Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zawroty głowy przy wstawaniu – co jest ich możliwą przyczyną?
menu
Polub nas na Facebooku

Zawroty głowy przy wstawaniu – co jest ich możliwą przyczyną?

Kobieta, która ma zawroty głowy

Fot: 9nong / gettyimages.com

Zawroty głowy przy wstawaniu zawsze są niepokojącą dolegliwością, którą należy skonsultować z lekarzem. Najczęściej spowodowane są przez szybkie zmiany pozycji, np. przy podnoszeniu się z łóżka. Skarżą się na nie szczególnie osoby powyżej 65 roku życia, chociaż mogą dotykać również młodszych osób.

Zawroty głowy przy wstawaniu, zgodnie z definicją, określane są jako złudzenie ruchu kołowego otoczenia lub własnego ciała. Zdarza się, że towarzyszą im nudności, a nawet wymioty. Mogą mieć różne przyczyny, które zmieniają się wraz z wiekiem.

Zawroty głowy przy wstawaniu – czy należy się niepokoić?

Zawroty głowy przy wstawaniu mogą mieć bardzo prozaiczną przyczynę, jak nadużycie alkoholu lub innego środka pobudzającego, co zdarza się przede wszystkim u młodych ludzi. Już sama gwałtowna zmiana pozycji podczas podnoszenia się z łóżka może wywołać uczucie wirowania otoczenia bez powiązania z żadną chorobą. Wynika to z nagłego spadku ciśnienia i wówczas należy po prostu unikać szybkich zmian pozycji ciała.

Niepokojące są te sytuacje, w których występują objawy towarzyszące, które powodują znacznie większy dyskomfort, np. dokuczliwe i nieustępujące nudności czy bóle głowy lub klatki piersiowej. Wówczas zawroty głowy mogą być spowodowane czynnikami neurologicznymi, sercowo-naczyniowymi, psychogennymi, a także laryngologicznymi. Jeżeli mają podłoże chorobowe, występują zwykle w formie nagłych napadów, którym towarzyszy m.in. uczucie lęku, niepewności czy brak stabilności pozycji ciała i chodu. Mogą pojawić się zaburzenia ostrości widzenia, mroczki przed oczami, a nawet zaburzenia neurologiczne, włącznie z upośledzeniem mowy czy zespołem Hornera (opadnięcie powieki górnej, zapadnięcie gałki ocznej i zwężenie źrenicy). Tego typu sytuacje wymagają przeprowadzenia dokładniejszej diagnostyki.

Zawroty głowy przy wstawaniu i kładzeniu się – przyczyny neurologiczne

Nagły ruch może wywołać zawroty głowy przy wstawaniu i kładzeniu się o przyczynach neurologicznych – wynikają one głównie z uszkodzenia narządu przedsionkowego w uchu wewnętrznym, włókien przewodzących, jądra przedsionkowego w pniu mózgu lub innych struktur mózgu, które odpowiadają za utrzymanie równowagi. Może je wywoływać uraz w obrębie ucha wewnętrznego, nowotwór, zapalenie błędnika lub niedokrwienie. Zaburzenia równowagi są konsekwencją tzw. wodniaka błędnika w przebiegu choroby Meniere'a (polega na gromadzeniu się płynu w uchu wewnętrznym).

Problemy neurologiczne są jedynie niewielkim procentem wielu możliwych przyczyn zawrotów głowy. Do zaburzeń dochodzi też w wyniku udaru, guzów, stwardnienia rozsianego czy niewydolności krążenia kręgowo-podstawnego. Mogą występować także w przypadku chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, np. cukrzycy, niewydolności nerek czy niedoczynności tarczycy.

Zawroty głowy przy wstawaniu i schylaniu – inne możliwe przyczyny

Jeżeli doszło do silnego uderzenia w głowę, po którym występują zawroty głowy przy wstawaniu i schylaniu się, może to świadczyć o wstrząśnieniu mózgu. Połączone natomiast z silnym odczuwaniem głodu czy drżeniem rąk są charakterystyczne dla hipoglikemii (wynikającej np. z przedawkowania insuliny). Uczucie wirowania powoduje również nadmierny wysiłek fizyczny, zwłaszcza wykonywany w wysokiej temperaturze otoczenia. Występują wówczas nudności, skurcze rąk i nóg, a także bóle brzucha. Skóra staje się zimna, ale mimo to widoczne są na niej obfite poty.

Zawroty głowy są charakterystyczne w przypadku anemii, ale mogą też występować na skutek wielogodzinnej pracy przy komputerze. Silne zaburzenia równowagi dotykają też osoby, które mają źle dopasowane okulary – np. kupują je w niesprawdzonych miejscach (np. na bazarach, w hipermarketach czy przez internet), bez konsultacji okulistycznej.

W groźniejszych przypadkach objawy powiązane z zawrotami głowy mogą wystąpić na skutek zatrucia toksynami lub bakteriami. Występują wówczas z wysoką temperaturą, wymiotami, biegunką i wysypką.

Zobacz film: Ból głowy - jaki lek zadziała najszybciej? Źródło: Wiem co jem. Wiem co kupuję

Zawroty głowy podczas wstawania – kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Wskazaniem do konsultacji lekarskiej w przypadku zawrotów głowy są wszelkie dodatkowe objawy towarzyszące. Zawsze należy zasięgnąć dodatkowej porady specjalisty, jeżeli towarzyszy im uciążliwy ból głowy. Bardzo niebezpieczne są sytuacje, kiedy zawroty głowy podczas wstawania prowadzą do utraty przytomności, zaburzeń widzenia czy mrowienia w kończynach. Ból w klatce piersiowej czy utrzymująca się gorączka również mogą mieć podłoże chorobowe, podobnie jak sztywność karku. Jeżeli doszło w niedawnym czasie do urazu głowy, to pojawiające się dolegliwości i zawroty głowy również należy łączyć z możliwym uszkodzeniem mózgu. Jeżeli doszło do wypadku, to każde pogorszenie samopoczucia w przeciągu kolejnej doby należy wiązać bezpośrednio z nim, co jest wskazaniem do konsultacji medycznej.

Leczenie jest zawsze uzależnione od przyczyny, a jego celem jest zmniejszenie lub całkowita eliminacja uciążliwych dolegliwości. W przypadku zmian neurologicznych, sercowo-naczyniowych czy psychogennych stosowane jest leczenie farmakologiczne, często z użyciem betahistyny.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
152
18
Polecamy
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Nerwica neurasteniczna - czym jest i jak wygląda leczenie?
Nerwica neurasteniczna - czym jest i jak wygląda leczenie? Dzień Dobry TVN
Zaburzenia równowagi i zawroty głowy – czym są spowodowane i jak się objawiają?
Zaburzenia równowagi i zawroty głowy – czym są spowodowane i jak się objawiają? TVN zdrowie
Zaburzenia błędnika – objawy choroby i domowe sposoby leczenia
Zaburzenia błędnika – objawy choroby i domowe sposoby leczenia TVN zdrowie
Komentarze (1)
Ola
Bardzo mi to się przydało
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?