Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych lub głębokich – objawy i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych lub głębokich – objawy i leczenie

NAN

Fot: hriana / fotolia.com

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich może przebiegać bezobjawowo, natomiast powierzchownych – z objawami, takimi jak piekący ból, obrzęk i stwardnienie żyły. Zakrzepica to stan dotyczący głównie kończyn dolnych, jednak może występować w całym układzie żylnym. Należy podkreślić, że nieleczone lub źle leczone (np. poprzez domowe leczenie) zapalenie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka – w konsekwencji może prowadzić do zatoru.

Krążąca w żyłach krew może przepływać nieprawidłowo. Jeśli na drodze jej swobodnej cyrkulacji dojdzie do uszkodzenia śródbłonka, powstanie zakrzep i zostanie zablokowana drożność żył. Niestety w takiej sytuacji krew nie będzie mogła prawidłowo krążyć, a co gorsza, jeśli skrzep oderwie się od ściany żyły, może dojść do zatoru. Tego rodzaju groźne powikłania stanowią ok. 3–8% przypadków.

Jakie objawy wywołuje zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych i głębokich?

Objawy zakrzepowego zapalenia żył widoczne są bardziej w stanie dotyczącym żył powierzchownych. U osoby chorej pojawiają się wtedy: piekący ból o charakterze uciskowym, obrzęk kończyny, stwardnienie żyły wzdłuż jej przebiegu, zmiana zabarwienia skóry (zasinienie, zaczerwienienie), gorączka lub stan podgorączkowy oraz ogólne złe samopoczucie. Z kolei zakrzepowe zapalenie żył głębokich (tzw. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) związane jest dodatkowo z symptomami, takimi jak: dodatni objaw Homansa, czyli bolesność mięśni podudzia przy grzbietowym zgięciu stopy (zarówno podczas chodzenia, jak i leżenia), a z czasem ból całej kończyny. Warto jednak podkreślić, że zakrzepowe zapalenie żył często przebiega również bez żadnych objawów.

Osoba chora nie odczuwa bólu ani dyskomfortu aż do momentu, w którym skrzep oderwie się od naczyń krwionośnych i wraz z krwią przemieści się. Osadzenie się go w sercu, mózgu czy płucu może przynieść niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia i życia osoby chorej – zator może prowadzić nie tylko do upośledzenia funkcji narządu, ale również śmierci. U osoby, u której doszło do zatoru, pojawiają się m.in.: gorączka, kłujący ból w klatce piersiowej, duszności, kaszel, zaburzenia równowagi, a także utrata przytomności.

Dlaczego dochodzi do zakrzepowego zapalenia żył?

Zakrzepowe zapalenie żył występuje u osób, które ukończyły 40 rok życia. Zwiększone ryzyko zachorowania istnieje również u ludzi, którzy prowadzą siedzący tryb życia i nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej. Starzenie się zwiększa ryzyko zakrzepicy, gdyż wraz z biegiem lat żyły stają się grubsze i mniej elastyczne, co ułatwia powstawanie skrzepów.

Przyczyn zakrzepowego zapalenia żył należy również szukać w nieodpowiednim stylu życia, czyli w paleniu papierosów, nadużywaniu alkoholu i niewłaściwej diecie powodującej nadwagę i otyłość. Ponadto zakrzepica związana jest także z zaburzeniami krążenia wynikającymi z częstego trzymania nogi na nogę i noszenia za ciasnej odzieży. Do zakrzepowego zapalenia żył może dojść również w wyniku zabiegu chirurgicznego, długotrwałego unieruchomienia, chorób zakaźnych, porodu, chorób żył, stosowania leków podrażniających śródbłonek żył, np. leków antykoncepcyjnych, a także na skutek występowania żylaków. Innymi przyczynami zakrzepicy mogą być: nadmierna krzepliwość krwi, choroby reumatoidalne, zawał, udar, astma lub białaczka.

Zakrzepowe zapalenie żył – leczenie specjalistyczne

Metoda leczenia zakrzepicy wybierana jest w zależności od tego, czy ma ona dotyczyć zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych czy głębokich. W przypadku tego pierwszego schorzenia wybierana jest terapia zachowawcza, polegająca na stosowaniu leków przeciwzapalnych. Leczenie wspierane jest również farmaceutykami przeciwbólowymi i przeciwobrzękowymi. W terapii niezwykle ważne jest stosowanie środków usprawniających przepływ żylny.

Zobacz film: Zabieg laserowego zamykania żył. Źródło: 36,6

Oprócz leków doustnych stosowane są także maści, kompresy i żele. Jeśli podczas zakrzepowego zapalenia żył dojdzie do zakażenia, konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Leczenie zakrzepicy żył powierzchownych trwa od 3 do 4 dni. Jeśli jednak dojdzie do zakrzepowego zapalenia żył głębokich, czyli żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, konieczna jest hospitalizacja osoby chorej. W szpitalu możliwe jest zastosowanie dwóch metod – farmakologicznej i operacyjnej. Podczas terapii stosowane są leki z heparyną lub doustne antykoagulanty, dzięki którym zakrzepica zmniejsza się, zapobiega się jej nawrotom i zmniejsza się ryzyko powikłań. Stosowane jest również leczenie trombolityczne, które umożliwia rozpuszczenie zakrzepu.

Bibliografia:

https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/073/original/20-22.pdf?1468396931

http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/publikacje/2007/publikacja9_nr9_2007.pdf


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
6
Polecamy
Zapalenie żył powierzchownych i głębokich:
objawy, przyczyny, leczenie
Zapalenie żył powierzchownych i głębokich: objawy, przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Leczenie zakrzepicy (żył głębokich) – domowe, farmakologiczne metody leczenia
Leczenie zakrzepicy (żył głębokich) – domowe, farmakologiczne metody leczenia TVN zdrowie
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty