Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wymiotowanie żółcią u dzieci i dorosłych – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Wymiotowanie żółcią u dzieci i dorosłych – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia

NAN

Fot: Piotr Marcinski / fotolia.com

Wymioty u dzieci i dorosłych są dolegliwością, która polega na wyrzucaniu treści pokarmowej i soków żołądkowych z żołądka przez usta bądź nos. Czasami jednak zdarza się wymiotowanie żółcią – wymiociny mają wtedy kolor ciemnozielony. Może tak być z różnych przyczyn, w tym groźnych stanów chorobowych, które należy szybko skonsultować ze specjalistą.

Wymioty to dolegliwość, do której dochodzi na skutek silnych skurczów przepony i mięśni brzucha. Podczas wymiotów, oprócz częściowo strawionego pokarmu i żółci, może pojawiać się także krew lub kał. Wymiotowanie może być poprzedzone nudnościami i towarzyszą mu objawy ze strony autonomicznego układu nerwowego, takie jak: bladość skóry, ślinotok, zimny pot, dreszcze oraz przyśpieszone bicie serca. Wymiotowanie żółcią to symptom, który może sygnalizować wiele stanów chorobowych, m.in. zagrażającą życiu niedrożność jelit – uchronić może tylko odpowiednia i postawiona w porę diagnoza.

Wymiotowanie żółcią – przyczyny i objawy towarzyszące

Wymiotowanie żółcią może mieć wiele przyczyn. Występuje na skutek cofania się żółci z jelit do żołądka, a następnie – poprzez skurcze brzucha i przepony – do przełyku. Może to wynikać z zaburzeń perystaltyki jelit bądź nieprawidłowości unerwienia przewodu pokarmowego. Wymiotowanie żółcią może pojawiać się u osób cierpiących na refluks żółciowy lub w przebiegu tzw. grypy żołądkowej (do wymiotów dołącza biegunka). Ponadto taka dolegliwość zdarza się u osób, które nie mają pęcherzyka żółciowego, a także u borykających się z zapaleniem żołądka. Jedną z najgroźniejszych przyczyn wymiotowania żółcią jest niedrożność przewodu pokarmowego, kiedy żółć wraz z treścią pokarmową cofa się do żołądka.

Wymiotom towarzyszą wówczas: ból brzucha, zaparcia, niemożność wypróżniania, zatrzymanie gazów. Niedrożność przewodu pokarmowego jest bardzo niebezpiecznym stanem, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Inną przyczyną wymiotowania żółcią mogą być: migrena, ciąża, zatrucie alkoholowe. Wymiotowanie żółcią zdarza się także u osób po zabiegach operacyjnych żołądka i innych związanych z przewodem pokarmowym i drogami żółciowymi. W przypadku osób, które wymiotują od dłuższego czasu bądź u których żołądek jest pusty, zwracaną treścią może być sok żołądkowy z domieszką żółci lub z samą żółcią.

Ciemnozielone wymioty – diagnostyka

Jeżeli pojawiają się ciemnozielone wymiociny, należy to jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. Taki stan może mieć wiele przyczyn, nierzadko jednak są to sytuacje zagrażające życiu. Podczas konsultacji specjalista sprawdzi i zdiagnozuje, co jest przyczyną wymiotów. Jeśli wymiotowanie żółcią będzie wynikało ze zwykłego zatrucia pokarmowego, z pewnością nie będą konieczne badania dodatkowe. Zależnie od przyczyny lekarz może skierować na badania obrazowe (tomografia komputerowa, ultrasonografia – USG, rentgenografia (RTG) przeglądowa jamy brzusznej), gastroskopię bądź diagnostykę laboratoryjną. Przykładowo, jeśli wymiotowanie żółcią występuje z silnym bólem brzucha, specjalista z pewnością zaleci badanie USG.

Wymiotowanie żółcią – jak leczyć?

Leczenie wymiotów opiera się przede wszystkim na usunięciu objawów. Wraz z leczeniem doraźnym, o ile to możliwe, specjalista wdraża terapię, która ma na celu usunięcie przyczyny powstawania wymiotów. W leczeniu farmakologicznym stosowane są leki przeciwwymiotne i uspokajające. Oprócz przyjmowania farmaceutyków niezwykle ważne jest unormowanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Nierzadko organizm osoby wymiotującej jest odwodniony, a co za tym idzie – nie jest w stanie właściwie funkcjonować. Taka osoba powinna się nawodnić poprzez przyjmowanie wody – regularnie, w małych ilościach. Jeśli nie jest to możliwe, wdraża się nawadnianie dożylne. Natomiast jeśli przyczyną wymiotów jest niedrożność przewodu pokarmowego bądź nowotwory żołądka, jelita grubego lub przełyku, konieczne będzie leczenie operacyjne. Warto też pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i jeśli oprócz wymiotów towarzyszą mu inne objawy, należy podjąć odpowiednie leczenie, aby je wyciszyć. Wizyta u specjalisty będzie konieczna każdorazowo u kobiet w ciąży, u których występują ciemnozielone wymiociny.

Wymiotowanie żółcią – czy istnieją domowe sposoby łagodzenia?

Wymioty z żółcią mogą być poważnym objawem. Jeśli po konsultacji okazało się, że przyczyna nie jest poważna, w trakcie terapii warto pomóc sobie poprzez zmianę żywienia. Dieta w tym okresie powinna być lekkostrawna – sprawdzą się letnie zupy kremy, przetarte jabłko czy ugotowana marchew. Ponadto ulgę i odświeżenie przyniosą okłady bądź przemywanie twarzy. Nie można zapominać o higienie jamy ustnej – kwas żołądkowy i żółć wpływają niekorzystnie na szkliwo zębów.

Wymiotowanie żółcią to dolegliwość, która wyczerpuje siły, dlatego też w czasie jej trwania należy zadbać o spokój oraz odpoczynek w zacienionym i przewietrzonym miejscu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
7
Polecamy
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe?
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe? Dzień Dobry TVN
Wymioty – jakie są ich przyczyny, jak im zapobiec i jak je powstrzymać
Wymioty – jakie są ich przyczyny, jak im zapobiec i jak je powstrzymać TVN zdrowie
Wymiotowanie krwią – przyczyny, diagnoza i leczenie
Wymiotowanie krwią – przyczyny, diagnoza i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?