Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wysypka na nogach u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Wysypka na nogach u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie

NAN

Fot: puhhha / fotolia.com

Wysypka na nogach to stosunkowo częsta i przykra dolegliwość zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najczęściej jest wywołana przez kontakt z uczulającym alergenem i przybiera postać swędzących i czerwonych krostek.

W rzadszych sytuacjach jest to objaw choroby zakaźnej. Wysypki na nogach dotykające dorosłych i dzieci mogą wywołać miejscową zmianę koloru skóry, ucieplenie, spękanie, owrzodzenie oraz bolesny obrzęk.

Wysypka na nogach a reakcja alergiczna (wysypka alergiczna)

Najczęstszą przyczyną wysypki na nogach i rękach jest reakcja alergiczna. Wśród charakterystycznych dla wysypki alergicznej zmian, lekarze dermatologii wyróżniają najczęściej: czerwone krostki, grudki, bąble (np. w przebiegu pokrzywki) . Wysypka alergiczna na udach, łydkach, a także rękach dotyczy najczęściej alergii kontaktowej. Wysypka na nogach może pojawić się po użyciu nowego proszku do prania, płynu do płukania, a nawet podczas noszenia nowych spodni. Alergia kontaktowa jest uważana za współczesny problem społeczny, pogłębiający się wraz ze wzrastającą alergizacją środowiska.

Liczba substancji uczulających skórę na drodze kontaktowej stale rośnie. Wśród nich dermatolodzy wymieniają: nikiel (zawarty w paskach spodni, margarynie), formalinę (używaną do produkcji tkanin), środki czystości (proszek do prania, płyn do zmywania okien, odplamiacze itp.), pyłki traw, rośliny (dość powszechny w Polsce sumak jadowity wywołuje odczyn skórny), a także tworzywa sztuczne (plastikowe zabawki, gumowe rękawiczki, wenflony, wykładziny podłogowe, lateks). Wymienione substancje, a także wiele innych, z którymi ma się do czynienia w życiu codziennym, mogą powodować wyprysk kontaktowy, będący jednym z objawów alergii kontaktowej. Wyprysk kontaktowy obejmuje zmiany skórne wywołane czynnikami alergicznymi będącymi w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Alergen powoduje reakcję kaskadową stymulacji limfocytów T (uczulenie), a w trakcie kolejnych kontaktów zostaje wytworzona reakcja obronna organizmu, objawiająca się m.in. widocznymi gołym okiem zmianami skórnymi. Aby pozbyć się wysypki na nogach spowodowanej alergią kontaktową, należy rozpoznać przyczyny objawów i jak najszybciej przerwać styczność skóry z alergenem. Konieczna może okazać się także wizyta u dermatologa i wykonanie testów skórnych.

Wysypka na nogach a świąd skóry

Wysypka na nogach (i nie tylko) jest nieswoistym objawem, polegającym na występowaniu zmian skórnych o różnorodnym typie. Często wysypce towarzyszy świąd. Świąd z wysypką ma często podłoże alergiczne, w rzadszych przypadkach jest powodowany chorobami zakaźnymi. W zwalczaniu świądu z wysypką na nogach konieczne jest rozpoznanie przyczyny, wywołującej drażniące zmiany.

Pokrzywka na skórze wraz z wysypką na nogach

Pokrzywka to choroba dotykająca dorosłych oraz dzieci. Jak podkreślają dermatolodzy, pokrzywka charakteryzuje się bąblami na rumieniowym oraz obrzękowym podłożu, często wraz z silnym świądem skóry. Pokrzywkę wywołuje kontakt z czynnikiem uczulającym. W przebiegu choroby zmiany skórne przypominają poparzenie pokrzywą, skąd wywodzi się nazwa. Dodatkowymi objawami pokrzywki, wymagającymi interwencji lekarskiej, mogą być: osłabienie, zawroty głowy, nudności i wymioty. Choroba ma najczęściej podłoże alergiczne, choć może stanowić reakcje organizmu na czynniki termiczne, a nawet światło słoneczne. Aby pozbyć się wysypki na nogach w przebiegu pokrzywki, najczęściej zaleca się stosowanie środków farmakologicznych z grupy leków przeciwhistaminowych oraz glikokortykosteroidów. Ważne jest jednak rozpoznanie przyczyny wywołującej pokrzywkę.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Wysypka na nogach to nie tylko alergia!

Swędzącą, piekąca i czerwona wysypka na nogach (a także ramionach i pozostałych częściach ciała) u dorosłych i dzieci może być oznaką toczących się chorób zakaźnych, niezwiązanych bezpośrednio z reakcjami alergicznymi. Wysypka na nogach pojawia się w trakcie ospy wietrznej, choroby wywołanej wirusem ospy wietrznej i półpaśca (VZV). Objawia się wykwitami w różnym stadium rozwoju– grudek, krost, pęcherzyków lub plamek. Wysypka w przebiegu ospy wietrznej jest silnie swędząca, co sprzyja drapaniu się i rozwojowi kolejnych wykwitów. W leczeniu ospy wietrznej najczęściej stosuje się leki przeciwwirusowe, zawierające acyklowir.

Wśród innych chorób zakaźnych, które wywołują wysypki na nogach, można wymienić półpaśca ze swędzącymi pęcherzykowymi wykwitami, chorobę bostońską (nazywaną chorobą dłoni, stóp i ust, wywołaną enterowirusami coxsackie), łupież Gilberta (wywoływany prawdopodobnie wirusami opryszczki), a także zespół Gianottiego-Crostiego (nieswoisty zespół pojawiający się w przebiegu zakażeń wirusowych, objawiający się plamisto-grudkową swędzącą wysypką na kończynach, pośladkach oraz na twarzy).

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
397
183
Polecamy
Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie
Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Swędząca wysypka u dzieci i dorosłych – przyczyny, jak się pozbyć?
Swędząca wysypka u dzieci i dorosłych – przyczyny, jak się pozbyć? TVN zdrowie
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
gosc
a mi na nodze cztery krosty swedzonce c to jest w gornej czesci
Czytaj całość
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?