trzonu kręgosłupa bez uszkodzenia rdzenia kręgowego, rehabilitacja wspiera szybki powrót do zdrowia. Kiedy jednak wystąpi kompresyjne złamanie kręgosłupa leczenie bywa skomplikowane i czasochłonne, często zaczyna się od operacji. Złamanie kręgosłupa szyjnego jest najbardziej niebezpiecznym dla życia urazem ze względu na najważniejsze ośrodki życia, jakie się tam znajdują, np. ośrodek oddychania. Złamanie w odcinku szyjnym z uszkodzeniem rdzenia kręgowego może wiązać się z porażeniem lub niedowładem kończyn górnych i dolnych, zaburzeniami oddychania, brakiem kontroli pęcherza moczowego czy zwieraczy odbytu.

Złamanie kręgosłupa piersiowego oraz złamanie kręgosłupa lędźwiowego L2

Złamany kręgosłup na tych odcinkach powstaje często w wyniku upadku z wysokości na grzbiet, pośladki, wyprostowane nogi oraz podczas silnego gwałtownego zgięcia kręgosłupa w tym odcinku. Nawet nieznaczne złamanie kręgosłupa piersiowego z przemieszczeniem może powodować zaburzenia neurologiczne, dlatego ważna jest rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa piersiowego.

Złamanie kręgosłupa lędźwiowego L2 i powyżej tego odcinka, rzadko objawiają się zaburzeniami neurologicznymi. Wówczas rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego przebiega spokojniej ze względu na stan niezagrażający funkcjonowaniu organizmu.

Jak działa układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Złamany kręgosłup - objawy

Objawy złamania kręgosłupa nie zawsze są widoczne po urazie. Złamania ukryte kręgosłupa, np. złamanie osteoporotyczne, mogą być bezobjawowe. O wykryciu złamania tego typu informują badania wykonywane na tle innych chorób, np. RTG płuc. Typowe objawy złamania kręgosłupa to obrzęk i deformacja kręgosłupa w odcinku złamania, silny rozlany ból w okolicy złamania promieniujący do kończyn, trudności w chodzeniu, zmiany postawy ciała, obniżenie wzrostu ciała, drętwienie, zaburzenia czucia poniżej miejsca złamania, wiotkość kończyn, zwolniona akcja serca, gorąca i sucha skóra.

Jakie leczenie podjąć?

Kiedy występują patologiczne zmiany leczenie jest konieczne. Często najważniejsza jest pierwsza pomoc. Chorego ze złamanym kręgosłupem należy pozostawić w zastanej pozycji. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy trzeba wykonać resuscytację krążeniowo- oddechową.

Leczenie zależy od rodzaju złamania. Stabilne złamania leczone są zachowawczo z zastosowaniem kołnierzy usztywniających, gorsetów i ortez. Niestabilne złamania wymagają interwencji chirurgicznej i długiej rehabilitacji.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
18
Polecamy
Złamania kompresyjne kręgosłupa – przyczyny, leczenie i rehabilitacja
Złamania kompresyjne kręgosłupa – przyczyny, leczenie i rehabilitacja TVN zdrowie
Uraz kręgosłupa szyjnego lub lędźwiowego – pierwsza pomoc i objawy
Uraz kręgosłupa szyjnego lub lędźwiowego – pierwsza pomoc i objawy TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Agata 65 lat
Jak dlugo trwa leczenie zlamanie blaszki miedzy kregami ledzwiowymi I poprzesuwane kregi. Po jakim czasie mozna wrocic do pracy
Czytaj całość
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby