Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wysypka na twarzy - objaw alergii lub groźnej choroby zakaźnej u dzieci i dorosłych
menu
Polub nas na Facebooku

Wysypka na twarzy - objaw alergii lub groźnej choroby zakaźnej u dzieci i dorosłych

NAN

Fot: zilvergolf / stock.adobe.com

Czerwona lub swędząca wysypka na twarzy jest nie tylko nieprzyjemnym problemem estetycznym, ale może być również objawem chorób. Wysypka na twarzy u niemowlaka potrafi wyjątkowo zaniepokoić rodziców, jednak nie zawsze stanowi powód do zmartwień.

Wysypkę na twarzy mogą wywołać takie przyczyny, jak: infekcje bakteryjne, infekcje wirusowe, alergia oraz różne niegroźne zmiany skórne. Leczenie na ogół polega na eliminacji przyczyn, choć czasem stosuje się leki zwalczające samą wysypkę i zapobiegające swędzeniu.

Wysypka na twarzy u niemowlaka

Kiedy wysypka pojawia się u noworodka, bardzo często wywołuje duży niepokój u rodziców. Nie należy od razu panikować, ale warto skonsultować się z lekarzem, który w pierwszej kolejności wyklucza groźne schorzenia. Oprócz powszechnie znanych chorób zakaźnych, zagrożenie dla niemowlaka, u którego pojawiła się wysypka, mogą stanowić: opryszczkowe zapalenie skóry, zakażenia bakteriami lub pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Pozostałe zmiany pojawiające się u niemowląt są zazwyczaj niegroźne. Mogą to być:

  • rumień toksyczny noworodków - łagodna choroba skórna noworodków, która pojawia się zaraz po urodzeniu i samoistnie ustępuje w przeciągu paru dni;
  • przemijająca melanozoma krostkowa - objawia się pęcherzykowo-kostkowymi zmianami, które nie wymagają leczenia i ustępują w przeciągu paru miesięcy;
  • potówki - wysypka na twarzy, która często wygląda jak kaszka i powstaje w miejscu przegrzania się skóry; nie wymaga leczenia, a jedynie odpowiedniej wentylacji;
  • noworodkowa krostkowica głowy - wywołuje nieprzyjemne krostki; na ogół również ustępuje samoistnie, choć czasem stosuje się maść przeciwgrzybiczą;
  • łojotokowe zapalenie skóry - wygląda, jakby popularna ciemieniucha "schodziła" na twarz; jej przyczyną jest najczęściej wysoki poziom hormonów w mleku matki.

Zobacz także: Wysypka u niemowlaka - jak wygląda? Wysypka a gorączkowanie

Jeśli trudno jest określić, dlaczego pojawiła się wysypka na twarzy u niemowlęcia, to bardzo możliwe, że jej przyczyną jest alergia. W takim przypadku należy zmienić płyn/proszek do prania i kosmetyki, z którymi dziecko mogło mieć styczność. Uczulenie mogą wywołać również syntetyczne i barwione tkaniny. Alergia pokarmowa na ogół związana jest z innymi objawami - bólem brzucha, kolką, anemią i słabym przybieraniem na wadze.

Wysypka na twarzy u dziecka

Podobnie jak u niemowląt, większość zmian skórnych na twarzy u dziecka ma charakter łagodny i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Lekarz, po wykluczeniu chorób zakaźnych i infekcyjnych, przepisuje odpowiednie maści, a w rzadszych przypadkach kieruje do dermatologa. Jeśli wysypka na twarzy u dziecka nawraca, jej przyczyną może być alergia. W takim wypadku wykonuje się testy alergiczne (u dzieci powyżej drugiego roku życia) - a w przypadku określenia alergizujących produktów, należy zastosować dietę eliminacyjną. Należy pamiętać, że wysypka jest tylko jednym z symptomów uczulenia i że unikanie alergenów chroni przed wystąpieniem powikłań alergii - problemów jelitowych, anemii, niedożywienia, słabym przyrostem masy ciała i gorszym rozwojem umysłowym. Zakaźną chorobą wieku dziecięcego objawiającą się wysypką na twarzy jest rumień zakaźny wywołany parwowirusem B19. Choroba ta trwa do dwóch tygodni i zwykle nie wymaga leczenia. Czasami wysypka pojawia się po kilku dniach również na rękach i nogach. Ze względu na jej zaraźliwy charakter, należy izolować dziecko. Kontakt z rumieniem zakaźnym jest groźny dla kobiet w ciąży, u których może spowodować poronienie.

Wysypka na twarzy u dorosłych

Wysypka na twarzy u dorosłych bardzo często związana jest z reakcją alergiczną, która wystąpiła na skutek używania kosmetyków. Nie zawsze musi to być nowy preparat, gdyż do uczulenia może dojść też po dłuższym czasie jego stosowania. Innymi częstymi przyczynami wysypki są zmiany hormonalne i alergie pokarmowe lub wziewne. Jeśli wysypka na ma charakter nawracający, należy wykonać testy alergiczne.  Chorobą objawiająca się wysypką na twarzy jest trądzik różowaty, który może być związany z nadmiernym stresem, zaburzeniami hormonalnymi lub problemami z układem pokarmowym. Jest to dość uporczywa dolegliwość i powinien leczyć ją dermatolog.

Dorośli również mogą cierpieć z powodu parwowirusa B19, którego obecność objawia się rumieniem na twarzy przechodzącym w wysypkę. Czasem występują również bóle stawów oraz objawy grypopodobne. Chorobę jest zaraźliwa, dlatego należy ją przeczekać w izolacji.

Wysypka na twarzy może być wywołana przez odrę

Odra to obecnie rzadko występująca choroba zakaźna, która może wywołać groźne powikłania. Po paru dniach od wystąpienia bólu gardła, nieżytu błon śluzowych oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego na twarzy pojawia się różowa, grudkowata zlewająca się wysypka, która następnie rozprzestrzenia się na tułów. Odrę leczy się objawowo w domu, o ile nie dojdzie do powikłań, a przed zachorowaniem na nią chroni obowiązkowa szczepionka.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Wysypka na twarzy - kiedy są powody do obaw?

Każdą dłużej utrzymującą się wysypkę należy konsultować z lekarzemjednak w przypadku wystąpienia następujących objawów należy zrobić to niezwłocznie:
  • bardzo wysoka gorączka,
  • silny ból i pieczenie wywołane przez zmiany skórne,
  • łuszczenie skóry,
  • pojawianie się ropni.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
3
Polecamy
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
Wysypka u niemowlaka - jak wygląda?
Wysypka a gorączkowanie
Wysypka u niemowlaka - jak wygląda? Wysypka a gorączkowanie TVN zdrowie
Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie
Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty