Polub nas na Facebooku
Czytasz: Żądło usuniesz kartą kredytową, czyli pierwsza pomoc przy letnich urazach
menu
Polub nas na Facebooku

Żądło usuniesz kartą kredytową, czyli pierwsza pomoc przy letnich urazach

Osoba, która ma problemy z kostką

Fot: RealPeopleGroup / gettyimages.com

Wakacje to czas beztroski, ale też częstszych urazów. Jak sobie pomóc w nagłych przypadkach, kiedy dostanie się do specjalisty nie jest takie proste?

Lato to czas, kiedy skupiamy się przede wszystkim na relaksie i odpoczynku. Niestety zbytnie rozluźnienie może skończyć się wypadkiem. Chwila nieuwagi wystarczy, aby doszło do zwichnięcia czy podtopienia. Co wtedy robić?  

Jak usunąć żądło?

Przy użądleniu - w pierwszej kolejności - trzeba usunąć żądło. Jak to zrobić? Można do tego użyć karty kredytowej - trzeba ją przycisnąć do skóry i przeciągnąć, a żądło powinno samo wyskoczyć. Jeśli poszkodowany skarży się ból lub skóra jest wyraźnie obrzęknięta, warto zastosować zimny okład.

Trzeba pamiętać, że jad owadów to jeden z silniejszych alergenów. Dlatego w przypadku osób uczulonych konieczne będzie podanie adrenaliny - chorzy zawsze powinni mieć ampułko-strzykawkę przy sobie. Jeśli poszkodowany nie może samodzielnie zrobić zastrzyku należy mu pomóc i wbić strzykawkę w przednio-boczną część uda. Jeśli chory nie ma przy sobie adrenaliny, trzeba jak najszybciej wezwać pomoc lub zgłosić się do lekarza.

Zobacz także: Wstrząs anafilaktyczny u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie ciężkich reakcji alergicznych

Ukąszenie przez żmiję -pierwsza pomoc

Ukąszenie przez żmije pozostawi na skórze dwa ślady w odległości od 3-9 mm. Do tego pojawią się ból oraz opuchlizna. Poszkodowana osoba czuje się osłabiona, nadmiernie się poci. Jad może wywołać także nudności, wymioty, biegunkę czy bóle głowy. Jak pomóc osobie, która została ukąszona? Po pierwsze żadne rozcinanie skóry i wysysanie jadu, które często można zobaczyć w filmach jest niedopuszczalne! Jeśli żmija ukąsiła poszkodowanego w nogę, to kończynę trzeba unieruchomić, a samą ranę oczyścić wodą i osłonić. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się jadu po organizmie można założyć opaskę uciskową (tj. jeśli ugryzienie znajduje się na wysokości kostki, opaska powinna się znaleźć pod kolanem). Trzeba pamiętać, że opaska będzie działała przez ok. 40 minut, dlatego trzeba jak najszybciej wezwać pomoc.

Zobacz także: Ukąszenie przez węża - pierwsza pomoc. Co robić?

Jak pomóc osobie, która się przegrzała?

Do najbardziej charakterystycznych objawów przegrzania należą pocenie się, nudności oraz wymioty. Czasem pojawiają się zawroty głowy, skurcze mięśni, osłabienie, zmęczenie, a także dezorientacja. Poszkodowani mogą mieć bladą skórę, płytki oddech, przyspieszone tętno. Jak pomóc osobie, która się przegrzała? Po pierwsza trzeba jak najszybciej zabrać ją w zacienione miejsce. Następnie trzeba zdjąć jej ubranie i podać coś do picia - najlepiej wodę niegazowaną z odrobiną soli - aby uniknąć odwodnienia. Pomocne będą także chłodne okłady. Jeśli skurcze i drżenie mięśni nie ustępują trzeba wezwać pomoc.

Czy Polacy potrafią udzielić pierwszej pomocy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy Polacy potrafią jej udzielać? Źródło: 36,6

Zwichnięcie - jak pomoc?

Zwichnięta kończyna boli i szybko puchnie. Dolegliwość będzie się nasilała przy próbie postawienia stopy na ziemi. Aby pomóc poszkodowanemu kończynę trzeba unieść, a zimne okłady (uwaga! jeśli korzystamy z lodu to trzeba pamiętać, że nie można go przykładać bezpośrednio do skóry, najlepiej jest zawinąć go w kawałek materiału) złagodzą ból i zmniejszą obrzęk. Nawet jeśli takie doraźne środki pomogą i dolegliwości ustąpią i tak warto skonsultować się ze specjalistą.

Podtopienie. Jak pomóc osobie, która się topiła? 

Osoby, które nie pływają lub nie czują się na siłach w ogóle nie powinny pomagać, tylko od razu wezwać pomoc. Jeśli jednak zdecydujemy się wejść do wody i uratowana przez nas osoba jest przytomna, kaszle i wymiotuje - trzeba wezwać pomoc. Jeśli jest nie przytomna, ale oddycha trzeba ją ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej i wezwać pomoc.

Gdy poszkodowana osoba jest nieprzytomna i nie oddycha trzeba udzielić jej pierwszej pomocy. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku osób, które się topiły należy zacząć od 30 ucisków, później 5 oddechów ratunkowych. Po tej serii stosuje się zwykły schemat, tj. 30 ucisków, 2 wdechy.

Zobacz  także: Wtórne utonięcie – co to jest, jakie daje objawy i jak wygląda leczenie?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
6
Polecamy
Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc
Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc TVN zdrowie
Jak udzielić pierwszej pomocy?
Przypominamy, jak zrobić to prawidłowo 
Jak udzielić pierwszej pomocy? Przypominamy, jak zrobić to prawidłowo  TVN zdrowie
Użądlenie pszczoły – jak sobie z nim radzić?
Jakie są objawy alergii na pszczeli jad?
Użądlenie pszczoły – jak sobie z nim radzić? Jakie są objawy alergii na pszczeli jad? Dzień Dobry TVN
Wypadki na lodzie - jak udzielić pierwszej pomocy?
Strażak:
"Nie podajemy ręki, osoba topiąca się może nas wciągnąć"
Wypadki na lodzie - jak udzielić pierwszej pomocy? Strażak: "Nie podajemy ręki, osoba topiąca się może nas wciągnąć" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok