Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zastosowanie promieniowania ultrafioletowego (UV) w kosmetologii – rodzaje promieniowania UV, fototerapia i zastosowanie promieniowania w lampach do paznokci 
menu
Polub nas na Facebooku

Zastosowanie promieniowania ultrafioletowego (UV) w kosmetologii – rodzaje promieniowania UV, fototerapia i zastosowanie promieniowania w lampach do paznokci 

Młoda kobieta dotyka swojej skóry

Fot: utkamandarinka / stock.adobe.com

Wiele mówi się na temat szkodliwości promieniowania ultrafioletowego (UV), a przy tym pomija się jego zbawienne właściwości, które cenione są przede wszystkim przez dermatologów. Promieniowanie UV wykazuje działanie immunomodulujące oraz przeciwzapalne, które pozwala na za leczenie wielu chorób skóry w tym, m.in. trądziku, łuszczycy, twardziny skórnej oraz atopowego zapalenia skóry. Promieniowanie ultrafioletowe wykorzystywane jest w fototerapii, czyli leczeniu światłem. Nie bez znaczenia jest to, że ten typ promieniowania stosowany jest również w lampach, służących do utwardzania lakieru hybrydowego.

Już w czasach starożytności doceniano pozytywny wpływ światła słonecznego na samopoczucie i kondycję psychiczną. Szczególną popularnością promieniowanie słoneczne cieszyło się w XIX w., kiedy to wykorzystywano je do leczenia gruźlicy. Lecznicze zastosowanie tego rodzaju promieniowania zyskiwało na popularności, aż do momentu wynalezienia antybiotyków. Obecnie promieniowanie UV wykorzystywane jest w kosmetologii i dermatologii.

Rodzaje promieniowania ultrafioletowego wykorzystywanego w kosmetologii

Promieniowanie ultrafioletowe (UV), zwane także promieniowaniem nadfioletowym, może oddziaływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na organizm człowieka. Niebezpieczna dla zdrowia jest w szczególności zbyt długa ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony (kremów z filtrem). Wśród typów promieniowania ultrafioletowego można wyróżnić:

  • promieniowanie UVC, które charakteryzuje się długością fal na poziomie 100-280 nanometrów. Jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery, dlatego też nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka. Tego typu promieniowanie nie jest wykorzystywane w kosmetyce,
  • promieniowanie UVB, które charakteryzuje się długością fal na poziomie 290-320 nanometrów i stanowi ok. 5% promieniowania UV, które dociera do ziemi. Ten rodzaj promieniowania odpowiada za poparzenia skórne, opaleniznę, a także przyśpiesza proces starzenia się skóry i jest odpowiedzialny za większość nowotworów skóry,
  • promieniowanie UVA, charakteryzuje się największą długością fal (320-400 nanometrów) i stanowi 95% promieniowania UV, docierającego do powierzchni ziemi. Przyczynia się do fotostarzenia się skóry, a także do zmian o charakterze nowotworowym [1].

Fototerapia (światłoterapia) – leczenie światłem

Fototerapia, nazywana również światłolecznictwem, jest popularną metodą leczenia, stosowaną zarówno w kosmetologii, jak i w dermatologii. Wyróżnia się helioterapię, do której wykorzystuje się naturalne źródła światła, a także aktynoterapię, w których stosuje się specjalistyczne lampy. Rodzajem fototerapii, w którym wykorzystuje się promieniowanie ultrafioletowe jest fotochemioterapia, w ramach której wyróżnia się, m.in.:

  • PUVA – fotochemioterapię klasyczną, w której wykorzystuje się naświetlanie promieniowaniem UVA, charakteryzujące się długością fal na poziomie 320-400 nanometrów,
  • UVB-broad band, przy którym stosuje się naświetlania promieniowaniem UVB na poziomie 280-320 nanometrów,
  • SUP – selektywną fototerapię, w której wykorzystuje się promieniowanie o zakresie nieprzekraczającym 325 nanometrów.

Fotochemioterapię stosuje się przede wszystkim w leczeniu ciężkich przypadków: łuszczycy, twardziny skórnej, bielactwa, a także atopowego zapalenia skóry. Wśród wskazań do tej metody leczenia wymienić można również: łojotok twarzy, łysienie plackowate, łupież oraz trudno gojące się rany [2]. Fotochemioterapii nie mogą wykonywać osoby, zmagające się z ostrymi stanami zapalnymi skóry, chorobą nowotworową, gruźlicą płuc, trądzikiem różowatym, nadczynnością tarczycy, niskim ciśnieniem tętniczym, padaczką, uczuleniem na światło, liszajem rumieniowym, a także toczniem układowym. Ponadto przeciwwskazaniem do fotochemioterapii są również: znamiona barwnikowe i przebarwienia pigmentacyjne.

Lampy UV do paznokci – wpływ na zdrowie

Promieniowanie ultrafioletowe jest powszechnie stosowane w lampach, przeznaczonych do utwardzania hybryd, żelu czy akrylu na paznokciach. Tego typu lampy, podobnie jak naturalne promieniowanie słoneczne, również mogą przyczyniać się szybszego starzenia się skóry, powstawania przebarwień, a także do nowotworów skóry. W tym kontekście nie bez znaczenia jest to, że skóra na rękach jest bardzo wrażliwa, dlatego przed utwardzaniem lakieru hybrydowego należy nałożyć na dłonie krem z filtrem ochronnym. Można również założyć na nie specjalistyczne rękawiczki, wykonane z polimeru, chroniącego skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV.

Zobacz film: Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn

Bibliografia:

[1] Łastowiecka-Moras E., Bugajska J., Promieniowanie nadfioletowe – zasady zapobiegania negatywnym skutkom zdrowotnym, „Bezpieczeństwo Pracy” 2008 nr 11.

[2] Wolska H., Zastosowanie fotochemioterapii w innych, poza łuszczycą, chorobach dermatologicznych, „Przegląd Dermatologiczny” 2001 nr 88.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
4
Polecamy
Trądzik – rodzaje, rozpoznanie, leczenie
Trądzik – rodzaje, rozpoznanie, leczenie Dzień Dobry TVN
Jak mądrze przygotować się do lata i uchronić przed czerniakiem?
Jak mądrze przygotować się do lata i uchronić przed czerniakiem? Dzień Dobry TVN
Czym jest rumień fotochemiczny?
Przyczyny pojawienia się na skórze
Czym jest rumień fotochemiczny? Przyczyny pojawienia się na skórze TVN zdrowie
Helioterapia, czyli korzystny wpływ opalania na zdrowie
Helioterapia, czyli korzystny wpływ opalania na zdrowie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?