Polub nas na Facebooku
Czytasz: Załupek – jak wygląda leczenie? Czym się różni od stulejki?
menu
Polub nas na Facebooku

Załupek – jak wygląda leczenie? Czym się różni od stulejki?

NAN

Fot: pathdoc / fotolia.com

Załupek to stan, w którym odciągnięta skóra napletka nie daje się odprowadzić z powrotem na żołądź. Jego leczenie nie jest skomplikowane, ale może wymagać zabiegu chirurgicznego. Czasem załupek idzie w parze ze stulejką – jedno może powodować drugie.

Załupek nazywany jest też czasem hiszpańskim kołnierzem, parafimozą lub zadzierzgnięciem żołędzi. Schorzenie to ma charakter nabyty i pojawia się u mężczyzn znacznie rzadziej niż stulejka. Skłonności do załupka bardzo łatwo jest zauważyć. Mają je ci mężczyźni, u których występują problemy z odprowadzeniem napletka z powrotem na żołądź prącia. Powstaniu załupka sprzyja zbyt długie pozostawianie obciągniętego napletka, na przykład po myciu, stosunku seksualnym czy masturbacji. Pozostawienie żołędzi prącia zbyt długo nieosłoniętej napletkiem może prowadzić do obrzęku zarówno żołędzi, jak i napletka. Rozwojowi załupka sprzyja też piercing żołędzi. Z tą chorobą często zmagają się osoby starsze, mające problemy urologiczne i korzystające z cewnika. Jej skutkiem mogą być infekcje, uszkodzenia żołędzi penisa, a nawet jej martwica.

Jak wygląda załupek?

Problem załupka dotyka tylko nieobrzezanych mężczyzn. Mówi się o nim wówczas, gdy napletek odciągnięty z żołędzi penisa jest zbyt ciasny, by dało się go odprowadzić z powrotem. W wyniku utrudnionego odpływu krwi i chłonki obrzęk cały czas się powiększa, czemu towarzyszyć może balonowate rozdęcie napletka. To powoduje coraz silniejszy ucisk na naczynia krwionośne, a w efekcie – zatrzymanie dopływu krwi do żołędzi prącia. Skutkiem może być gangrena, prowadząca do amputacji żołędzi.

Mężczyzna cierpiący z powodu załupka odczuwa ból i pieczenie. Skóra wokół żołędzi jest mocno zaczerwieniona lub zasiniona. Niewykluczone są stany zapalne okolicznych tkanek. Bardzo utrudnione może też być oddawanie moczu, wynikające z ucisku na cewkę moczową. Może mu towarzyszyć krwawienie. Zmiany są szczególnie widoczne u tych osób, u których załupek poprzedziło pojawienie się pozapalnego, zwłókniałego pierścienia wokół napletka. Ponieważ załupek bardzo utrudnia utrzymanie odpowiedniej higieny prącia, często towarzyszą mu zakażenia bakteryjne.

Załupek – leczenie

Przede wszystkim należy pamiętać o sposobach zapobiegania powstaniu załupka. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednią higienę intymną. Oprócz tego ważne jest, by napletek został odprowadzony na żołądź po każdym oddaniu moczu, kąpieli, stosunku seksualnym czy masturbacji.

W przypadku tego schorzenia diagnozę wystawia lekarz urolog. To, jak wygląda leczenie załupka, zależy od konkretnego przypadku. Utrzymujące się schorzenie może prowadzić do martwicy żołędzi penisa, dlatego lepiej pominąć leczenie domowe i udać się do urologa. Leczenie załupka może polegać jedynie na prostym zabiegu. Lekarz uciska podczas niego obrzękniętą skórę napletka, próbując odprowadzić ją na żołądź. Zabieg ten wykonuje się pod znieczuleniem. Czasem jednak na leczenie zachowawcze załupka jest już za późno. Lekarz może wtedy zdecydować o nakłuciu obrzęku, by odciągnąć wypełniający go płyn i krew. Po takim zabiegu konieczne może być dalsze nacieranie obrzęku przepisanymi maściami.

Zobacz także: Jakie są choroby penisa i ich powikłania? Jak je leczyć?

Jeżeli sytuacja jest poważniejsza, konieczne będzie wykonanie zabiegu chirurgicznego. Polega on na nacięciu napletka w miejscu największego zwężenia aż po sam rowek zażołędny. Likwiduje to ucisk i przywraca krążenie. Zabieg ten zazwyczaj nie trwa długo Czasami mężczyźni decydują się na obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka razem z pierścieniem zwężającym. Załupek po obrzezaniu nie jest już możliwy. Zabieg ten jest szczególnie zalecany podczas ciężkich przypadków załupka.

Załupek u dziecka

U dziecka często spotyka się sytuację odwrotną – załupek może powodować powstanie stulejki. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być przedwczesne próby odciągnięcia napletka u niemowlęcia. Załupek u dziecka może być bolesny lub nie, wszystko zależy od ucisku, jaki napletek wywiera na żołądź. W przypadku najmłodszych schorzenie to powinno jak najszybciej być leczone chirurgicznie.

Zobacz także: Spodziectwo prąciowe, żołędziowe i mosznowe. Operacja spodziectwa

Stulejka i załupek

Między stulejką a załupkiem istnieje zasadnicza różnica. O stulejce mówi się wówczas, kiedy napletka nie da się zdjąć z żołędzi penisa, gdy nie jest możliwe całkowite zsunięcie napletka z żołędzi lub gdy zsunięty napletek podczas erekcji powoduje ucisk i ból. Mimo tych różnic zdarza się, że oba schorzenia są ze sobą powiązane. W niektórych przypadkach załupek jest powikłaniem po stulejce. Napletek może utknąć w rowku zażołędnym, kiedy na siłę próbuje się go ściągnąć z żołędzi lub podczas próby stosunku. Zarówno załupek, jak i stulejka mogą mieć związek z nadmiarem napletka. Nie jest to jednak najważniejszy czynnik – najistotniejsze jest tutaj jego zwężenie.

Zobacz film: Co to jest priapizm? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
2
Polecamy
Stulejka u dorosłego mężczyzny.
Przebieg i sposoby leczenia.
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia. TVN zdrowie
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć?
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć? Dzień Dobry TVN
Na czym polega leczenie stulejki?
Objawy i domowe leczenie
Na czym polega leczenie stulejki? Objawy i domowe leczenie TVN zdrowie
Czym charakteryzuje się krótkie wędzidełko i w jaki sposób wydłużyć zbyt krótkie wędzidełko napletkowe?
Czym charakteryzuje się krótkie wędzidełko i w jaki sposób wydłużyć zbyt krótkie wędzidełko napletkowe? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Zmartwiona mama
Witam,
Czeka nas również ten zabieg. Zarówno stulejka jak i zaułek u 8-latka I mam pytanie jaka długa jest rekonwalescencja? Tydzień po zabiegu mamy wyjazd na narty i nie jestem pewna czy jest to wskazane. Czy nie lepiej przełożyć zabieg. Dodam, że synka nic nie boli, nie ma obrzęków itd.
Czytaj całość
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie